بهبودی از آن آلمان خواهد شد؟

بهبودی از آن آلمان خواهد شد؟ به گزارش شمال صنعت، آمارهای اداره فدرال آمار المان نشان داد که صادرات آلمان در ماه دسامبر به علت تقاضای ضعیف جهانی بیش از اندازه انتظار کاهش پیدا کرد و بر نگرانی ها در مورد سلامت بزرگترین اقتصاد اروپا که امکان دارد به رکود بازگردد، تصریح کرد و یک سال ناامیدکننده را در تجارت خارجی برای بزرگترین اقتصاد اروپا رقم زد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، اقتصاد بیمار آلمان با کاهش صادرات، اعتراضات سراسری کشاورزان، اعتصاب رانندگان قطار و بحث های داغ در بین شرکای ائتلاف در مورد چگونگی تقویت رشد اقتصادی، شروعی پر از دست انداز داشت. کلاوس ویستسن، اقتصاددان ارشد منطقه یورو در شرکت مشاوره تحقیقاتی اقتصادی Pantheon Macroeconomics اظهار نمود که این اعداد رکودی هستند که با شرایط کلی اقتصادی دشوار در اقتصاد آلمان سازگار است.
صادرات در دسامبر ۴.۶ درصد نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرد که در مقایسه با کاهش دو درصدی پیشبینی شده نظرسنجی رویترز بود. اداره فدرال اعلام نمود که صادرات به کشورهای اتحادیه اروپا ۵.۵ درصد نسبت به ماه قبل و صادرات به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ۳.۵ درصد کاسته شده است. اداره فدرال آمار آلمان گزارش داد که واردات نسبت به نوامبر ۶.۷ درصد کاسته شده است که در مقابل انتظار تحلیل گران برای کاهش ۱.۵ درصدی بود.
آژانس آمار فدرال اظهار داشت که صادرات در ماه دسامبر به ۱۲۵.۳ میلیارد یورو (۱۳۵ میلیارد دلار) رسید که ۴.۶ درصد کاهش نسبت به ماه قبل را نشان داده است. سقوط صادرات به علت کاهش ۶ درصدی محموله ها به کشورهای منطقه یورو بود. این کاهش تا حدی با افزایش ۳.۵ درصدی تقاضا برای کالاهای تولید آلمان خارج از اتحادیه اروپا جبران شد. به صورت کلی، برای سال ۲۰۲۳ صادرات ۱.۴ درصد نسبت به سال قبل کاسته شده است، در حالیکه واردات تقریبا ۱۰ درصد کاسته شده است. تراز تجارت خارجی مازاد ۲۲.۲ میلیارد یورو (۲۳.۹۲ میلیارد دلار) در دسامبر در مقابل مازاد ۲۰.۸ میلیارد یورویی ماه قبل بود.
ویستسن گفت مازاد تجاری کالاهای آلمان در انتهای سال ۲۰۲۳ بیشتر افزوده شد و به شواهدی اضافه کرد که صادرات حتی اگر در پیشگیری از کاهش کلی تولید اقتصادی موثر نبود اما کمک قابل توجهی به رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم بود. تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم نسبت به سه ماهه قبل ۰.۳ درصد کاهش پیدا کرد و اقتصاددانان را بر آن داشت تا نسبت به رکود دیگری اخطار دهند. وضعیت بیمار اقتصاد آلمان چالش بزرگ بعدی برای کشورهای اروپای مرکزی متکی به صادرات است. روابط تجاری نزدیک با آلمان و بخش خودروسازی آن که زمانی قدرتمند بود، برای سال ها از زمان فروپاشی کمونیسم برای منطقه یک موهبت بود. اما حالا این روابط در خطر تبدیل شدن به یک ریسک برای اقتصاد مجارستان، جمهوری چک و اسلواکی است.
سازمان توسعه و همکاری اقتصادی اعلام نمود که اقتصاد آلمان بار دیگر از رشد بین المللی عقب مانده است و پیشبینی خویش را برای سال ۲۰۲۴ به نصف کاهش داده و به ۰.۳ درصد رشد تولید ناخالص داخلی رسانده است، در حالیکه انتظار می رود فرانسه، ایتالیا و اسپانیا عملکرد قابل توجه بهتری داشته باشند. احساسات در صنعت صادرات آلمان تیره و تار شده است و بیشتر صنایع همچنان انتظار دارند صادرات در ماههای آینده کاهش پیدا کند. شاخص انتظارات صادرات موسسه تحقیقات اقتصادی Ifo در ژانویه از منفی ۷.۱ واحد در دسامبر به منفی ۸.۴ واحد کاهش پیدا کرد.
کلاوس وولرابه، اقتصاددان در Ifo افزود اقتصاد صادرات آلمان در سال جدید شروع بدتری دارد و صادرکنندگان به شتاب تازه نیاز دارند. طبق گزارش، احساسات در بین مشاغل کوچک و متوسط در آلمان، که بشدت از افزایش هزینه ها، تقاضای ضعیف و نرخ های بهره بالا صدمه دیده اند، در شروع سال جدید همچنان رو به وخامت گذاشته است. فریتزی کوهلر گیب، اقتصاددان ارشد گروه دولتی KfW اظهار داشت که روحیه در بین شرکتهای کوچک و متوسطی که ستون فقرات اقتصاد آلمان را می سازند، در ژانویه کاهش پیدا کرد که منعکس کننده عدم اطمینان در بزرگترین اقتصاد منطقه یورو است.
ضعف تقاضای جهانی در قسمت تولید هم اثرگذار است. در ژانویه، ۳۶.۹ درصد از شرکتهای تولیدی کمبود سفارش را گزارش کردند که این رقم در اکتبر ۳۶ درصد بود. در قسمت خدمات هم وضعیت بهتر نیست. نظرسنجی نشان داد که فعالیت تجاری در قسمت خدمات آلمان در ژانویه برای چهارمین ماه متوالی به علت ضعف تقاضا کاهش پیدا کرد. شاخص مدیران خرید خدمات از ۴۹.۳ در دسامبر به ۴۷.۷ در ژانویه کاهش پیدا کرد که نشان دهنده انقباض سریعتر در فعالیت است. کاهش رشد اقتصادی در آلمان هم مشهود است.
اقتصاد آلمان مدت هاست که برای رشد به تجارت جهانی متکی بوده است اما اختلافات زنجیره تأمین، هزینه های انرژی بالاتر و تقاضای سرد بازارهای کلیدی همچون چین، همگی در ماه های اخیر بر قدرت صادرات تأثیر گذاشته اند. افزایش تورم و نرخ های بهره بالاتر هم تاثیرات خویش را گذاشته و بخش مهم صنعتی را بشدت تحت تأثیر قرار داده است.
بر اساس گزارش رویترز، مشکلات سبب شد که در سال ۲۰۲۳ اقتصاد آلمان ۰.۳ درصد کوچک شود. بانک مرکزی آلمان انتظار دارد در سال ۲۰۲۴ بهبودی ملایمی داشته باشد و رشد ۰.۴ درصدی را با کاهش تورم و افزایش مجدد تقاضا پیشبینی کرده است.
منبع:

1402/11/19
13:33:39
5.0 / 5
330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور