در گزارش شمال صنعت مطرح شد؛

بازار داخلی مملو از گردوی قاچاق است

بازار داخلی مملو از گردوی قاچاق است دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اظهار داشت: هم اکنون اغلب گردوهای موجود در بازار داخلی، محصول سه کشور آمریکا، شیلی و بلغارستان است که به علت کیفیت این محصولات استقبال از آنها بالاست.قاسمعلی حسنی در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: از ۱۰ سال پیش گردو از کشور آمریکا به ایران قاچاق می شد اما به تدریج با عنایت به نزدیک بودن مزارع شیلی و آمریکا، قاچاق گردو از شیلی هم رونق و به دلیل اندازه یکنواخت، درشت بودن، کیفیت مناسب و کاغذی بودن، در ایران مورد استقبال قرار گرفت.
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اضافه کرد: از چند سال پیش هم قاچاق گردو از بلغارستان شروع شد و هم اکنون اغلب گردوهای موجود در بازار داخلی، محصول سه کشور آمریکا، شیلی و بلغارستان است.
وی با اشاره به اینکه واردکنندگان این گردوهای قاچاق، بازار بسیار پرسودی را در اختیار دارند، اظهار داشت: واردات گردو ممنوع می باشد اما گردوهای خارجی کاملاً منسجم به صورت قاچاق وارد کشور می شوند. گردوی آمریکایی و شیلی در ابتدا وارد دبی می شود و بعد از آن وارد بنادر شده و در نهایت هم وارد شبکه توزیع کشور می شود اما گردوی بلغارستان از راه ترکیه و از راه مسیرهای زمینی وارد کشور می شود.
حسنی خاطرنشان کرد: اندازه گردوی ایرانی یکسان نیست و اغلب دارای ضایعات است ازاین رو استقبال از گردوهای قاچاق بالاست.
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی در مورد قیمت گردو در بازار، عنوان کرد: قیمت هر کیلوگرم گردوی شیلی با پوست در بنکداری ها بین ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی شیلی بین ۲۰۵ تا ۲۲۰ هزار تومان است.
وی عنوان کرد: قیمت هر کیلوگرم گردوی آمریکایی با پوست در بنکداری ها ۸۰ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی آمریکایی حدود ۱۷۰ هزار تومان است.
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اضافه کرد: همینطور قیمت عرضه هر کیلوگرم گردوی بلغارستانی با پوست در بنکداری های ۱۰۴ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی بلغاری ۱۷۰ تا ۱۹۰ هزار تومان است.
حسنی عنوان کرد: قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی ایرانی در بنکداری ها ۲۲۵ هزار تومان است البته بر حسب افت کیفیت امکان دارد قیمت هر کیلوگرم پایین تر از رقم ذکر شده هم باشد و در مواردی حتی این محصول خوراکی با قیمت حدود ۱۴۰ هزار تومان هم عرضه می شود.
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی قهوه ای یا همان مغز گردوی تقریباً کهنه که معمولا در رستوران ها و کافی شاپ ها کاربرد دارد هم حدود ۱۴۰ هزار تومان است.

1400/06/17
12:06:36
5.0 / 5
192
تگهای خبر: كیفیت , محصولات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور