در جلسه كمیسیون كشاورزی مجلس مطرح شد؛

طرح خودکفایی در بحث برنج با تغییر ذائقه ایرانی ها در خصوص استفاده کمتر از برنج

طرح خودکفایی در بحث برنج با تغییر ذائقه ایرانی ها در خصوص استفاده کمتر از برنج نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن ابراز امیدواری نسبت به کاهش قیمت برنج ایرانی اظهار داشت: خشکسالی سال جاری کشور سبب افزایش قیمت برنج شده است. امیدواریم با نظارت بر بازار و تصویب طرح خودکفایی برنج به وضعیت مطلوب برسیم.


پرویز اوسطی در گفتگو با ایسنا در مورد جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اظهار نمود: امروز دو مبحث را بررسی کردیم. مبحث اول ما درمورد نهاده های دامی بود که با حضور معاونان وزیر اقتصاد و وزیر جهاد کشاورزی مبحث نگهداری نهاده های دامی در گمرکات را بررسی کردیم.
نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار داشت: در جلسه امروز طرح ناظران کشاورزی را هم بررسی کردیم. ما بنا داشتیم تا ناظران کشاورزی بعد از سال 90 را تعیین تکلیف نماییم. الان در کمیسیون طرحی وجود دارد که کلیاتش در گذشته بررسی شده است. با این طرح حدود پنج هزار ناظر بخش کشاورزی تعیین تکلیف خواهند شد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت برنج ایرانی در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت؟ اظهار نمود: در انتها جلسه امروز با برخی از همکاران در این خصوص گفتگو کردیم. به خاطر خشکسالی فراگیر در کشور برنج ایرانی در کشور کمتر از سال قبل کشت شد. همین مبحث تقاضا را بالا برد و قیمت را افزایش داد.
این عضو مجمع نمایندگان استان کردستان ضمن اشاره به قانون عدم واردات برنج خارجی در زمان فروش برنج ایرانی از مردادماه تا آبان ماه اظهار داشت: این مورد در جهت پشتیبانی از برنج ایرانی تصویب گردید. پرواضح است که مردم ایران طالب برنج ایرانی هستند و کسانی هم که برنج ایرانی مصرف نمی کنند به دلیل توان مالی از برنج خارجی استفاده می نمایند. البته خبرهای غیررسمی در خصوص این شنیده ایم که عده ای برنج را احتکار کرده اند اما باید بگویم که در کشور امکان ذخایر راهبردی و امکان واردات برنج خارجی را داریم تا بازار را تنظیم نماییم.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم ضمن ابراز امیدواری نسبت به تنظیم بازار برنج ایرانی اظهار داشت: ما طرحی تحت عنوان خودکفایی در بحث برنج را دنبال می نماییم که برپایه آن می توانیم در یک بازه کوتاه در بحث برنج ایرانی خودکفا شویم. امکان افزایش تولید برنج ایرانی در واحد سطح، تغییر ذائقه ایرانی ها در خصوص استفاده کمتر از برنج و استفاده بیشتر از پروتئین و سبزیجات، زهکشی زمینهای شمال کشور و مکانیزه کردن ابزارآلات شالی کاری از موارد این طرح است.1400/07/12
10:20:23
5.0 / 5
109
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , شمال , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور