مظنه بازار مسکن در غرب پایتخت

مظنه بازار مسکن در غرب پایتخت شمال صنعت: بااینکه معاملات مسکن از نیمه دوم سال جاری تا حدودی بالا رفته، قیمتها در راه ثبات قرار دارد؛ بطوریکه متوسط رشد خانه قیمت در دو منطقه پرفروش غرب شهر تهران طی 9 ماه گذشته 4 تا 6 درصد بوده است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، قیمت مسکن در پرفروش ترین منطقه شهر تهران طی یک ۹ ماه گذشته فقط ۶.۲ درصد افزایش داشته که باتوجه به تورم حدود ۴۵ درصد فعلی، از ثبات بازار مسکن حکایت دارد. منطقه ۵ در غرب تهران هر ماهه رتبه اول معاملات را دارد و منطقه ۲ در شمال غربی تهران نیز بطور معمول در جایگاه دوم تا چهارم قرار می گیرد. متوسط قیمت مسکن در دو منطقه مذکور طی ۹ ماه گذشته به ترتیب ۶.۲ و ۴.۷ درصد رشد کرده اند.
خرید و فروش ملک در غرب شهر تهران بطور معمول از رونق نسبی برخوردارست. از عوامل بالا بودن تعداد معاملات در منطقه ۵ می توان به جمعیت بالای این محدوده، وجود سرانه های خدماتی و قیمت متناسب با توانایی اقشار متوسط و بالا اشاره نمود. آذرماه امسال مناطق ۵، ۱۰، ۲ و ۴ به ترتیب چهار منطقه دارای بالاترین تعداد معاملات مسکن در شهر تهران بودند. در ماه مذکور ۴۱ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن کل شهر تهران در این چهار منطقه منعقد شد.
همچون محله های واقع در منطقه ۵ می توان به پونک، جنت آباد، شهران، شهرزیبا، اکباتان، آپادانا، بلوار فردوس، فرحزاد، باغ فیض، دهکده المپیک، شهرک نفت، کوهسار، شاهین، سردار جنگل و سازمان برنامه اشاره نمود.
هم اکنون متوسط قیمت هر متر خانه در منطقه ۵ شهر تهران ۳۹ میلیون و ۸۲۳ هزار تومان است. آذرماه امسال تعداد۱۴۰۰ فقره معامله مسکن در منطقه ۵ انجام شد که رتبه اول را از نظر تعداد معاملات شهر تهران به خود اختصاص داد.


دیگر منطقه ی واقع در غرب تهران منطقه ۲۲ است که با وجود ساخت و سازهای گسترده و راه اندازی برجهای مسکونی در سال های اخیر، تعداد معاملات آن چندان بالا نیست. از دلیلهای آن به نیمه ساز بودن خیلی از پروژه ها مربوط می شود. متوسط قیمت مسکن در منطقه ۲۲ به میزان ۳۰ میلیون و ۵۹۱ هزار تومان در هر متر مربع است. آذرماه امسال فقط ۱۲۰ فقره معامله مسکن در این منطقه انجام شد که از این نظر جایگاه بیستم را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران داشت.
منطقه ۲۲ از شمال به ارتفاعات البرز، از شرق به منطقه ۵، از غرب به محدوده وردآورد شمالی و از جنوب به آزادراه تهران ـ کرج محدود می شود. دهکده المپیک، شهرک گلستان، شهرک چشمه، شهرک صدرا، شهرک لاله، زیبادشت، آزادشهر و هوانیروز همچون محله های منطقه ۲۲ هستند.
دیگر منطقه ای که در شمال غربی تهران قرار دارد منطقه ۲ است که از نظر تعداد معاملات مسکن رتبه مناسبی دارد و بطور معمول در هر ماه جایگاههای دوم تا چهارم را در خرید و فروش مسکن بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص می دهد. اکنون متوسط قیمت مسکن در منطقه ۲ بیش از ۵۰ میلیون و ۴۳۸ هزار تومان در هر متر مربع است و آذرماه امسال با ۸۲۹ فقره معامله مسکن جایگاه سوم را با ۸.۵ درصد از کل معاملات به خود اختصاص داد.
همچون محله های منطقه ۲ می توان به سعادت آباد، شهرک غرب، ونک، اوین، صادقیه، شهرآرا، ستارخان، فرحزاد، طرشت، تهران ویلا، پردیسان، تیموری، شادمهر، بهبودی، سیمون بولیوار، اسکندری و کوهستان اشاره نمود. برخی از محله های منطقه ۲ با منطقه ۵ دارای مرز مشترک است. خیلی از واحدهای خالی شهر تهران در محله سعادت آباد قرار دارد.

بازار مسکن باردیگر عقب نشست
مشاوران املاک شهر تهران از کاهش نسبی معاملات در دی ماه نسبت به آذرماه خبر می دهند. بعد از رونق نسبی بازار مسکن در آذرماه امسال که به رشد ماهیانه ۳۴ درصدی معاملات و انعقاد حدود ۹۸۰۰ فقره قرارداد خرید و فروش در پایتخت منجر گردید، تحت تاثیر عوامل سیاسی بین المللی، افت بازارهای ارز و بورس، معاملات مسکن به حالت تعلیق در آمد. طرف تقاضا در انتظار افت قیمتها و طرف عرضه منتظر افزایش است. در عین تغییر قیمت چندانی در یک ماه گذشته رخ نداده است.
با وجود کسادی معاملات مسکن در بیشتر منطقه های تهران، واسطه های ملکی غرب پایتخت از رونق نسبی در این محدوده خبر می دهند. علت آن می تواند به غنای عرضه آپارتمان در منطقه ۵ مربوط باشد. بااینکه کمبود فایلهای فول امکانات ناشی از افت ساخت و ساز در مناطق جنوبی و شرقی تهران محسوس است، ذخیره مناسب ناشی از عرضه بیش از تقاضا در غرب تهران طی سالهای قبل از ایجاد یخ رکود در این محدوده جلوگیری کرده است.
آپارتمانهای قدیمی و ناقص در بازار مسکن به وفور وجود دارد، اما تولید خانه های نوساز در بازار کم شده و همین مساله فاصله قیمتی بین واحدهای نوساز و قدیمی را شدت بخشیده است.
گذشته از رشد شدید قیمتها طی چهار سال قبل که علت اصلی رکود معاملات شمرده می شود، دلیل دیگر افت قراردادهای خرید و فروش در تهران به عقب نشینی فروشندگان برمی گردد. بنا بگفته واسطه های ملکی، اکنون تعداد خریداران برای واحدهای بهادار بیش از فروشندگان است. این نسبت برای آپارتمانهای دارای نقص، برعکس دیده می شود؛ بدین صورت که عرضه واحدهای قدیمی بمراتب بیش از تقاضا است.

متوسط قیمت خانه در تهران ۳۲.۶ میلیون تومان
طبق اعلام بانک مرکزی، در آذرماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و زمان مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۲۱.۱ درصد بالا رفته است. تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۹.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۸ و ۲۸۲.۵ درصد افزایش را نشان میدهد.
منبع:

1400/10/25
22:11:19
5.0 / 5
330
تگهای خبر: ارز , بانك مركزی , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور