رئیس اتاق ایران:

اجرائی شدن موافقت نامه تجاری اکو الزامی است

اجرائی شدن موافقت نامه تجاری اکو الزامی است به گزارش شمال صنعت رییس اتاق ایران اظهار داشت: بطور قطع اجرائی شدن موافقت نامه تجاری اکو (اکوتا) و تبدیل آن به موافقت نامه تجارت آزاد می تواند در بهبود اوضاع تجاری موثر باشد.به گزارش شمال صنعت به نقل از اتاق تجاری ایران، غلامحسین شافعی که ریاست دوره ای اتاق های تجاری پیمان اقتصادی اکو را بر عهده دارد در سخنانی در مجمع عمومی اکو، اظهار نمود: اکو با دارا بودن خاصیت هایی به لحاظ ذخایر طبیعی و منابع انسانی، بازار و پتانسیل های گسترده ای برای هرگونه فعالیت اقتصادی در اختیار دارد. بدین سبب لازم است با بهره گیری از قابلیت های موجود، نسبت به تجمیع منابع و گسترش تعاملات و بسترسازی مناسب در امتداد گسترش همکاریهای اقتصادی، تجاری و مالی درون گروهی اقدام نموده و برای رسیدن به مهم ترین هدف گروه که تبدیل شدن به یک بلوک اقتصادی مقتدر است، گام برداریم.
رئیس اتاق تجاری ایران با برشمردن حجم مبادلات تجاری این سازمان با جهان در سال ۲۰۲۰ که بیش از ۶۶۱ میلیارد دلار است، اظهار داشت: از این رقم ۳.۸ درصد یعنی حدود ۵۵ میلیارد دلار سهم تجارت درون منطقه ای بوده است. رقم کل تجارت این منطقه با جهان در سال ۲۰۱۹ نیز ۷۲۹ میلیارد دلار و تجارت درون سازمانی آن ۵۵ میلیارد دلار معادل ۵.۷ درصد از رقم کلی تجارت خارجی بوده که آمار سال ۲۰۲۰، نشانگر کاهش ۳.۹ درصدی کل تجارت خارجی نسبت به دوره مشابه سال قبل است.
رئیس دوره ای اتاق اکو افزود: با وجود این که اکنون در ماه های پایانی سال ۲۰۲۱ هستیم، آمار تجارت امسال منتشر نشده، هر چند قابل پیش بینی است که حجم فعلی تجارت با ابعاد و گستردگی این سازمان همخوانی ندارد. بتازگی نیز مشکلات پیش آمده به سبب کرونا، منجر به بروز اختلالاتی در زنجیره تامین، گردش مالی کسب وکارهای کشورهای عضو و در نهایت کاهش حجم تجارت درون گروهی شده است.
وی توجه خاص به تجارت الکترونیک و راه اندازی پروژه های مشترک در این بخش را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: بهره گیری از موافقت نامه های منطقه ای خصوصاً اهتمام برای اجرائی شدن موافقت نامه تجاری اکو (اکوتا) می تواند در زمره کارهای اولویت دار برای بهبود این وضع باشد. بطور قطع اجرائی شدن موافقت نامه تجاری اکو (اکوتا)، تبدیل آن به موافقت نامه تجارت آزاد برمبنای چشم انداز ۲۰۲۵ اکو را نیز هموار خواهدنمود.
شافعی با نگاهی به آمار سرمایه گذاری در منطقه اکو اظهار داشت: در حوزه جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیز برمبنای آمارهای موجود سال ۲۰۲۰، کشورهای عضو اکو تنها ۱.۷ درصد کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان معادل ۱۷ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده اند که باتوجه به وسعت، جمعیت و پتانسیل های اقتصادی فراوان منطقه رقمی بسیار پایین تر از حد انتظار است.
وی همکاری و هم گرایی بین اعضای اکو بدون توجه به بخش خصوصی را نادرست خواند و افزود: اقدامات عملی در امتداد تسهیل تعاملات بخش خصوصی کشورهای عضو نمی تواند به نتیجه عملی و ملموس منجر شود. باید با حذف موانع غیرتعرفه ای و کاهش موانع تعرفه ای بین کشورهای عضو دسترسی شرکتها به بازارهای وسیع تر را امکان پذیر نماییم و موانع بر سر راه انتقال سرمایه و تکنولوژی در میان اعضا را رفع و بی ثباتی ناشی از تغییرات دوره ای در سیاست های گمرکی کشورها را از بین ببریم.
به پیشنهاد رییس دوره ای اتاق اکو در امتداد توسعه همکاریهای درون سازمانی لازم است در بعضی زمینه های مساعد و کمتر مورد توجه در منطقه اکو به کمک بخش خصوصی سرمایه گذاری انجام شود؛ حوزه هایی مانند گردشگری و خصوصاً گردشگری سلامت، ترانزیت و حمل و نقل، به کارگیری از مسیرها و کریدورهای ریلی و جاده ای موجود و نیز همکاری در بخش انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی.
به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، گروه اقتصادی اکو که در دهه ۶۰ میلادی اولین گام های تاسیس را برداشته بود، در اواسط دهه ۸۰ با حضور ایران، ترکیه و پاکستان رسما کار خودرا شروع کرد و در سالهای بعد با عضویت کشورهای جدید منطقه فعالیت خودرا ادامه داد.


منبع:

1400/09/09
11:37:35
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور