دبیر كانون بانك های خصوصی مطرح كرد

بانک ها توان پرداخت همه وام های تکلیفی را ندارند

بانک ها توان پرداخت همه وام های تکلیفی را ندارند به گزارش شمال صنعت دبیر کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی ضمن بیان این که پرداخت همه وام های تکلیفی از توان بانکها به علت تعیین نشدن منابع از جانب دولت و مجلس خارج است، روند تأمین منابع برای پرداخت تسهیلات تکلیفی را تشریح کرد.


محمدرضا جمشیدی در گفتگو با ایسنا درباره وام های تکلیفی شبکه بانکی اظهار نمود: اگر همه بانکها با هم حداکثر توان خود برای پرداخت وام های تکلیفی را بگذارند، باز هم نمی توانند از عهده پرداخت آن بربیایند، چونکه این تسهیلات بیشتر از توان بانکها تعیین شده و حتی یک ریال منبع دراین زمینه برای بانکها از جانب دولت یا مجلس درنظر گرفته نشده است.
وی اضافه کرد: اغلب منابع تعیین شده برای پرداخت وام های تکلیفی از محل سپرده های قرض الحسنه تأمین می شود که آن هم همان سپرده های مردم نزد بانک هاست. به عبارت دیگر ۹۵ درصد سپرده های مردم نزد بانکها باید به مصرف قرض الحسنه برسد و حتی یک ریال آن هم نباید در محل دیگری صرف شود.
دبیر کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی افزود: دومین منبع برای پرداخت تسهیلات تکلیفی، سپرده جاری مردم نزد بانک هاست. در تبصره ۱۶ قانون بودجه سال جاری دیده شده که ۵۰ درصد سپرده های جاری مردم به تسهیلات قرض الحسنه ۱۰ ساله اختصاص داده شود. حال سوال اینجاست در این بین اگر صاحبان سپرده جاری یا قرض الحسنه پول خویش را بخواهند، چطور میتوان این تسهیلات را پرداخت کرد؟
جمشیدی با اعلان اینکه تمامی منابع تسهیلات تکلیفی از محل سپرده های قرض الحسنه مردم دیده شده و هر چقدر از این محل تأمین صورت گیرد، امکان پرداخت تسهیلات هم فراهم می شود، اظهار داشت: نرخ سود تسهیلاتی که در اختیار مردم قرار می گیرد، صرف هزینه های جاری مردم می شود و بانکها ۴ درصد کارمزد می گیرند، چونکه سپرده های قرض الحسنه سودی ندارند. البته لازم به ذکر است که منابع تسهیلات قرض الحسنه تکلیفی به بانکها از محل دیگری همچون بازپرداخت تسهیلات قبلا پرداخت شده هم تأمین می شود.
وی تصریح کرد: ازاین رو اگر تسهیلات قبلا پرداخت شده بموقع بازپرداخت شود، امکان پرداخت تسهیلات جدید هم فراهم می شود. بانک مرکزی به صورت دائم سه منبع تسهیلات قرض الحسنه کنترل را به صورت دقیق می کند و برپایه وضعیت این منابع، ثبت نام برای وام ها را انجام می دهد. در این بین، با عنایت به شرایط اقتصادی حال حاضر و این که منابع تسهیلات قرض الحسنه از محل سپرده های مردم در بانکها تأمین می شود، باید دید که آیا مردم توان سپرده گذاری در بانکها را دارند یا خیر تا این منابع هم تأمین شوند.
منبع:

1401/03/15
21:49:32
5.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور