كاهش هزینه وام مسكن، ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه خرید اوراق

كاهش هزینه وام مسكن، ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه خرید اوراق شمال صنعت: در ماه های اخیر قیمت اوراق تسهیلات مسكن با شیب بسیار ملایمی كاهش یافته و به رقم ۷۲ هزار تومان رسیده است با این حساب زوج های تهرانی برای گرفتن وام مسكن ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، هزینه خرید تسه كنند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، در این روزها قیمت اوراق تسهیلات مسكن در فرابورس ایران از حدود ۷۱ هزار تومان تا حدود ۷۲ هزار و ۷۰۰ تومان متغییر است.
بر خلاف ماه های گذشته كه فاصله كمترین قیمت تسه تا بیشترین قیمت آن بیش از ۵ هزار تومان بود، در این مدت اوراق تسهیلات مسكن تفاوت قیمت چندانی با یكدیگر نداشتند.
امروز امتیاز تسهیلات مسكن اردیبهشت ۱۳۹۶ حدود ۷۲ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد شد و اوراق تسه اسفند ۱۳۹۴ حدود ۷۱ هزار تومان بود.
از آنجایی كه زمان زیادی تا سررسید شدن اوراق حدود ۷۱ هزار تومانی نمانده برای مشخص شدن هزینه انواع وام های مسكن قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن را حدودا حدود ۷۲ هزار تومان در نظر می گیریم و با عنایت به اینكه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند، آن ها باید ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ كنند. این مبلغ با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابتش باید ۲۰ برگ بهادار به قیمت یك میلیون و ۴۴۰ هزار تومان از اوراق تسهیلات مسكن را خریداری كنند، در مجموع برای دریافت وام ۱۱۰ میلیون تومانی مسكن حدود ۱۵ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان می گردد.
همچنین زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند كه با این حساب باید ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب یك میلیون و ۴۴۰ هزار تومان اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۹۰ میلیون تومانی باید ۱۲ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان پرداخت كنند.
علاوه بر این زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید ۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند كه برای دریافت ۱۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باید یك میلیون و ۴۴۰ هزار تومان بپردازند. این زوج ها در مجموع برای دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان پرداخت كنند.
مجردهای تهرانی هم می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت كنند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرابورس ایران خریداری كنند. با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق ۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۷ میلیون و ۲۰۰ تومان و افراد گروه سوم مبلغ ۵ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یك میلیون و ۴۴۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.
اوراق تسهیلات مسكن (تسه) توسط بانك مسكن منتشر می گردد. علاوه بر این بانك ملی هم اخیرا آغاز به انتشار این اوراق كرده است. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با عنایت به اینكه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی كه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.1396/11/18
12:57:27
5.0 / 5
4563
تگهای خبر: بورس , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور