روسیه معادلات نفتی را بهم ریخت

روسیه معادلات نفتی را بهم ریخت به گزارش شمال صنعت، آژانس بین المللی انرژی اعلام نمود بازارهای نفت جهانی با مازاد عرضه روبرو هستند چونکه تولید روسیه پیشبینی هایی که از افت تولید این کشور وجود داشت را به چالش کشیده و همزمان، تقاضا برای سوخت، به کندی بهبود پیدا می کند.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی (IEA) در جدید ترین گزارش ماهانه خود اعلام نمود ذخایر نفت به بالاترین میزان در ۱۸ ماه گذشته افزایش پیدا کرد چونکه تولید روسیه با وجود هشدارها در خصوص این این که تولید این کشور از تحریم های بین المللی متاثر خواهد شد، ماه میلادی گذشته، در واقع افزایش یافت. اما تقاضا که بنظر می رسید اوج بیشتری پیدا کند، در بحبوحه تداوم نگرانی ها نسبت به بروز رکود، اندک مانده است.

این آژانس که به اقتصادهای بزرگ مشاوره می دهد، اعلام نمود عرضه نفت جهان در نیمه اول سال جاری، از تقاضا فراتر خواهد رفت. بخش عمده مازاد عرضه، منعکس کننده تولید بالای روسیه است که به تغییر مسیر تجارت نفت خود به سمت مقاصد جدید شتافته است.

قیمت های نفت در شروع سال شروع پر افت و خیزی داشتند چونکه اقتصاد چین بعد از سالها قرنطینه ضدکرونایی، بازگشایی شد و همزمان، رشد بخش های دیگر جهان ضعیف ماند. بهای معاملات نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است، هفته جاری به علت نگرانی نسبت به گسترش مشکلات در قسمت بانکی آمریکا، به پایین مرز ۸۰ دلار در هر بشکه نزول کرد.

همچنین بالا ماندن تولید نفت روسیه مانع پیشروی قیمتها شده است و بر خلاف پیشبینی های آژانس بین المللی انرژی ظاهر شده که مکررا پیشبینی کرده بود که تولید روسیه بلافاصله بعد از حمله نظامی به اکراین در سال ۲۰۲۲، به میزان ۲۵ درصد کاهش پیدا خواهد نمود. دو ماه پیش این آژانس پیشبینی کرده بود تولید روسیه در سه ماهه جاری، ۱.۶ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد نمود.

کرملین اعلام نموده است تولید نفت را در ماه میلادی جاری به تلافی تحریم های اتحادیه اروپا می کاهد. این کاهش تنها بخشی از کاهشی است که آژانس بین المللی انرژی و موسسات دیگر در ابتدا پیشبینی کرده بودند.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش خود اعلام نمود که تولید روسیه به شکل شگفت آوری بعد از حمله نظامی به اکراین، حفظ شده است و این کشور با گذشت یک سال از جنگ و محکومیت بین المللی، همچنان میزان بالایی نفت را به بازارهای جهانی عرضه می کند.

این آژانس پیشبینی خود از تولید روسیه را به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز بالا برد و تخمین زد تولید این کشور ۷۴۰ هزار بشکه در روز معادل حدود هفت درصد در سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا خواهد نمود در حالیکه ماه گذشته، کاهش یک میلیون بشکه ای را پیشبینی کرده بود.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده است: باید دید آیا تقاضای کافی برای فرآورده های نفتی روسیه حالا که سقف قیمت به اجرا گذاشته شده، وجود دارد یا تولید این کشور تحت وزن تحریم ها، آغاز به کاهش خواهد نمود.

ذخایر جهانی نفت در ژانویه، به میزان ۵۲.۹ میلیون بشکه افزوده شد و به ۷.۸ میلیارد بشکه رسید که بالاترین سطح از سپتامبر سال ۲۰۲۱ بود. شاخصهای مقدماتی برای فوریه، رشد بیشتر ذخایر را نشان داده است. اما بازارهای جهانی تحت تأثیر بهبود فعالیت اقتصادی و سفر در چین که بزرگترین وارد کننده نفت در جهان، به سمت محدودیت عرضه در نیمه دوم سال پیش می روند.

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی نمود رشد تقاضای جهانی، سال ۲۰۲۳ را ضعیف شروع کرد اما پیشبینی می شود سال را با قدرت به پایان برساند. رشد کنونی تنشها را خواهد کاست و بازار را در نیمه دوم سال گرفتار کمبود عرضه می کند.

مصرف جهان سال جاری دو میلیون بشکه در روز افزایش پیدا خواهد نمود و به ۱۰۲ میلیون بشکه در روز می رسد و بدین سان از سطح تقاضا در دوران پاندمی فراتر خواهد رفت. همزمان گروه اوپک پلاس اعلام نمود می خواهد تولید را تا آخر سال ۲۰۲۳ بدون تغییر نگه دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، توریل بوسونی، مدیر بخش صنعت و بازارهای آژانس بین المللی انرژی در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ اظهار نمود: ما انتظار داریم که تقاضا برای نفت سال جاری بهبود قابل ملاحظه ای داشته باشد. می توانیم به سرعت ببینیم که بازارها در ادامه سال گرفتار کمبود عرضه خواهند شد.

منبع:

1401/12/25
12:35:34
5.0 / 5
166
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور