نایب رئیس اتاق ایران اعلام كرد؛

استقبال بخش خصوصی از پیوستن ایران به پیمان شانگهای

استقبال بخش خصوصی از پیوستن ایران به پیمان شانگهای به گزارش شمال صنعت، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: بخش خصوصی از نهایی شدن پیوستن ایران به پیمان شانگهای استقبال می کند.به گزارش شمال صنعت به نقل از اتاق بازرگانی ایران، حسین سلاح ورزی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: باید گفت مهم ترین اتفاق هفته های گذشته، ابلاغ سیاست های کلان برنامه هفتم توسعه توسط مقام معظم رهبری بود که شاکله آن بر رشد مبتنی بر بهره وری تکیه داشت. حقیقت اینست که آنچه اقتدار ملی و شکوفایی اقتصادی و رفاه اجتماعی را به صورت پایدار به هم پیوند می دهد، رشد بهره وری مجموعه عوامل تولید است که می تواند در نقش یک حبل المتین بین حاکمیت، فعالان اقتصادی و نیروهای اجتماعی به نمایندگی از بدنه جامعه پیوند برقرار کند.
وی ضمن اشاره به پیش شرط های چندگانه دست یابی به این اهداف، توضیح داد: اولاً توجه به عقلانیت و ثبات در تصمیم سازی و تصمیم گیری و کاهش مداخله جویی در همه ارکان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و بسنده کردن به نقش سیاستگذاری به جای تصدی گری و اجرا، حرفی است که همیشه از جانب بخش خصوصی مطرح شده و این دفعه و اینجا هم بر آن تاکید می نماییم. دوم این که وقتی مانند دوره فعلی، شرایط پیچیده و دشوار می شود، تمرکز بر برخی اولویت ها و مهارت عبور از بعضی از سیاست های ولو مهم، وظیفه اصلی سیاست گذار است؛ اما به نظر می آید که برخی گروه ها با دادن علامت های اشتباه به دولت ذهن سیاست گذار را از اولویت ها دور می کنند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: اصول برنامه هفتم برای حاکمیت، یک قطب نما برای پنج سال آینده است و شکوفایی، رشد، سلامت، بهره وری و همه کلیدواژه های مهم این سند بالادستی، منوط و مشروط به امید و اعتماد عمومی، ثبات و آرامش اجتماعی است و تحقق آن به رسانه قدرتمند و دانشگاه منتقد و به امنیت فراگیر نیاز دارد. متأسفانه در این روزها اتفاقی را در کشور شاهد می باشیم که یکی از دختران مان جان خویش را از دست داده که سبب جریحه دار شدن روح جامعه شده است؛ این نشان داده است که بین امید، سرمایه گذاری و امنیت پیوند ناگسستنی وجود دارد. خوشبختانه رئیس جمهور دستور پیگیری به وزیر کشور داده اند و بخش خصوصی هم امیدوار است که گزارش کاملی از تخلف احتمالی در این حوزه عرضه شود.
سلاح ورزی ضمن اشاره به اهمیت نحوه علامت دهی به بازارهای اقتصادی، بیان نمود: سوم این که علامت دهی های نظام قیمت در بازار به صورت اصولی و عمومی به سمت بهره وری مجموعه عوامل تولید است؛ اما برخی به اسم اعمال سیاست های رفاهی در روند این سیگنال رسانی ایجاد اختلال می کنند و بدین سان سیاست های رفاهی حتی اگر موفق به برقراری عدالت شوند، آنچه عادلانه توزیع می کنند فقر است نه ثروت. آخرین نکته در حوزه مسئولیت های حاکمیت اینست که رشد بهره وری مجموع عوامل تولید جز با تاکید بر خلق صرفه ناشی از مقیاس و محدوده به دست نمی آید و دسترسی به صرفه مقیاس و محدوده هم جز با اتصال به زنجیره ارزش جهانی تولید و تجارت به دست نمی آید که متأسفانه این اتصال فعلا معطل عوامل سیاسی است.
وی به مسئولیت فعالان اقتصادی هم اشاره نمود و اظهار داشت: در سمت فعالان اقتصادی، دو نکته مهم است؛ اول این که ما فعالیتهای توسعه ای و اصلاح ساختاری در بنگاه ها را نباید به حل مشکلات سیاسی منوط و معطل بگذاریم؛ چونکه ما در این طرف هم کارهای نکرده بسیاری داریم که پیش نیاز اتصال به زنجیره جهانی تولید و تجارت است. بعنوان نمونه، سازمان دهی صنعتی بنگاه های ایرانی عموماً متناسب با شرایط حضور در بازارهای جهانی نیست و ما باید پیش و بیشتر از مطالبه گری از دولت، نسبت به سهم خود، حساس و مسئول باشیم. مبحث دوم اهمیت مسئولیت های اجتماعی بنگاه ها در این شرایط دشوار می باشد. دولت نشان داده است که علاقه مندی های جدی برای اصلاح ساختار اقتصاد کلان دارد؛ اما طبیعتاً انجام این جراحی برای بدنه جامعه بسیار دردناک خواهد بود. توجه و تاکید بنگاه های اقتصادی به مسئولیت اجتماعی امکان دارد در نقش یک مُسکن، عبور از این شرایط دشوار را تسهیل کند؛ اما باید این نکته در نظر داشت که مسئولیت اجتماعی باید با استراتژی توسعه بنگاه یکپارچه شود و فعالیت مسئولیت اجتماعی با صدقه و پول پاشی اشتباه گرفته نشود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به استقبال بخش خصوصی در نهایی شدن پیوستن ایران به پیمان شانگهای، تشریح کرد: بخش خصوصی با استقبال از پیوستن ایران به پیمان شانگهای و کوشش برای بهبود روابط با اوراسیا در دولت سیزدهم که می توانند با تقویت ترانزیت، توسعه کسب وکارهای پردازش کالا و صادرات مجدد و فرصت ایجاد هاب منطقه ای خدمات فنی، فرصت های زیادی در ایران بسازند، توجه دولتمردان را به این نکته جلب می کند که بدون حل مشکلات رقابت پذیری اقتصادی در داخل و رفع موانع برقراری روابط عادی با قدرت های بزرگ اقتصاد جهان، این فرصت ها، چندان هم راهگشا نخواهند بود.
سلاح ورزی تصریح کرد: با یک رویکرد فعال در این حوزه، اتاق ایران درحال تدوین نقشه راهی در حوزه دیپلماسی اقتصادی می باشد و یک طرح اجرایی در چارچوب نقش آفرینی اتاق ایران در پیشبرد دیپلماسی اقتصادی در نظر دارد. این طرح بعنوان یک ایده اولیه طراحی شده و بزودی پس از انجام اصلاحات، اول برای اظهارنظر اعضای هیأت نمایندگان و بعد جامعه فعالان اقتصادی عرضه می شود. این طرح اجرایی به صورت خلاصه شامل استفاده از ظرفیت های داخلی اتاق در همه بخش ها ازجمله اتاق های استانی، اتاق ها و شوراهای مشترک، تشکل های اقتصادی، مرکز پژوهشها و ذینفعان بیرونی این عرصه در دستگاه دیپلماسی و سایر دستگاههای اقتصادی و سایر نمایندگان حاکمیت مثل مجلس و قوه قضاییه است که جزئیات آن بزودی اعلام می شود.


منبع:

1401/06/28
11:32:03
5.0 / 5
57
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور