اتاق بازرگانی تهران؛

۱۲ کشور ارز دو نرخی دارند

۱۲ کشور ارز دو نرخی دارند به گزارش شمال صنعت از ۱۸۹ اقتصاد جهان، ۱۲ کشور دارای نرخ ارز دوگانه هستند که شامل کشورهای ارمنستان، باهاما، بروندی، اریتره، غنا، عراق، قرقیزستان، مالدیو، سائوتومه و پرنسیپ، سودان جنوبی، سوریه و ایران می شود.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گزارشی به وضعیت تثبیت سه ساله نرخ ارز رسمی در ایران پرداخته است.
بر این اساس، سه نوع ساختار نرخ ارز در اقتصادهای جهان وجود دارد، تک نرخی، دو نرخی و چندنرخی. بر مبنای آخرین اطلاعات صندوق بین ‏المللی پول در بین ۱۸۹ اقتصاد جهان، فقط ۱۲ کشور دارای نرخ ارز دوگانه هستند که شامل کشورهای ارمنستان، باهاما، بروندی، اریتره، غنا، عراق، قرقیزستان، مالدیو، سائوتومه و پرنسیپ، سودان جنوبی، سوریه و ایران هستند.
همچنین ۱۱ کشور هم دارای نظام نرخ چندگانه بوده که شامل آنگولا، گینه، میانمار، نیجر، گینه پاپائو، سودان، تاجیکستان، باگو، اوکراین، ونزوئلا و مغولستان هستند. به عبارتی دیگر ۱۶۶ اقتصاد جهات دارای ساختار نرخ ارز تک نرخی و مابقی دونرخی یا چندنرخی هستند.
بر اساس آخرین بررسی صندوق بین المللی پول، تعداد ۶۳ اقتصاد جهان دارای نظام نرخ ارز شناور، ۸۸ کشور دارای نظام میخکوب ملایم، ۲۳ کشور دارای نظام میخکوب سخت و مابقی هم اختلاطاتی از نظامات مذبور هستند.
روند تغییر نرخ ارز رسمی- بر مبنای ارزش پول ملی در مقابل یک دلار آمریکا طی سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰

صرف نظر از انتخاب نوع نظام ارزی، نحوه نظارت بر نوسانات نرخ ارز و تعدیل به هنگام آن از موضوعات مهمی است که به صورت منظم توسط مقامات ناظر پولی و ارزی اقتصادهایی که بخصوص دارای ساختار تک نرخی ارز هستند، پایش و نظارت می شود و در صورت نیاز نرخ ارز رسمی کشورها متناسب با تحولات قیمتی در سطح جهان و تورم داخلی و در قالب ترتیبات نظام نرخ ارز، صورت می گیرد.
طی سال ۲۰۲۰ ارزش پول ملی خیلی از اقتصادها در مقابل دلار تضعیف شد و این مورد در تعدیل نرخ ارز رسمی اغلب آنها هم لحاظ شد. در بین کشورهای منتخب، شامل تلفیقی از اقتصادهای درحال توسعه همسایه، منطقه و جهان، شاهد افزایش نرخ ارز رسمی البته به استثنای اقتصاد ایران هستیم که با احتساب سال ۲۰۲۱، سه سال متوالی است که نرخ ارز رسمی آن بدون تغییر ۴۲۰۰ تومان در مقابل هر دلار باقی مانده است.

1400/09/10
11:32:44
5.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور