مهر خبر می دهد؛

ستاد تنظیم بازار هنوز تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است

ستاد تنظیم بازار هنوز تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است بااینکه اخبار غیررسمی مبنی بر توقف فروش فوق العاده تا زمان تعیین تکلیف قیمت خودرو و اعلام قیمت های جدید با شروع آذرماه انتشار یافته بود اما ستاد تنظیم بازار هنوز تصمیمی در مورد خودرو نگرفته است.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، بیش از دو سال است که بازار خودروی کشور با پدیده ای به نام «قرعه کشی» با هدف کنترل آشفته بازار خودرو و عرضه این محصول به خریداران واقعی، آشنا شده است. بر همین مبنا خودروسازان هر چند وقت یک دفعه مبادرت به فروش محصولات خود بوسیله سه روش «فروش فوق العاده»، «پیش فروش خودرو و تحویل تا یک سال» و «مشارکت در تولید» می کنند.
شواهد نشان میدهد که خودروسازان تمایل بیشتری به استفاده از دو روش پیش فروش خودرو و تحویل تا یک سال و مشارکت در تولید دارند و با توجه به این که فروش فوق العاده خودرو، تثبیتی است یعنی خودرو در این طرح با قیمت هایی که شورای رقابت (به عنوان متولی قبلی قیمت گذاری خودرو) اعلام نموده است باید عرضه گردد، خودروساز تمایل چندانی به استفاده از این روش برای فروش خودرو های خود ندارد، چونکه به سبب قیمت گذاری دستوری و کم بودن میزان تولید و عرضه در قالب پیش فروش، این مکانیزم به عرصه ای واقعی از بخت آزمایی تبدیل گشته که مصرف کنندگان واقعی را برای رسیدن به خودرو به مشقت انداخته است.
در این بین، سه شنبه ۱۸ آبان ماه سال جاری دو خودروساز بزرگ کشور _ایران خودرو و سایپا_ بنا به تصویب شورای هماهنگی سران قوا در ۲۸ مهر ماه و تصمیم وزارت صمت بعنوان متولی جدید قیمت گذاری خودرو، برای خروج از قیمت گذاری دستوری، مبادرت به افزایش قیمت تعدادی از محصولات خود کردند. در ادامه نیز مدیران عامل این دو شرکت خبر از فک رهن خودرو های فروخته شده دادند (پیش از این خودروی فروخته شده به مدت یک سال فک رهن نمی شد) و تاکید نمودند که باتوجه به اصلاح قیمت، محدودیت مربوط به فک رهن دیگر در طرح های فروش فوق العاده خودروسازان لحاظ نخواهد شد و عرضه خودرو افزایش خواهد یافت و مردم منتظر تغییرات باشند.
با این حال پنجشنبه ۲۰ آبان ماه، رییس جمهوری به موضوع افزایش قیمت خودرو ها ورود کرد و در همین رابطه نیز وزیر صمت به خودروسازان دستور بازگشت به قیمت های قبلی را داد.
همین مساله سبب شد تا بیش از پیش زمزمه توقف فروش فوق العاده به گوش برسد چونکه برگزاری طرح فروش فوق العاده به انضمام فک رهن آنی، تنها زمینه حضور بیشتر دلالان و افزایش تعداد ثبت نام کنندگان را فراهم می آورد.
بر همین اساس طی روزهای گذشته اخبار غیررسمی در خصوص توقف فروش فوق العاده تا زمان تعیین تکلیف قیمت خودرو منتشر گردید که پیگیری های خبرنگار مهر نشان میدهد هنوز ستاد تنظیم بازار هیچ نوع تصمیمی در این رابطه اتخاذ نکرده و هیچ ابلاغی به خودروسازان در خصوص توقف فروش فوق العاده نشده است.
از سویی دیگر نیز با وجود انتشار اخبار غیررسمی در خصوص تعیین قیمت های جدید خودرو با شروع آذر ماه، اما این ستاد بعنوان متولی جدید قیمت گذاری خودرو، هنوز تصمیمی در مورد تغییر قیمت خودرو نیز اتخاذ نکرده است و فقط گزارشی از وضعیت بازار خودرو مورد بررسی قرار گرفته است.

1400/09/02
16:11:43
5.0 / 5
66
تگهای خبر: تولید , خرید , خودرو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور