رئیس اتاق تهران مطرح كرد؛

۲ فراز مهم بخشنامه بودجه ۱۴۰۱

۲ فراز مهم بخشنامه بودجه ۱۴۰۱ رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه تورم کماکان سیر صعودی خویش را دارد، اظهار داشت: در بخشنامه بودجه ۱۴۰۱ مشارکت بخش خصوصی و عدم سرکوب قیمت مورد تاکید قرار گرفته است.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، مسعود خوانساری امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار نمود: مهم ترین مساله ای که امروز در اقتصاد کشور مطرح است، بحث تورم بوده که کماکان سیر صعودی خویش را دارد. رئیس دیوان محاسبات به صورت مفصل در این رابطه صحبت کرد که طبق آن، یکی از علل اصلی تورم، کسری بودجه دولت می باشد. طی ۶ ماه گذشته دولت به اهداف بودجه نرسید و ازاین رو با دست درازی به بانک مرکزی باعث تورم شد.
رئیس اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: این تورم از دو طریق به وجود آمده است؛ اول افزایش پایه پولی است چون که ورود بانک مرکزی به چرخه پولی تورم زاست.
وی افزود: مورد دوم هم در ارتباط با این است که ارز حاصل از فروش نفت بازنگشته، تبدیل به دارایی های خارجی بانک مرکزی شده، معادل ریالی آن در داخل کشور، گرفته و از تنخواه بانک مرکزی استفاده شده است.
خوانساری با اشاره به اینکه تورم ثبات اقتصادی را گرفتار اختلال می کند، اظهار داشت: در بخشنامه رئیس جمهور برای بودجه ۱۴۰۱، دو فراز بسیار مهم مورد تاکید قرار گرفته که بر مبنای فراز نخست، سازمان برنامه و بودجه موظف به تنظیم لایحه ای بدون کسری بودجه شده است. از این طریق جلوی افزایش تورم و پایه پولی هم گرفته می شود. تسهیل و توسعه عملیات بازار باز می تواند یکی از طریق های پیشگیری از افزایش پایه پولی باشد.
رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: همینطور کاهش مداخلات دولت در اقتصاد و قیمتگذاری با هدف ایجاد ثبات اقتصادی در سطح خُرد و بازارها هم در این بخشنامه مورد تاکید قرار گرفته که امیدواریم دستگاههای دولتی این مورد را سرلوحه قرار دهند. سرکوب قیمت سبب کاهش عرضه و ساخته شده و در یک لوپ نهایتا منجر به افزایش قیمت هم می شود.
خوانساری عنوان کرد: فراز دوم هم در ارتباط با رشد اقتصادی می باشد. در این فراز آمده که طی سالهای گذشته رشدهای پایین با روندهای کاهنده و پرنوسان و نااطمینان داشته ایم و همینطور برای مشارکت بخش خصوصی زمینه سازی نشده است.
وی اضافه کرد: رفع مسائل بدیهی اقتصاد و ایجاد ثبات اقتصادی و برگرداندن آن به ریل نیازمند تغییر رویکردها و تحولات ساختاری است که امیدواریم این فرازها اجرا شوند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه اگر بخش خصوصی در اقتصاد کشور فعال نباشد، اساسا توسعه ای نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: اتاق های بازرگانی و بخش خصوصی آمادگی همکاری در همه حوزه ها را با دولت دارند.
خوانساری اضافه کرد: روز گذشته در اتاق ایران در مورد مسائل مهم کشور یک تقسیم بندی صورت گرفت که بر مبنای آن، مسکن، آب، برق و کسری بودجه، مهم ترین مسائل کشور عنوان شد.
وی اظهار داشت: در برنامه دولت تعهد شده سالی یک میلیون مسکن ساخته شود که ۸۰ میلیون مترمکعب است؛ این مورد احتیاج به سازوکارهایی دارد که ظرف دو ماه آینده پیشنهاداتی در این خصوص از جانب اتاق ایران عرضه خواهد شد.
رئیس اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: بحث آب هم بسیار مهم می باشد چون که فرونشست زمین یک بحث جدی بوده و منجر به ورود صدمه به آثار تاریخی کشور شده که تمدن ایران را به خطر می اندازد؛ ازاین رو اتاق بازرگانی ایران در دو حوزه مسکن و آب، پیشنهادات خویش را طی ماههای آینده به دولت عرضه می کند.
خوانساری اضافه کرد: همینطور اتاق بازرگانی تهران دو مبحث برق و کسری بودجه را دنبال می کند که طی یک تا دو ماه آینده پیشنهادات ما در این دو حوزه به دولت عرضه خواهد شد.
وی همینطور ضمن اشاره به مدرسه کسب و کار اتاق بازرگانی اظهار داشت: دیشب فارغ التحصیلان مدرسه کسب و کار اتاق، مدارک خویش را تحویل گرفتند؛ این مساله از آن جهت مهم می باشد که نداشتن مدیران کارآمد در دولت و بخش خصوصی همواره یکی از اشکالات اساسی کشور بوده است.

1400/07/28
09:11:20
5.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور