افزایش تخلیه و بارگیری كالا در بنادر

افزایش تخلیه و بارگیری كالا در بنادر شمال صنعت: بر اساس آمارهای رسمی سازمان بنادر و دریانوردی، حجم تخلیه و بارگیری كالا در تیرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته است.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، سازمان بنادر و دریانوردی جدیدترین گزارش از آمار بنادر كشور در تیرماه را منتشر كرد. بر این اساس، مجموع تخلیه و بارگیری انجام شده از بنادر كشور، ۱۲ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۳۵۶ تن بود كه با توجه حجم تخلیه و بارگیری انجام شده در مدت مشابه سال گذشته(تیرماه ۱۳۹۵) كه ۱۱ میلیون و ۴۱۲ هزار و ۳۷۵ تن بود، رشد بیش از ۱۰ درصدی را نشان می دهد.
همچنین میزان تخلیه و بارگیری انجام شده در تیرماه امسال، نسبت به مدت مشابه دو سال قبل (۱۳۹۴) رشد بیش از ۱۳ درصدی را نشان می دهد.
همچنین سامانه آماری سازمان بنادر و دریانوردی اعلام كرده است كه در ماه گذشته، در مجموع ۵ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۶۰۹ تن انواع كالا تخلیه و ۷ میلیون و ۴۰۴ هزار و ۷۴۷ تن نیز بارگیری شده است كه به معنی مثبت بودن تراز تجاری كشور در ماه گذشته است.
بیشترین حجم تخلیه كالا مربوط به فرآورده های نفتی شامل ۱ میلیون و ۹۰۳ هزار تن و سپس كالاهای كانتینری با یك میلیون و ۶۰۶ هزار تن، در رده دوم قرار دارد. همچنین تخلیه كالاهای اساسی شامل گندم، جو، ذرت، روغن خوراكی و سایر اقلام كشاورزی و غذایی نیز با بیش از ۱ میلیون تن، در رده سوم كالاهای تخلیه ای از بنادر محسوب می شوند.
از سوی دیگر در بخش بارگیری نیز، بیشترین میزان بارگیری كالا در بنادر را فرآورده های نفتی با ۲ میلیون و ۵۷۳ هزار تن به خود اختصاص داده و سپس كالاهای ساختمانی و مواد معدنی با ۲ میلیون و ۲۳۷ هزار تن، در رتبه دوم قرار دارد. كمترین میزان بارگیری كالا در كشور در تیرماه امسال، متعلق به گروه «منسوجات، چرم، پوشاك، الیاف، كاغذ و چوب» بود كه تنها ۱۱۴ تن از این محصولات، از بنادر كشور بارگیری و ارسال شد.
گفتنی است در خصوص عملكرد تخلیه و بارگیری كالا به تفكیك بنادر، بندر شهید رجایی با مجموع ۷ میلیون و ۲۷۵ هزار تن در رتبه نخست و سپس بندر امام خمینی (ره) با ۳ میلیون و ۴۸۰ هزار تن در رتبه بعدی قرار دارد. كمترین میزان تخلیه و بارگیری نیز به بندر اروندكنار با ۷۷۵ تن انواع كالا تعلق دارد.
همچنین بندر قشم با تخلیه و بارگیری ۴۵۲ هزار تن كالا، عملكرد بسیار مثبتی را در مقایسه با سایر بنادر كه عمدتا كمتر از ۲۰۰ هزار تن بودند، نشان می دهد.
عملكرد سازمان بنادر در بخش مسافری نیز نسبت به مدت مشابه سال های ۹۵ و ۹۴ رشد داشته است. در تیرماه امسال، مجموعا حدود ۴۸۱ هزار نفر مسافر دریایی وارد بنادر و ۴۷۴ هزار نفر نیز از بنادر خارج شدند كه سهم بندر قشم هم در زمینه ورود مسافر و هم خروج مسافران دریایی، ۳۷۳ هزار نفر بوده است.
 

1396/05/13
18:10:10
5.0 / 5
4945
تگهای خبر: كالا , بارگیری , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور