در بازار متشكل ارزی؛

نرخ دلار و یورو کاهشی شد

نرخ دلار و یورو کاهشی شد شمال صنعت: مدیر ارتباطات بازار متشکل ارزی ایران، گزارشی از نرخ و حجم معاملات دلار و یورو در نخستین روز کاری این بازار در هفته جاری را اعلام نمود.


مهدی گوهررستمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در جلسه معاملاتی شنبه (ششم آذرماه) نماد معاملاتی دلار کار خودرا با نرخ ۲۷ هزار و ۷۵۹ تومان شروع کرد و در آخر ساعت معاملات به نرخ ۲۶ هزار و ۴۸۱ تومان رسید که بررسی ارقام معاملاتی روزانه، نرخ میانگین وزنی ۲۷ هزار و ۱۳۹ تومان به ازای هر دلار و کاهش ۲.۲۷ درصدی این نرخ نسبت به روز معاملاتی قبل را نشان میدهد.

این تحلیلگر اقتصادی اضافه کرد: در جلسه معاملاتی شنبه، اسکناس یورو کار خودرا با نرخ ۳۱ هزار و ۷۶۵ تومان آغاز کرد و در آخر جلسه معاملاتی، نرخ هر یورو به رقم ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. بدین سان نرخ میانگین وزنی اسکناس یورو در معاملات امروز این بازار با ۳.۰۳ درصد کاهش نسبت به روز پنجشنبه، ۳۰ هزار و ۷۴۳ تومان بوده است.
گوهررستمی افزود: دلار در پایین ترین نرخ خود با رقم ۲۶ هزار و ۴۳۰ تومان و در بالاترین نرخ با رقم ۲۷ هزار و ۷۵۹ تومان معامله شد. همین طور هر یورو در پایین ترین نرخ خود به قیمت ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان و در بالاترین نرخ به قیمت ۳۱ هزار و ۷۶۵ تومان معامله شد.
این مقام مسئول در آخر اشاره کرد: حجم معاملات اسکناس دلار در بازار متشکل ارز ایران در روز شنبه (ششم آذر) ۳ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۷۰۰ دلار و حجم معاملات در نماد معاملاتی یورو ۲۸۰ هزار و ۴۰۰ یورو بود.
طبق این گزارش، بازار متشکل ارزی مکانی برای عرضه و تقاضای بی واسطه ارز است که بر معاملات آنی و نقدی اسکناس متمرکز خواهد شد و کانون صرافان، کانون بانکهای خصوصی و شورای هماهنگی بانکهای دولتی بعنوان بازیگران اصلی این بازار هستند و بانک مرکزی بعنوان بازیگردان اصلی، نرخ ارز را مدیریت می کند که نظارت بانک مرکزی بر این بازار بصورت سیستماتیک و غیرمستقیم خواهد بود.
همچنین در این بازار، ارزها بصورت نقد معامله می شوند و نرخ ها در این بازار برمبنای عرضه و تقاضا تعیین شده و دستوری نخواهد بود که خریداران و فروشندگان با سازوکاری مانند بورس، قبل از شروع معاملات، تقاضاهای خودرا ثبت کرده و در نهایت برمبنای نزدیک ترین قیمت، معاملات صورت خواهد گرفت.
منبع:

1400/09/06
20:50:08
5.0 / 5
240
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك مركزی , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور