شروع ریزش بازار اجاره در پاییز

شروع ریزش بازار اجاره در پاییز به گزارش شمال صنعت بازار اجاره مسکن شهر تهران بعد از رشد قابل توجه تقاضا در شهریور ماه که با افزایش قیمت ها مواجه بود در مهرماه به لحاظ حجم تقاضا با کاهش محسوسی روبرو شده و انتظار می رود به تدریج نرخ ها دست کم ۱۰ درصد کاهش پیدا کند.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، از اردیبهشت که قیمت های بازار اجاره برای سال ۱۴۰۰ بروز پیدا کرد به علت فشار تقاضا و کمبود عرضه تا شهریورماه نرخ ها روند افزایشی داشت تا این که تورم سالیانه بازار اجاره در پایتخت به ۴۳ درصد رسید. اما با ورود به مهرماه و آخر فصل جابه جایی، بازار اجاره مقداری افت کرده است. مشاوران املاک انتظار دارند قیمتها هم ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین بیاید.
در شهریورماه ۱۴۰۰ وقوع دو اتفاق همزمان قرار گرفتن در پیک جابه جایی و کاهش توان خرید مسکن، به رونق بازار اجاره منجر گردید. آخرین ماه از نیمه اول سال ۱۴۰۰ بعنوان آخر مهلت جابه جایی، جنب و جوش مستاجران افزایش قابل توجهی پیدا کرد. در شهریورماه ۶۹ هزار قرارداد اجاره در تهران به امضا رسید که از رشد ۵۹۰ درصدی نسبت به مردادماه حکایت دارد.
هرچند مشاهدات میدانی نشان داده است عمده اجاره نامه ها از نوع تمدید بوده است اما عدم توفیق در اجرای مصوبه ستاد کرونا در مورد تعیین سقف مجاز اضافه اجاره بها به میزان ۲۵ درصد منجر گردید تا عمده مستاجران، قراردادهای خویش را با نرخهای بالاتر تمدید کنند.
بر اساس اعلام بانک مرکزی، شهریور ۱۴۰۰ نرخ رشد سالیانه اجاره بها در تهران ۴۲.۸ درصد و در کل کشور ۴۵.۷ درصد بوده است؛ در حالیکه ستاد کرونا سال جاری هم مانند سال قبل سقف مجاز افزایش در تهران را ۲۵ درصد، در دیگر کلانشهرها ۲۰ درصد و در سایر شهرها ۱۵ درصد تعیین کرده بود.
رکود خرید و فروش به شکل جهش نرخهای اجاره در تابستان سال جاری بروز پیدا کرد. با عنایت به کاهش ساخت وساز، واحدهای نوساز چندانی وارد بازار اجاره نشد و البته مالکان هم علاقه ای به اجاره دادن آپارتمانهای خود نداشتند. مالکانی هم که از قبل واحدهای خویش را اجاره داده بودند اجاره ها را گاها تا دو برابر سال قبل تعیین کردند.


متغیرهایی همچون تورم، رشد قیمت مسکن و نرخ سود بانکی بر بازار اجاره تأثیر می گذارد. هر سه این شاخص ها در یک سال گذشته اثرات تورمی بر بازار اجاره داشته است. تورم به ۴۵ درصد رسیده و سود بانکی هم به شکل رسمی از ۱۸ درصد فراتر نرفته است. البته سرعت رشد سالیانه قیمت مسکن از ۹۴ درصد در انتهای سال گذشته به ۳۰ درصد در شهریورماه سال جاری رسیده و معاملات ۸ درصد کاسته شده است. این اتفاق به شکل طبیعی با فشار به بازار اجاره و افزایش قیمتها همراه شد. در این شرایط صاحبخانه ها ترجیح می دهند به جای ودیعه ی بیشتر، اجاره ماهیانه ی بیشتری دریافت نمایند.
با این وجود معمولاً در فصل پاییز بازار اجاره به لحاظ حجم تقاضا و نرخهای پیشنهادی افت می کند که بر این اساس انتظار می رود بازار در ماههای پیش رو به آرامش برسد. این در شرایطی است که عمده فایلهای مرغوب در تابستان اجاره رفته و واحدهای موجود اغلب از امکانات کافی مثل آسانسور و پارکینگ برخوردار نیستند.1400/07/09
21:44:00
5.0 / 5
262
تگهای خبر: اجاره , بانك مركزی , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور