مركز پژوهش ها اعلام كرد؛

رونق تولید در خرداد ۱۴۰۱

رونق تولید در خرداد ۱۴۰۱ به گزارش شمال صنعت طی خردادماه ۱۴۰۱، شاخص تولید شرکتهای صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۴.۹ درصدی و شاخص فروش با افزایش ۱۳.۳ درصدی روبرو شده است.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس، گزارشی از شاخص تولید، فروش و قیمت شرکتهای بورسی منتشر نمود.
بر این اساس، تحلیل روند رشد بخش صنعت از جنبه های مختلف، عاملی کلیدی در تحلیل های خُرد و کلان اقتصادی و یکی از ارکان تصمیم گیری در حوزه اقتصاد است. شاخص تولید بخش صنعت به علت تاثیر نوسانات سطح فعالیت صنعت بر بخش های دیگر اقتصاد، بعنوان یک شاخص مهم اقتصادی کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد.
طی خردادماه ۱۴۰۱، شاخص تولید شرکتهای صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۴.۹ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۷.۹ درصدی روبرو شده است. در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۱۰ رشته فعالیت افزایش در شاخص تولید و ۵ رشته فعالیت کاهش در شاخص تولید داشته اند.
رشته فعالیتهای «منسوجات»، «خودرو و قطعات»، «ماشین آلات و تجهیزات» و «کاشی و سرامیک» بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته فعالیتهای «سایر کانی غیرفلزی» و «غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر» بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید داشته اند. همینطور شاخص تولید شرکتهای معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱۸.۸ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۶.۸ درصدی روبرو شده است.
طی خردادماه ۱۴۰۱، شاخص فروش شرکتهای صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱۳.۳ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۱۳.۵ درصدی روبرو شده است.
در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۲ رشته فعالیت افزایش در شاخص فروش و سه رشته فعالیت کاهش در شاخص فروش داشته اند. رشته فعالیتهای «تجهیزات برقی»، «کاشی و سرامیک»، «منسوجات» و «خودرو و قطعات» بیشترین سهم را در افزایش شاخص فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته فعالیتهای «سایر کانی غیرفلزی» و «غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر» بیشترین سهم را در کاهش شاخص فروش داشته اند. همینطور شاخص فروش شرکتهای معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۴.۳ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۱۹.۸ درصدی روبرو شده است.
در خردادماه ۱۴۰۱ شاخص قیمت ماهیانه فعالیتهای صنعتی بورسی ۴.۴ درصد افزوده شد و رشد نقطه به نقطه شاخص به ۴۶.۲ درصد رسید. لازم به ذکر است میانگین سالیانه شاخص قیمت ۶۳.۴ درصد افزایش پیدا کرده است.


منبع:

1401/05/06
13:35:25
5.0 / 5
178
تگهای خبر: اقتصاد , بورس , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور