طبق اعلام فائو

قیمت جهانی مواد غذایی ثابت ماند

قیمت جهانی مواد غذایی ثابت ماند به گزارش شمال صنعت، شاخص جهانی قیمت موادغذایی سازمان ملل متحد در ژوئن ثابت ماند، داده ها نشان داد که افزایش روغن نباتی، شکر و محصولات لبنی با کاهش قیمت غلات جبران شد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، شاخص قیمت سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ژوئن به صورت میانگین ۱۲۰.۶ واحد بوده است که نسبت به ماه مه تغییری نکرده است.
شاخص فائو در ماه فوریه به پایین ترین حد خود در سه سال گذشته رسید چونکه قیمت موادغذایی از رکوردی که در مارس ۲۰۲۲ و بعد از حمله روسیه به اکراین به ثبت رسید، کاهش پیدا کرد. شاخص ماه ژوئن نسبت به سال قبل ۲.۵ درصد کاهش داشت و ۲۴.۸ درصد کمتر از بالاترین میزان خود در سال ۲۰۲۲ بود.
فائو اظهار داشت که در بحبوحه بهبود چشم انداز تولید در بعضی کشورهای عمده صادرکننده همچون قزاقستان و اکراین، قیمت غلات ماهانه ۳ درصد کاهش پیدا کرد. قیمت های صادراتی ذرت هم کاهش پیدا کرد و انتظار می رود تولید در آرژانتین و برزیل بیشتر از آن چیزی باشد که قبلا تصور می شد.
فائو گفت قیمت لبنیات در ژوئن نسبت به ماه مه ۱.۲ درصد افزایش پیدا کرد، در حالیکه شاخص شکر ۱.۹ درصد افزوده شد که تا حدی به علت نتایج کمتر از انتظار برداشت در ماه مه در برزیل افزوده شد.
قیمت روغن نباتی جهش ۳.۱ درصدی را به همراه داشت، در حالیکه قیمت روغن کلزا تقریبا بدون تغییر باقی ماند. قیمت گوشت هم با کاهش قیمت بین المللی طیور ثابت بود اما افزایش جزئی در قیمت گوشت گوسفند و گاو مشاهده شد.
در گزارشی جداگانه، فائو پیشبینی خویش را برای تولید جهانی غلات در سال ۲۰۲۴ به میزان ۷.۹ میلیون تن (بیش از ۰.۳ درصد) افزایش داد و آنرا به ۲.۸۵۴ میلیارد تن رساند. این افزایش منعکس کننده چشم انداز بهبود یافته برای غلات درشت بود که با انتظارات بالاتر برای برداشت ذرت در آرژانتین و برزیل تقویت شد.
رویترز گزارش کرد که پیشبینی مصرف جهانی غلات در دوره ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۵ به ۲.۸۵۶ میلیارد تن رسید که ۰.۵ درصد نسبت به سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ افزایش داشت، در حالیکه پیشبینی فائو برای ذخایر جهانی غلات تا پایان فصل در سال ۲۰۲۵ به ۸۹۴ میلیون تن رسید.
منبع:

1403/04/16
11:23:24
5.0 / 5
103
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور