حواشی ثبت سفارش در گمرک خیس!

حواشی ثبت سفارش در گمرک خیس! در جریان آبگرفتگی گمرک زاهدان و خسارت به محموله های برنج، بحث برنج های بدون ثبت سفارش مطرح شد؛ آنهم در شرایطی که محموله های موجود در این گمرک از مرز زمینی وارد و تخلیه شده اند، یعنی مرزهایی که ورود کالا بدون ثبت سفارش از آنها ممنوع می باشد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، پس از آنکه بارندگی در زاهدان و آبگرفتگی گمرک باعث خیس شدن محموله های برنج مانده در محوطه باز و وارد شدن خسارت به آنها شد، از اقدامات اولیه، ترخیص و یا انتقال این اقلام به انبارهای دیگر بود. گمرک زاهدان هم اعلام نمود برنج هایی که اظهار می شود بلافاصله ترخیص خواهد شد.

گمرک: همه از مرز زمینی آمده و ثبت سفارش دارند

در این بین مبحث ثبت سفارش این اقلام جهت اظهار به گمرک و ترخیص فوری آنها مطرح است. گمرک در اینباره به ایسنا اعلام کرده با عنایت به این که کالاهای موجود در گمرک زاهدان از مرزهای زمینی وارد شده، ۱۰۰ درصد کالاهای موجود در این گمرک که ۹۹ درصد آن برنج است، دارای ثبت سفارش هستند. حتی این، یاد شده قرار گرفت که هیچ کالایی از مسیر دریایی و بندر (که بدون ثبت سفارش هم به گمرک وارد می شود)، وارد گمرک زاهدان نشده و تمامی اقلام از مسیر زمینی آمده اند.

برای بدون ثبت سفارش ها هم دستوالعمل صادر شد

با این حال اعلام برخی واردکنندگان مبین آن است که محموله وارداتی آنها در گمرک زاهدان، بدون ثبت سفارش است، موضوعی که در اظهارات دبیر انجمن واردگنندگان برنج و توضیح وی در مورد مصوبه اخیر شورای تأمین جهت تعیین تکلیف فوری برنج های باران زده، مورد تائید قرار گرفت و اعلام گردید که برای محموله های بدون ثبت سفارش هم تصمیم گیری شده است.

طبق گفته کشاورز، گمرک نمی تواند اجازه دهد محموله ای بدون ثبت سفارش، حتی به انبار تحت کلید خودش منتقل شود. براین اساس در مصوبه شورای تأمین، برای تمامی برنج ها تعیین تکلیف شده است و این محموله ها به گمرکات دیگر مانند چابهار منتقل شده اند. بر مبنای مصوبه شورای تأمین مقرر است تمامی برنج های گمرک زاهدان از آنهایی که ثبت سفارش شده اند و یا ثبت سفارش نشده اند، توسط وزارت بهداشت و سازمان استاندارد نمونه برداری شده و تا زمان مشخص شدن نتیجه آزمایش در انبارهای تحت کلید نگهداری و بعد از مشخص شدن نتایج برای مصرف وارد بازار شوند.

این در حالی است که از اواخر سال گذشته، مبحث ثبت سفارش برای کالاهای ورودی از مرزهای زمینی با حواشی همراه بوده است.

ورود بدون ثبت سفارش از مرز زمینی ممنوع ولی از بنادر انجام می شود

ماجرا از این مقرر است که طبق مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۹۷ در ارتباط با واردات کالا به صورت تجاری به کشور، "واردات کلیه کالاها به صورت تجاری به کشور شامل مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون ثبت سفارش ممنوع می باشد. " درآن زمان گمرک هم بخشنامه ای در این رابطه به گمرکات اجرایی ابلاغ و در دستور کار قرار گرفت. بر این اساس ورود کالا از مرزهای زمینی منوط به داشتن ثبت سفارش بود، هر چند که برای کالاهای وارداتی از مسیر بنادر این اجبار قانونی سال ها است که اجرا نمی گردد و حجم زیادی از کالا، بدون داشتن ثبت سفارش در بنادر تخلیه و در ادامه مسیر دریافت مجوز را طی می کند.

الزام ثبت سفارش لغو و باردیگر اجرا شد

اما اسفندماه سال قبل گمرک بخشنامه ای را دستور کار خود قرار داد که طی آن به گمرک ها اعلام گردید امکان انتقال کالا از مرزهای مرزی به گمرک های مقصد بدون مطالبه ثبت سفارش و پیگیری مجوزهای مربوطه در گمرک های مقصد و با رعایت پلمپ بودن محموله ها فراهم گشته است.

لغو دریافت ثبت سفارش در مرزهای زمینی با واکنش هایی همراه و در نهایت منتفی شد؛ گمرک هم در بخشنامه ای به گمرک های اجرایی اعلام نمود که داشتن ثبت سفارش در مرزهای زمینی الزامی است ولی موارد اصلاحی که احتیاج به ویرایش ثبت سفارش دارد در گمرک مقصد با رعایت سایر مقررات پیگیری و توجه لازم به گمرک مربوطه داده شود.

چرا همه کالاها از مرز زمینی آمده اما بدون ثبت سفارش هم دارند؟

با این حال مدتی بعد، بار دیگر عدم دریافت ثبت سفارش در مبادی وردی زمینی مطرح و گفته می شد که این اجبار در مرزهای زمینی رعایت نمی شود. این در شرایطی است که وجود محموله های بدون ثبت سفارش در میان کالاهای موجود در گمرک زاهدان که تاکید شده تمامی ورودی های آن از مرز زمینی بوده و هم اکنون همه اقلام موجود در این گمرک دارای ثبت سفارش هستند، قابل تامل است، چونکه ظاهرا اینطور نیست و حتی شورای تأمین در اتفاق اخیر، در مورد بدون ثبت سفارش ها هم تصمیم گیری کرده است. حالا این ابهام ایجاد می شود که آیا کالایی از مرز زمینی، بدون ثبت سفارش وارد گمرک زاهدان شده است؟

منبع:

1401/05/13
12:57:18
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور