ترین های اقتصادی در سال ۱۴۰۰- ۳

بازگشایی ال سی بین ایران و روسیه

بازگشایی ال سی بین ایران و روسیه شمال صنعت: سال 1400 اتفاقات مختلف زیادی در زمینه صنعت، معدن و تجارت رخ داد که گزارشی به تعدادی از این رویدادها اشاره کرده ایم.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، سال ۱۴۰۰ اتفاقات مختلف زیادی در زمینه صنعت، معدن و تجارت رخ داد که در این گزارش به تعدادی از مهم ترین اخبار در این سال اشاره شده است.
فروردین ۱۴۰۰
سال ۹۹ کارخانجات سیمان انتقاد زیادی به قیمت گذاری دستوری دولت داشتند و معتقد بودند حیات صنعت سیمان به سبب قیمت گذاری دستوری دولت به مخاطره افتاده است؛ بدین جهت با ورود به سال ۱۴۰۰، سیمان بصورت رسمی افزایش قیمت یافت. به همین دلیل انجمن سیمان ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۰ در نامه ای به مدیران عامل شرکت های سیمان خاکستری عضو این انجمن، قیمت های جدید سیمان را ابلاغ نمود.
همچنین در این ماه سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در زمینه های اقتصاد، سیاست، دفاعی، فرهنگ، قضا و اینترنت بصورت رسمی رسانه ای شد؛ منتهی حواشی زیادی محور این سند شکل گرفت. در همین رابطه خبرگزاری مهر در گفت و گویی با مدیرکل آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران به تعدادی از این ابهامات پاسخ داد. برای مطالعه جزییات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.
اردیبهشت ۱۴۰۰
شورای رقابت در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰، قیمت خودرو را پس از ۶ ماه افزایش داد که بر این اساس قیمت محصولات ایران خودرو بطور متوسط ۸.۲ درصد و محصولات سایپا بطور متوسط ۸.۹ درصد افزایش پیدا کرد.
اردیبهشت ماه خبرگزاری مهر در مصاحبه ای خبر از تعلیق ۹ استاندارد خودرو داد. این استانداردها شامل صیانت از عابر پیاده، نشانگر تعویض دنده، نشانگر فشار باد تایر، کنترل پایداری در ترمزگیری، چراغ رانندگی در روز، الزامات نصب چراغ، سیستم ترمز اضطراری پیشرفته، سیستم هشدار انحراف از مسیر، استواری کابین خودرو های تجاری است.
۲۷ اردیبهشت ماه نیز علیرضا رزم حسینی وزیر سابق صمت آگاهی داد که ۶ هزار معدن که در طول ۴۰ سال قبل با فروش مجوز واگذار شده، اما بلا استفاده رها شده بود، آزاد شده است.
خرداد ۱۴۰۰
در خرداد ماه عمده اخبار مربوط به گرانی کالاها بود؛ در این ماه سیمان فله بااینکه در فروردین ماه ۴۰ درصد گران شده بود، اما شرکت های سیمانی باردیگر مجوز تغییر بیش از ۱۰ درصدی در نرخ فروش محصولات یا ارائه خدمات را دریافت نمودند.
همچنین افزایش قیمت روغن نباتی تولید شده حداکثر ۳۵ درصد مورد تأیید ستاد تنظیم بازار قرار گرفت.
قیمت شکر نیز در این ماه افزوده شد و به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید که بعد از اعمال هزینه های مترتب، شکر در بسته های یک کیلوگرمی برای مصارف خانوار با نرخ ۱۵ هزار تومان بفروش رسید.
در این ماه، انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران در بخشنامه ای به شرکت های عضو این انجمن، افزایش ۲۵ درصدی قیمت محصولات شوینده را اعلام نمود.
تیر ۱۴۰۰
علیرضا رزم حسینی وزیر سابق صمت در تیر ماه، تصمیمات پنجاهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات را ابلاغ نمود که از نکات مهم این ابلاغیه، توسعه صادرات کالاهای صنعتی و معدنی در قالب معاملات رینگ صادراتی بورس بود.
رزم حسینی در این ماه از انعقاد قرارداد با دو شرکت بزرگ که علاقمند هستند در ایران کار کنند آگاهی داده بود که قرار بوده رقیب ایران خودرو و سایپا شوند. البته تا آخر سال ۱۴۰۰ خبر جدیدی در این مورد منتشر نشد.
در تیر ماه قطع برق صنایع همچون فولاد و سیمان جدی تر شد و همین موضوع کاهش تولید در این صنایع را به دنبال داشت.
مرداد ۱۴۰۰
در این ماه حمید زادبوم رییس کل سابق سازمان توسعه تجارت ایران از ابلاغ بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی سال ۱۴۰۰ توسط معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی آگاهی داد.
اگرچه در نیمه اول امسال، کشور به شدت نیازمند واردات واکسن کرونا بود اما آنطور که مسعود خوانساری رییس اتاق تجاری تهران اعلام نمود در فروردین امسال مقدمات واردات شش میلیون دوز واکسن توسط بخش خصوصی طی شده بود اما وزارت بهداشت مانع شد. همین طور اتاق تهران در گزارشی مستندات این مساله را منتشر نمود.
با توجه به روی کار آمدن دولت سیزدهم، سید رضا فاطمی امین که اکنون وزیر صمت است، برای سکانداری این وزارتخانه به مجلس معرفی گردید که خبرگزاری مهر در گفت و گویی با فاطمی امین، تعدادی از برنامه های اعلامی را بررسی کرد. جزییات این گفت و گو را در اینجا بخوانید.
شهریور ۱۴۰۰
قیمت سیمان در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ به شدت بالا رفت بطوریکه در مقطعی شاهد رسیدن قیمت سیمان پاکتی تا ۱۰۰ هزار تومان نیز بودیم؛ در همین رابطه برای کنترل وضعیت وزارت صمت از زمان دولت دوازدهم تصمیم به عرضه سیمان در بورس کالا گرفت که در نهایت نهم شهریور ماه وزارت صمت در ابلاغیه ای، هرگونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا را ممنوع اعلام نمود.
در ادامه پس از گذشت حدود ۲۰ روز از عرضه سیمان در بورس، فاطمی امین وزیر صمت اعلام نمود که قیمت سیمان بصورت پاکتی به زیر ۲۵ هزار تومان رسید و قیمت سیمان فله هم حدود ۱۸ هزار تومان ارزان تر شده است.
در این ماه، سازمان حمایت اعلام نمود که بنا بر تصمیم دولت بمنظور شفاف سازی نظام تولید و توزیع و کنترل قیمتها در کشور، دستورالعمل ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبارها ابلاغ گردیده است.
همچنین در این ماه، دیوان عدالت اداری مصوبه قیمت گذاری دستوری شن و ماسه را ابطال و اعلام نمود که ملاک تعیین قیمت عرضه و تقاضا خواهد بود.
مهر ۱۴۰۰
در این ماه، علیرضا پیمان پاک رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران از امکان گشایش ال سی بین ایران و روسیه به مهر آگاهی داد و اظهار داشت که یک بانک روس و یک بانک ایرانی سیستم تسویه ارزی دوجانبه شبیه سوئیفت راه اندازی کرده اند که روبلی است.
در این ماه مجلس شورای اسلامی به دنبال تصویب طرحی تحت عنوان طرح جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی بود که در نهایت به سبب مخالفت های زیاد، از تصویب این طرح منصرف شد.
دهم مهر ماه، محسن رضایی، معاون اقتصادی رییس جمهور ابلاغیه ای ۲۶ ماده ای در امتداد پشتیبانی از صادرات غیرنفتی کشور ابلاغ نمود.
جمعی از تولید کنندگان لوازم خانگی در نامه ای به محضر رهبر انقلاب درخواست جلوگیری از واردات محصولات خانگی کره ای را داشتند که در نهایت رهبری نیز با این درخواست موافقت کرده و واردات لوازم خانگی کره ای قدغن شد.
در این ماه، وزارت صمت در بخشنامه ای اعلام نمود که در صورت عدم عرضه محصولات فولادی در بورس کالا، تولیدکنندگان محصولات فولادی اجازه خرید شمش از بورس را نخواهند داشت.
آبان ۱۴۰۰
پنجم آبان ماه، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دستورالعمل درج قیمت تولیدکننده بجای مصرف کننده بر روی کالاها را ابلاغ نمود.
در این ماه، معاون سابق وزیر صمت و شبکه دلالان در رابطه با وی که نقش زیادی در التهابات بازار روغن و کمبود این کالای اساسی در سال ۹۹ داشتند، توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شدند.
در آبان ماه، نهمین نشست اجلاس مشترک تجاری ایران و پاکستان انجام شد که در این اجلاس، توافقات کارگروه های سه گانه تخصصی در بخش های مختلف توسعه روابط اقتصادی و تجاری بدست آمد. (جزئیات بیشتر)
شورای رقابت بالاخره در آبان ماه ۱۴۰۰ از پروسه قیمت گذاری خودرو حذف شد و طبق اعلام وزیر صمت بررسی قیمت گذاری خودرو ها به ستاد تنظیم بازار سپرده شد.
در این ماه، دو خودروساز بزرگ کشور _ایران خودرو و سایپا_ بنا به تصویب شورای هماهنگی سران قوا در ۲۸ مهر ماه و تصمیم وزارت صمت بعنوان متولی جدید قیمت گذاری خودرو، مبادرت به افزایش قیمت تعدادی از محصولات خود کردند. منتهی رییس جمهوری به موضوع افزایش قیمت خودرو ها ورود کرد و در همین رابطه نیز وزیر صمت به خودروسازان دستور بازگشت به قیمت های قبلی را داد.
در آبان ماه، خطوط منظم دریایی در زمینه دریای خزر به مقاصد بنادر روسیه و قزاقستان افتتاح شد.
آذر ۱۴۰۰
در آذر ماه، ساختار سازمانی وزارت صمت بعد از هشت سال تغییر کرد؛ یکی از این تغییرها تبدیل معاونت صنایع به معاونت های «صنایع عمومی»، «ماشین آلات» و «حمل و نقل» است.
واردات خودرو از خرداد سال ۱۳۹۷ و برای صرفه جویی در منابع ارزی ممنوع گردید اما در ادامه مسیر باتوجه به وضعیت آشفته بازار خودرو، نمایندگان مجلس تصمیم به آزادسازی واردات گرفتند؛ در همین راستا طرح ساماندهی صنعت خودرو اولین بار در خردادماه ۱۳۹۸ و در مجلس دهم به تصویب رسید. شورای نگهبان این طرح را در خردادماه ۱۳۹۹ به سبب مغایرت با بندهای «۸» و «۹» سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و نیز بند «۷» سیاست های کلی تولید ملی، پشتیبانی از کار و سرمایه ایرانی، با اصل صد و دهم رد کرد.
در ادامه اما مجلسی ها اصرار بر آزادسازی واردات داشته و بعد از بررسی و رفع ایرادات مدنظر، طرح را در اواخر شهریور امسال با رأی بالا تصویب و به شورای نگهبان ارسال کردند که مجدد از طرف شورای نگهبان رد و به مجلس بازگردانده شد.
مجدد بعد از اصلاح و ارسال طرح از طرف مجلس به شورای نگهبان، در نهایت این شورا با استناد به نامه رییس هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، این مصوبه را مغایر با بند ۷ سیاست های کلی تولید ملی و همین طور بند ۹ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تشخیص داده و طرح را مجدد به مجلس بازگرداند.
با توجه به این که قرار بود اوایل آذرماه قیمت های جدید خودرو اعلام گردد بالاخره هجدهم این ماه، قیمت جدید محصولات خودروسازان اعلام گردید. (جزئیات بیشتر)
در اواخر آذر ماه ۱۴۰۰، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در رأس هیئتی از فعالان اقتصادی کشورمان به سوریه سفر کرد.
دی ۱۴۰۰
شورای رقابت که حذف شدن از پروسه قیمت گذاری را نمی پذیرفت بالاخره در چهارم دی ماه در اطلاعیه ای اعلام نمود که شورای رقابت رسماً از قیمت گذاری خودرو کنار گذاشته شده است.
یازدهم دی ماه، تفاهم نامه همکاری میان وزارت صمت، بانک مرکزی و هفت بانک عامل برای اجرای طرح تامین مالی زنجیره ای بنگاه های تولیدی و اقتصادی به امضا رسید.
قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوبه سال ۱۳۸۷ ابتدا ۵ سال بصورت آزمایشی تصویب و اجرا شد و به همین منوال در سالهای بعد نیز در بودجه های سنواتی تمدید می شد. در نهایت لایحه اصلاح این قانون سال ۱۳۹۵ تقدیم مجلس و بعد از گذشت تقریباً ۴ سال در تیر ماه امسال اصلاح، تصویب و به دولت ابلاغ و اعلام گردید که باید از ۱۳ دی ماه اجرائی شود.
بر همین اساس، ۹ درصد مالیات خرید طلا فقط به سود و اجرت طلا تعلق گرفت و اصل طلا از این مالیات معاف شد.
در این ماه علیرضا پیمان پاک رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران اعلام نمود که استفاده از سامانه های بلاکچین برای جایگزینی ال سی مورد پذیرش بانک مرکزی قرار گرفته است.
در این ماه با رونمایی سامانه ای، مداخله کارمندان در معاملات دولتی بصورت سیستمی و هوشمند قدغن شد. (جزئیات بیشتر)
همچنین در دی ماه، فاز دوم طرح درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاها با ابلاغ دستورالعمل درج قیمت تولیدکننده / واردکننده از طرف رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان آغاز شد.
بهمن ۱۴۰۰
در بهمن ماه، وزیر صمت در رأس هیئت بزرگ تجاری از بخش خصوصی و دولتی بمنظور گسترش مناسبات تجاری با کشورهای همسایه به عمان و امارت سفر کرد. (جزئیات بیشتر)
علیرضا پیمان پاک رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران اعلام نمود که بلاک چین در سامانه جامع تجارت پیاده سازی شد.
در این ماه، سازمان حمایت فهرست جدید مواد غذایی مشمول درج قیمت تولیدکننده و جدول ضرایب سود توزیع در شرکت های پخش سراسری و عمده فروشی ها را اعلام نمود. (جزئیات بیشتر)
اسفند ۱۴۰۰
در کارگروه مشترک وزارت صمت و بانک مرکزی، امکان واردات اعتباری در سامانه نیما برقرار شد. مطابق این بخشنامه تجار می توانند با بهره گیری از برات اسنادی مدت دار با سررسید پرداخت سه ماهه نسبت به تامین ارز واردات در قالب بخشنامه ابلاغی اقدام نمایند.
پس از کش و قوس های فراوان در مورد اینماد، بالاخره در اسفند ماه دیوان عدالت اداری در حکم خود بر قانونی بودن الزام نماد اعتماد الکترونیکی تأیید کرد.
طبق مصوبه مجلس قرار شد برای سال آینده تعداد ۵۰.۰۰۰ دستگاه خودرو سواری و ۲۰.۰۰۰ دستگاه خودرو سواری دوگانه سوز (هیبریدی و برقی) وارد شود.
در این ماه، رییس جمهور بصورت از پیش اعلام نشده از پارکینگ ها و خط تولید ایران خودرو بازدید کرد و در جریان مشکلات این شرکت تولیدی قرار گرفت و در این راستا ۸ دستور برای کمی و کیفی سازی خودرو صادر کرد. (جزئیات بیشتر)


منبع:

1401/01/02
18:42:06
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور