رئیس اتحادیه واردكنندگان دارو:

قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ باز می گردد

قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ باز می گردد به گزارش شمال صنعت رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو ضمن اشاره به این که قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ بر می گردد و مابه التفاوت آن از جانب بیمه ها پرداخت می شود، اظهار داشت که طرح دارویار وزارت بهداشت هیچ تاثیری بر قیمت تمام شده دارو برای مصرف کننده نخواهد داشت.


ناصر ریاحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ما قبل از آنکه به طرح و برنامه های جدید وزارت بهداشت بپردازیم، باید این مورد را به شکل روشن توضیح بدهیم که قیمت نهایی دارو، یعنی آنچه که به دست مصرف کننده نهایی می رسد، ارتباطی با هزینه تمام شده آن برای شرکتهای تولید، توزیع یا واردکننده ندارد. در واقع با تغییر قیمت در این عرصه ها، سهم بیمه ها با افزایش یا کاهش مواجه می شود.
وی با اشاره به اینکه قیمت دارو می تواند در طول سال به علل مختلف تغییر کند، بیان نمود: از تأثیر تحولات قیمت ارز بر روی دارو گرفته تا سیاست های داخلی که از جانب دولت اجرایی می شود، هر یک می تواند بر روی قیمت دارو تأثیر بگذارد، اما با عنایت به نقش آفرینی بیمه ها در این عرصه، تغییری در قیمت دارو برای مردم به وجود نمی آید و تحولات قیمتی از جانب بیمه ها پوشش داده می شود تا برای مثال قیمت دارو بیماری های خاص برای مصرف کننده نهایی تغییر نکند.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه طرح دارویار وزارت بهداشت، طرحی بسیار مثبت و کاربردی خواهد بود، توضیح داد: ما در واقع انتظار نداشتیم که وزارت بهداشت در این زمان کوتاه بتواند طرح را نهایی کند اما آنچه که اعلام شده، طرحی مثبت خواهد بود که خیلی از مشکلات جاری در حوزه دارو را پوشش می دهد.
ریاحی در توضیح آنچه که در چارچوب طرح دارویار اجرایی می شود، تشریح کرد: ما در ایران حدود پنج میلیون نفر جمعیت داریم که تابحال زیر پوشش هیچ بیمه ای نبوده اند، مثلاً برخی خانوارهای روستایی یا خانوارهایی که به علل مختلف بیمه نداشته اند، در این چارچوب به شکل خود به خود زیر پوشش بیمه قرار می گیرند. حتی اتباع خارجی که مجوز کار دارند و می توانند گواهی کار عرضه کنند، هم در این طرح زیر پوشش بیمه و حمایت ها قرار خواهند گرفت.
وی افزود: بر مبنای محاسبات مشترکی که با سازمان برنامه و بودجه انجام شده، بناست مبلغ مازادی هم در اختیار بیمه ها قرار بگیرد تا قیمت دارو برای مصرف کننده نهایی تغییر نکند. حتی حدود ۳۰۰ قلم کالای پرمصرف یا بدون نسخه هم امکان قرار گرفتن در این لیست حمایتی را خواهند داشت. بدین سان حتی با تغییر مبنای ارز دارو از ترجیحی به نیمایی، هم قیمت دارو تغییر نخواهد کرد و با این سیاست، قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ بازگشته و مابه التفاوت آن از جانب بیمه ها پرداخت می شود. با اجرای این سیاست هم مشکلات ارز ۴۲۰۰ تومانی مانند کمبود منابع، رانت و قاچاق متوقف می شود و هم مردم از تغییرات صدمه ای نخواهند دید.
به قول ریاحی طرح دارویار فعلاً تنها برای داروهای داخلی اجرایی می شود اما در آینده نزدیک، بطور قطع برنامه هایی برای داروهای وارداتی هم پیشبینی خواهد شد.1401/04/26
10:12:22
5.0 / 5
170
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور