یك مقام مسئول اعلام كرد؛

وضعیت ارز در بازار سرمایه

وضعیت ارز در بازار سرمایه شمال صنعت: نایب رئیس كمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران، از تك نرخی شدن ارز در بورس با موافقت بانك مركزی آگاهی داد و اظهار داشت عرضه و تقاضا تنها راهی می باشد كه می تواند به یكسان سازی نرخ ارز منجر گردد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، سیدحسین سلیمی با تأكید بر اینكه تك نرخی شدن ارز به معنای تثبیت قیمت آن نیست، گفت: با تك نرخی شدن ارز، فاصله قیمتی بین ارز دولتی و آزاد برداشته می شود و عملاً با یك نرخ روبرو خواهیم بود اما باز هم با وضع اقتصادی كشور، این نرخ ثابت نخواهد بود.
نایب رئیس كمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران افزود: برای یكسان سازی نرخ ارز، آئین نامه ها و مقررات عرضه ارز در بورس تهیه شده است كه قرار بود تا پیش از پایان سال گذشته فعالیت آن آغاز شود؛ اما احتیاط كردند و این كار به امسال موكول شد.
وی تصریح كرد: هم زمان با موافقت بانك مركزی با عرضه ارز اعم از ارزهای دولتی و صادراتی در بورس، تك نرخی شدن ارز كلید می خورد.
این مقام مسئول تصریح كرد: باید تفاضل تورم داخلی و خارجی در نرخ ارز اعمال شود ضمن اینكه وضعیت عرضه و تقاضای ارز در بازار نیز نقش تعیین كننده در نزولی یا صعودی بودن روند قیمتی آن خواهد داشت.
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران ادامه داد: قیمت ارز تك نرخی مستقیماً به میزان ارزی كه بانك مركزی می تواند عرضه كند، ربط دارد به عبارتی با كمبود عرضه روند صعودی می گیرد و با افزایش عرضه به سمت كاهش قیمت حركت خواهد كرد.
سلیمی اظهار كرد: در شرایط فعلی كه صنایع ما برای سرمایه گذاری های جدید و نوسازی و بهسازی خطوط تولید خود نیازمند خریدهای خارجی هستند، اگر به ارز كافی از محل صادرات غیرنفتی یا فروش نفت دسترسی داشته باشند، قیمت ارز در بازار متعادل می ماند اما كمبود در عرضه آن را وارد روند صعودی می كند.
این فعال اقتصادی با اشاره به آمادگی بورس ارز برای آغاز فعالیت، گفت: در فرایند عرضه و تقاضا، نرخ روز ارزها تعیین می شود و متقاضیان می توانند بر اساس نرخ تعیین شده، ارز روز یا ارز آینده (فیوچر) بخرند اما بانك مركزی باید دستور آغاز فعالیت این بازار را صادر كند
 

1396/05/18
17:04:52
5.0 / 5
4936
تگهای خبر: اقتصاد , بورس , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور