در گزارش شمال صنعت اعلام شد؛

واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار عملا متوقف است

واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار عملا متوقف است دبیر انجمن واردکنندگان موبایل با اعلان اینکه برای واردات گوشیهای بالای 600 دلار، ارزی تخصیص داده نمی گردد، اظهار داشت: به سبب کاهش تقاضا، فروشندگان کالاها را با زیان و زیر قیمت می فروشند.امیر اسحاقی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد وضعیت بازار تلفن همراه، اظهار نمود: ۹۱ درصد نیاز بازار با گوشیهای تلفن زیر ۶۰۰ دلار پاسخ داده می شود اما با عنایت به افت شدید تقاضا، طی ۲ ماه گذشته شرکتها و فروشندگان، گوشی را با زیان می فروشند چونکه باید تعهدات خارجی خودرا تسویه کنند.
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اضافه کرد: هم اکنون ۲.۵ میلیون دستگاه تلفن همراه مصرف نشده در کشور داریم که از میانگین مصرف بالاست و فروشندگان، کالا را عمل زیر قیمت م ی فروشند تا بدهی های خودرا بدهند.
اسحاقی افزود: بااینکه نرخ ارز نیما که به گوشیهای زیر ۶۰۰ دلار تخصیص داده می شود بصورت مورچه وار در حال افزایش می باشد اما باز هم شرکتها کالا را با زیان می فروشند.
عدم تخصیص ارز برای واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار
وی در مورد واردات گوشیهای تلفن بالای ۶۰۰ دلار، اظهار داشت: تقریباً از ۲۴ اردیبهشت ماه با واردات گوشیهای برای ۶۰۰ دلار مشکل داریم برای اینکه فقط ویرایش ثبت سفارش این کالا اصلاح شده و هیچ گونه تخصیص و تامین ارزی برای واردات صورت نمی گیرد.
اسحاقی اضافه کرد: هنوز کمیته مشترک اقدام ارزی بانک مرکزی و وزارت صمت در مورد تخصیص ارز این کالا به تصمیم نهایی نرسیده اند که همین مساله سبب شده خرید و فروش پاسپورت و واردات کالای مسافری افزایش یابد.
وی افزود: هم اکنون ۱۲۰ هزار کالای مسافری وارد کشور شده که نشان داده است سواستفاده از این جریان به اوج خود رسیده است.
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی افزود: عملاً واردات گوشیهای تلفن بالای ۶۰۰ دلار متوقف بوده و کالاهای وارد شده نیز در گمرک دپو شده است. ما با سازمان توسعه تجارت ایران نامه نگاری هایی انجام دادیم و خواهان تعیین تکلیف کالاهای دپو شده و نحوه تخصیص ارز شدیم که قرار شد هفته آینده کمیته اقدام ارزی جلسه ای در این خصوص برگزار کند.
وی با اشاره به اینکه آرامش بازار از بین رفته است، اظهار داشت: هم اکنون عرضه به شدت بالا بوده و تقاضا به پایین ترین حد ممکن رسیده است.

1401/04/12
15:46:53
5.0 / 5
148
تگهای خبر: ارز , بانك مركزی , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور