صفر تا صد اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

صفر تا صد اختصاص سهام عدالت به جاماندگان به گزارش شمال صنعت به نظر میرسد سرانجام پرونده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان به سرفصل های نهایی خود نزدیک می شود و مقرر است طبق محساباتی سهام عدالت به برخی افرادی که تا کنون مشمول نبوده اند، تخصیص یابد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، با آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت سال ۱۳۹۹ و قیمت قابل توجه این سهام متاثر از وضعیت بازار سرمایه در آن روزها، بحث مشمول بودن یا نبودن سهام عدالت داغ شد. درحالی که طبق آمار حدود ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت هستند، همواره صدای اعتراض عده ای به گوش می رسید که چرا با وجود این که جزو دهک های کم درآمد جامعه هستند، مشمول این سهام نمی شوند.
ماجرای ۲۰ میلیون جامانده سهام عدالت چه بود؟
در هر حال دولت دوازدهم درحالی پایان یافت که اعلام گردید پرونده ثبت نام سهام عدالت بسته شده است و امکان این که مشمول جدیدی پذیرفته شود وجود ندارد. با این وجود برخی نمایندگان مجلس همچنان قول تخصیص سهام عدالت به جاماندگان را میدادند و آمارهای مختلفی هم از جاماندگان عرضه میشد و در نهایت هم زمزمه های یک جامعه آماری ۲۰ میلیون نفری هم به گوش رسید.
در این خصوص اعلام گردید که سال ها قبل که فرآیند ثبت نام سهام عدالت صورت گرفت، عده ای بودند که سهام عدالت برایشان صادر شده بود اما دستگاه مرتبطه دعوت نامه را بموقع به دست این افراد نرساند. به گفته علی اکبر حیدری، سخنگوی کانون شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت، جمعیت افرادی که کارت دریافت کرده اند بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا دو میلیون نفر است و مجموع افرادی که کارت و دعوت نامه دریافت کرده اند اما مراحل قانونی را طی نکرده اند هم نزدیک به دو میلیون نفر است. ازاین رو تعداد افرادی که دعوت نامه به دستشان رسیده است و افرادی که دعوت نامه برایشان صادر گردیده است اما به دستشان نرسیده است چهار میلیون نفر است.
حیدری همینطور درمورد گروه دوم جاماندگان توضیح داده بود: گروه دوم افرادی هستند که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت قبل بعنوان شش دهک پایین درامدی جامعه شناخته شدند و سهام عدالت دریافت نکرده اند. در میان این افراد مشمولین نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و بهزیستی، روستانشینان، کارگران شاغل در کارخانه ها، کارگران زیر پوشش تأمین اجتماعی، کارگران فصلی و ساختمانی و... قرار دارند. تعداد گروه دوم نزدیک به ۱۶ میلیون نفر است. ازاین رو با عنایت به این که ۱۶ میلیون نفر به اذعان دستگاههای دولتی جزو شش دهک پایینی جامعه بودند اما سهام عدالت دریافت نکردند و چهار میلیون نفر هم در مراحل شناسایی قرار داشتند اما سهام عدالت دریافت نکردند، مجموع جاماندگان سهام عدالت بکه مستحق دریافت این سهام هستند ۲۰ میلیون نفر می شود.
راهکار مجلس برای تعیین تکلیف جاماندگان
در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، در مصوبه ای راهکاری برای تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت در سال ۱۴۰۱ مشخص کردند. طبق مصوبه مجلس، دولت موظف شد از محل باقی مانده سهام متعلق به دولت یا شرکتهای دولتی در بنگاه های قابل واگذاری در هر بازار مبحث گروههای (۱) و (۲) ماده (۲) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۲۵ خردادماه ۱۳۸۷ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن، نسبت به واگذاری سهام عدالت به مددجویان جامانده زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) مددجویان سازمان بهزیستی کشور و تمامی افرادی که از سهام عدالت برخوردار نشده اند اقدام نماید.
بعد از آن محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام نمود که برآورد این است حدود ۲۰ میلیون نفر در کشور سهام عدالت ندارند که در کمیسیون اقتصادی طرح را تصویب کردیم بنده به رئیس جمهور نامه دادم و توافقات اولیه انجام و در بودجه سال جاری تصویب گردید و دولت کلیات آنرا پذیرفته و براین اساس کسانی که مشمول باشند، امسال سهام عدالت دریافت می کنند.
با این وجود دولت تا مدت ها نظر قطعی در این مورد نمیداد و حتی حسین قربانزاده، رئیس سازمان خصوصی سازی چند مرتبه اعلام نمود که هنوز درمورد ثبت نام جاماندگان سهام عدالت هیچ چیز قطعی نشده است.
تخصیص سهام عدالت به آخر نزدیک می شود
با این وجود به نظر میرسد مجلس عزم خویش را برای تعیین تکلیف جاماندگان جزم کرده است. بر این اساس حسین قربانزاده در آخرین مصاحبه خود به ایسنا اعلام کرد که در آخرین جلسه ای که هفته گذشته با رئیس سازمان بهزیستی، معاون وزیر رفاه و مسؤلان کمیته امداد برگزار شد تعداد جاماندگان زیر پوشش این دو نهاد مشخص شدند. بر این اساس این افراد در مجموع حدود سه میلیون و ۳۳۷ هزار و ۷۰۰ نفر هستند که حدود دو میلیون و ۲۵ هزار نفر زیر پوشش بهزیستی و حدود یک میلیون و ۳۰۰ نفر زیر پوشش کمیته امداد هستند.
رئیس سازمان خصوصی سازی درمورد پرتفوی افرادی که بعنوان مشمول شناخته شده اند هم اظهار داشت: تا دو هفته اینده پرتفو این افراد مشخص می شود. در واقع کیفیت پرتفو، نوع سهام، میزان سهام هر فرد و روش انتقال مشخص شده و در تیرماه اطلاع رسانی کامل می شود. تفاوتی که پرتفوی این افراد با پرتفوی مشمولانی که سال ۱۳۸۴ انتخاب شدند در این است که در حال حاضر سهام دولت بسیار محدود شده و ابتکار عملی که در ان زمان وجود داشته وجود ندارد. از سوی دیگر دولت تکالیف دیگری در بند الف تبصره دو یا بند ی که رد دیون است و... دارد و تابلوی بورسی سهام دولت کفاف این تکالیف را نمیدهد. باید اولویت سنجی صورت بگیرد که در حال انجام است.
قربانزاده با تکیه بر این که افراد زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی لازم نیست برای ثبت نام به جایی رجوع کنند، توضیح داد: افراد باید توجه داشته باشند که اصلا ثبت نامی وجود ندارد چونکه هویت افراد مشخص و در بانک اطلاعات موجود است. این افراد نباید حتی یک ریال پرداخت کنند. اگر پیامکی ارسال می شود که لینک ثبت نام دارد بطور قطع کلاه برداری است و ربطی به دولت و وزارت اقتصاد و سازنمان خصوصی سازی ندارد.
ادامه روند شناسایی جاماندگان
ایشان در ادامه درمورد سایر افراد حائز شرایط هم اظهار داشت: درمورد تعیین سایر افراد حائز شرایط هم جلسات مجزا در حال برگزاری است. مطابق تبصره ۳ ماده ۳۴ اجرای سیاست های اصل ۴۴ باید با همکاری وزارت رفاه و طبق سازو کاری که پایگاه رفاهی ایرانی ها دارد، افراد حائز شرایط بر مبنای دهک بندی شناسایی شوند. بر این اساس مرحله بعد دو دهک ابتدایی هستند که باید تا آخر سال سهام عدالت به ان ها تخصیص پیدا کند. این مورد احتیاج به جلسات بیشتری دارد که امکان دارد تا چند ماه اینده زمان ببرد.
مددجویان بهزیستی توجه کنند
سید مرتضی حسینی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور درمورد جاماندگان سهام عدالت که زیر پوشش این سازمان قرار دارند، بیان نمود: همه مددجویان زیر پوشش سازمان بهزیستی دارای سهام عدالت خواهند شد، اما قرار نیست به هیچ عنوان به جایی رجوع کنند، چونکه سازمان بهزیستی اسامی افراد را با اطلاعات دقیق در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه ۶ میلیون و ۹۲۸ هزار مددجو زیر پوشش سازمان بهزیستی قرار دارد، اضافه کرد: این درحالیست که حدود ۷۰ درصد از این افراد (چهار میلیون و ۸۰۶ هزار نفر) هم اکنون سهام عدالت دارند و حدود ۲ میلیون و ۲۵ هزار نفر، جز جاماندگان سهام عدالت هستند یا قبلا زیر پوشش سازمان بهزیستی نبوده اند که باتوجه به پیگیری های انجام شده همه این افراد سهام عدالت دریافت خواهند کرد.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: قرار نیست جاماندگان سهام عدالت به هیچ عنوان به جایی رجوع کنند، چونکه سازمان بهزیستی اسامی افراد را با اطلاعات دقیق در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار داده و بمحض این که سازمان خصوصی سازی کارهای قانونی و اداری آنرا انجام دهد مستقیما برای افراد جامانده سهام عدالت برقرار می شود.
چه باید کرد؟
ازاین رو هیچ فردی که تا کنون سهام عدالت دریافت نکرده لازم نیست برای ثبت نام به جایی رجوع کند. فرآیند شناسایی جاماندگان ادامه دارد و توسط دولت در ادامه صورت خواهد گرفت. همینطور فعلاً پرتفویی که مقرر است برای جاماندگان در نظر گرفته شود معلوم نیست اما بطور قطع با پرتفوی فعلی مشمولان فرق دارد.1401/03/30
07:40:27
5.0 / 5
171
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور