در كمیسیون مشترك ایران و عراق مطرح شد

23 تفاهم اقتصادی میان ایران و عراق

23 تفاهم اقتصادی میان ایران و عراق به گزارش شمال صنعت، وزیر اقتصاد اظهار داشت: اتصال راه آهن-شلمچه بصره و توسعه شهرک های صنعتی در اولویت برنامه های اقتصادی ایران است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و عراق با حضور احسان خاندوزی - وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر تجارت عراق برگزار و با امضای سند نهایی ۱۰ یادداشت تفاهمنامه و همینطور پیش نویس ۱۳ تفاهمنامه میان طرفین به پایان رسید.

در این جلسه سید احسان خاندوزی - وزیر امور اقتصادی و دارایی در ارتباط با همکاریهای اقتصادی میان ایران و عراق اظهار داشت: خوشبختانه همکاری اقتصادی میان دو کشور درحال رشد است که باید با اتخاذ سیاست های هدفمند در جهت توسعه و تقویت آن گام برداشت.

وی ادامه داد: برای سالجاری تجارت ۲۰ میلیارد دلاری میان ایران و عراق هدف گذاری شده است که دو برابر میزان تجارت میان طرفین پارسال است. ایران در حوزه های راه سازی، فنی و مهندسی، علمی، پزشکی، نانو، برق، سلول های بنیادی، کشاورزی و دیگر حوزه ها دارای دستاوردها و ظرفیتهای کلان است که می توان از این ظرفیت ها در زمینه بالابردن همکاری اقتصادی با عراق بهره برد.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: صدور پروژه های فنی و مهندسی در زمینه سدسازی، پالایشگاه، نیروگاه و کارخانه جات در دستور کار این نشست قرار داشت.

خاندوزی اضافه کرد: همینطور در این جلسه روابط مالی و بانکی برای گسترس زمینه همکاری اقتصادی میان ایران و عراق و تاسیس شهرک های صنعتی مشترک از موضوعات توافق نامه ها بود که با شناخت ظرفیت ها و معرفی نیازهای طرفین زمینه گسترش این همکاری ها فراهم می شود.

وی تصریح کرد: البته مشکلاتی در زمینه استاندارد، هماهنگی گمرکات، حمل و نقل، نرخ تعرفه های گمرکی وجود دارد. همچنین، پرداخت مطالبات شرکتهای فنی مهندسی ایرانی حاضر در عراق ضروریست و با عنایت به توانمندی شرکتهای ایرانی در حوزه زیرساختی، باید مشکلات موجود میان روابط تجاری و اقتصادی طرفین در کوتاهترین زمان ممکن حل و فصل شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار نمود: هیچ محدودیتی برای توسعه همکاری دو کشور بعنوان شرکای تجاری وجود ندارد و اولویت ایران در روابط تجاری با عراق، اتصال مسیر ریلی و راه آهن شلمچه - بصره، توسعه شهرک های صنعتی دو کشور و توسعه پروژه های فنی مهندسی است.
همینطور علی فکری - معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های مالی کشور - در این اجلاس اظهار داشت: سه ماه پیش زمینه اجلاس فعلی در شش کمیته تخصصی تجاری ایران و عراق فراهم گردید و زمینه انعقاد ۲۳ تفاهمنامه که قرار است در مسافرت رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق به امضا برسد، فراهم گردید.
منبع:

1403/02/18
08:36:41
5.0 / 5
150
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور