در خرداد ماه

1273 دستگاه خودروی ایران خودرو تجاری سازی نشد

1273 دستگاه خودروی ایران خودرو تجاری سازی نشد شمال صنعت: بررسی آمار تولید ایران خودرو و سایپا (و پارس خودرو به عنوان زیر مجموعه سایپا) در سومین ماه از سال 1401 نشان میدهد که در مجموع قریب به 104 هزار دستگاه تولید داشته اند؛ این در حالیست که این خودروسازان با تکمیل قسمتی از تولیدهای ماه های گذشته خود، بیش از 111 هزار دستگاه خودرو را تجاری سازی کرده اند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، گزارش عملکرد تولید و فروش خودروسازان بزرگ کشور در خرداد ماه ۱۴۰۱ نشان میدهد که در مجموع ۱۰۳ هزار و ۹۶۹ دستگاه خودرو تولید و برای ۱۱۱ هزار و ۲۴۵ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر گردیده است.

تناقض آمار تجاری سازی ایران خودرو برخلاف ادعاهای مطرح شده
ایران خودرو: در حالی که ایران خودرو از قبل از خرداد ماه اعلام نمود از شروع سومین ماه سال جاری تمام خودرو ها را عبور مستقیم و به طور کامل تولید خواهدنمود و مدعی است که هیچ خودروی ناقصی طی یک ماه اخیر تولید نکرده، آمار فروش این گروه صنعتی نشان میدهد در محصولاتی همچون محصولات خانواده پژو، دنا، هایما و البته تارا، نتوانسته است، تمام تولید خرداد ماه را تجاری سازی کند؛ پس این سوال مطرح است که باوجود ادعا و وعده تولید خودرو عبور مستقیم، چرا ۱۲۷۳ دستگاه خودرو تولیدی ایران خودرو در خرداد ماه تجاری نشده است؟
به تفکیک طبق آمار، ایران خودرو ۳۶ هزار و ۶۸۶ دستگاه خودرو در سومین ماه از سال جدید ساخته که ۶۹۲ دستگاه آن تجاری نشده و فی الواقع برای ۳۵ هزار و ۸۲۸ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است.
همین طور به ترتیب ۸۶۱۰ دستگاه دنا و ۶۸۶ دستگاه تارا ساخته است که این ها نیز عبور مستقیم نبوده و به ترتیب ۲۳۸ دستگاه دنا و ۲۸۴ دستگاه تارا امکان تجاری سازی نداشته است. ایران خودرو در خرداد ماه ۸۳۷۲ دستگاه دنا و ۴۰۲ دستگاه تارا فروخته است.
این گروه خودروسازی در سومین ماه از سال ۱۴۰۱ همین طور ۱۶۸۴ دستگاه خودرو هایما فاکتور کرده که ۵۴ دستگاه از آمار تولید آن (۱۷۳۸ دستگاه تولیدی خرداد ماه) کمتر است. ضمن این که پنج دستگاه از سایر محصولات این گروه خودروسازی در آمار تولید این ماه ثبت شده که عرضه ای نداشته است.
گروه صنعتی ایران خودرو، در خرداد ماه امسال ۷۱۷۲ دستگاه از محصولات خانواده سمند و ۳۳۱۰ دستگاه رانا تولید و در مقابل با تکمیل قسمتی از خودرو های ناقص تولیدی ماه های گذشته، به ترتیب ۸۳۷۲ دستگاه از محصولات سمند و ۴۰۶۵ دستگاه رانا عرضه نموده است. بدین ترتیب ۱۲۰۰ دستگاه از محصولات ناقص سمند ۷۵۵ دستگاه از محصولات ناقص رانا در خرداد ماه تکمیل و تجاری شده است.
سایپا: دیگر خودروساز بزرگ کشور (سایپا) نیز در سومین ماه از سال جاری در مجموع ۳۳ هزار و ۲۹۳ دستگاه خودرو ساخته و در مقابل برای ۳۹ هزار و ۴۷ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است.
به تفکیک آمار، گروه خودروسازی سایپا در خرداد ماه ۳۸۴۶ وانت پراید (سایپا ۱۵۱) ساخته و ۳۴۱۵ دستگاه از این محصول را تجاری سازی کرده است. همین طور ۲۷۷۵ دستگاه شاهین تولید و ۲۶۴۲ دستگاه از آن فروخته است. ۱۳۳ دستگاه شاهین و ۴۳۱ دستگاه پراید وانت تولیدی خرداد ماه سایپا، احتمالاً امکان تجاری سازی نداشته و فاکتور نشده است.
در یک ماهه خرداد ۱۴۰۱ سایپا در مجموع ۲۶ هزار و ۶۷۲ دستگاه از محصولات خانواده X۲۰۰ (تیبا، ساینا و کوییک) به تولید رسانده است. این خودروساز ۳۲ هزار و ۹۹۸ دستگاه از محصولات این خانواده را در این ماه تجاری سازی کرده است.
پارس خودرو: همین طور در زیر مجموعه این گروه خودروسازی (پارس خودرو) در یک ماهه خرداد ماه ۱۲ هزار و ۶۳۵ دستگاه خودرو تولید و ۱۳ هزار و ۵۷۴ دستگاه خودرو فروخته شده است.
از تعداد خودرو های تولیدی پارس خودرو در سومین ماه از سال جاری ۶۳۳۹ دستگاه مربوط به محصولات گروه Q۲۰۰ بوده و در آمار فروش نیز تعداد ۷۲۷۸ دستگاهی از این محصولات دیده می شود. بدین ترتیب ۹۳۹ دستگاه از محصولات این گروه در خرداد ماه تجاری نشده است.
همین طور در مدت مذکور ۶۱۰۲ دستگاه کوییک معمولی دنده ای و ۷۳ دستگاه کوییک پلاس اتوماتیک تولید شده که همه آنها فروخته شده است.
پارس خودرو در خرداد ۱۴۰۱، ۱۲۱ ساینا ساخته که برای همه ۱۳۲۱ دستگاه فاکتور فروش ثبت کرده اما در این ماه تولید و فروش کوییک S نداشته است.
سایپا نیز مدعی است که ۹۰ درصد تولیدات آن عبور مستقیم است.
منبع:

1401/04/13
10:09:03
5.0 / 5
155
تگهای خبر: تولید , خودرو , دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور