رئیس كنفدراسیون صادرات اعلام كرد؛

شرایط برای تک نرخی شدن ارز فراهم نیست

شرایط برای تک نرخی شدن ارز فراهم نیست رییس کنفدراسیون صادرات اظهار داشت: باید ما به التفاوت ارز 4200 تومانی تا آن نرخ ارزی که مقرر است برای خرید کالا پرداخت گردد به طرق مختلف به اقشار لطمه پذیر اعطا شود تا قدرت خریدشان افزایش یابد.محمد لاهوتی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: ارز ۴۲۰۰ تومانی شبیه موضوع یارانه نقدی است؛ به این معنا که هم پرداخت می شود و هم تأثیری در زندگی مردم ندارد. ارز ۴۲۰۰ تومانی تقریباً به همین سرنوشت گرفتار شده و عملاً مردم بهره ای از توزیع ارز ارزان توسط دولت آن هم در این شرایط حساس نبرده اند و سفره مردم کوچک تر شده است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اضافه کرد: نکته مهم در لایحه بودجه ۱۴۰۱ جسارت دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است که رییس جمهوری نیز امروز در مجلس اعلام نمود که شرایط را برای جمع در نظر می گیریم نه عده ای خاص؛ امر بسیار پسندیده ای است، ضمن این که اتاق تجاری از اردیبهشت سال ۹۷ در مورد این مساله موضع گرفت؛ به هر حال دولت قبل ارز ترجیحی را حذف نکرد و دولت سیزدهم در ابتدای آغاز به کار خود پیشنهاد حذف این ارز را بیان کرد اما با آن مخالفت شد و در نهایت در لایحه بودجه گنجانده شد.
شروط حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی
وی با اعلان اینکه نکته مهم در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روش اجرای این سیاست است، اشاره کرد: طی سالهای قبل سفره مردم هر روز کوچک تر و تعداد دهک های لطمه پذیر بیشتر شده است. با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بصورت عام انتظار می رود ما به التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی تا آن نرخ ارزی که مقرر است برای خرید کالا پرداخت گردد به طرق مختلف به اقشار لطمه پذیر اعطا شود تا قدرت خریدشان افزایش یابد.
لاهوتی اظهار داشت: اگر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به تنهایی صورت گیرد و حمایتی از مردم صورت نگیرد بطور قطع سفره ها کوچک تر خواهد شد. پس مهم تر از حذف ارز ترجیحی هزینه کرد منابع مازاد بعدی است که از حذف ارز به دست دولت می رسد که باید در جهت پشتیبانی از اقشار لطمه پذیر خرج شود که هم این اطمینان به مردم داده شود که قرار نیست سفره شأن کوچک تر شود و هم این که این منابع بصورت بهینه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و کسانی که دارای تمکن مالی هستند مشمول دریافت این یارانه نمی شوند.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: موضوع اول که باید تا آخر سال صورت گیرد شناسایی دهک های لطمه پذیر و قشر هدف حمایتی است. باید این مساله به دقت و سرعت صورت گیرد که احیاناً کسی نادیده گرفته نشود و یا همانند هدفمندی یارانه ها به افراد پردرآمد پرداخت نشود.
وی اضافه کرد: روش های مختلفی برای حمایت وجود دارد، بنظر می رسد که اعطای کارت خرید اعتباری برای تعدادی از اقلام می تواند کمک کننده باشد و در قسمتی از دهک ها که نیازمند کمک های مالی هستند می توان پرداخت نقدی انجام داد ودر تعدادی از جاها هم می توان ما به التفاوت نرخ ارز را در بخش انرژی هزینه کرد. اما باید توجه گردد که پرداخت نقدی بدرترین روش حمایتی است برای اینکه هم نقدینگی را بیشتر می کند و هم اهداف عالیه را محقق نمی نماید. بدین جهت اعطای کارت اعتباری یا بن خرید بهترین راه برای حمایت است که بصورت ماهانه شارژ شود.
لاهوتی افزود: موضوع بیمه ها و تامین اجتماعی نکته بعدی است که باید موضوع دارو به نحو احسن پوشش داده شود تا اقشاری که توان خرید دارو با ارز آزاد را ندارند مورد حمایت ویژه قرار بگیرند.
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به مفهوم تک نرخی شدن ارز نیست
وی در مورد تک نرخی شدن ارز، اظهار داشت: هم اکنون چندین نرخ برای ارز در کشور وجود دارد؛ ارز نیما، ارز ثنا، ازر ترجیحی، ارز بازار متشکل ارزی، ارز بازار آزاد و ارز صرافی داریم که به دلیلهای مختلفی به وجود آمده اند اما در آخر نتوانسته اند نقش محوری خودرا ایفا کنند. با حذف ارز ترجیحی تنها یکی از این نرخ ها حذف می شود و بقیه کماکان وجود دارند.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اضافه کرد: برای تک نرخی شدن ارز شاخصهای مختلفی مورد نیاز است؛ موضوع اول افزایش درآمدهای ارزی دولت می باشد که بتوان در وضعیت نیاز، با رگولاتوری و مدیریت شناور، با عرضه بیشتر جلوی افزایش نرخ و با خرید ارز از کف بازار، جلوی کاهش بیشتر نرخ را بگیرد. این مساله نیازمند منابع ارزی و ریالی است که بطور قطع اگر شرایط فروش نفت و کسب درآمدهای دولت بهتر شود آسان تر می تواند این کار را کند
وی اضافه کرد: به هر حال نکته مهم این است که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به مفهوم تک نرخی شدن ارز نیست.
راه تک نرخی کردن ارز
لاهوتی اشاره کرد: حالا که مقرر است ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود، دولت تلاش کند تا با اتخاذ روش های مدیریتی فاصله و شکاف بین نرخ های ثنا، نیما، بازار متشکل، بازار آزاد و صرافی را کمتر کند.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: در این صورت شفافیت بیشتری ایجاد می شود و دسترسی به منابع ارزان تر برای تعدادی از افراد سخت می شود و در نهایت دولت در وضعیت بهتر می تواند به سمت تک نرخی کردن ارز حرکت نماید.

1400/09/24
09:57:04
5.0 / 5
416
تگهای خبر: ارز , بیمه , خرید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور