بخشنامه بودجه شرکتهای دولتی ابلاغ گردید

بخشنامه بودجه شرکتهای دولتی ابلاغ گردید سازمان برنامه و بودجه بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ شرکتهای دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت را ابلاغ نمود.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بر این اساس شرکتهای دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت موظفند طی زمان بندی تعیین شده در بخشنامه، بودجه ۱۴۰۱ خویش را بعد از تصویب مجامع عمومی و شوراهای عالی به سازمان برنامه و بودجه ارائه نمایند.
در بخشنامه بودجه ابلاغی سرفصل هایی همچون تکالیف مجامع عمومی، شوراهای عالی، هیات مدیره وهیات عامل، بودجه جاری و بودجه سرمایه ای قرار گرفته است.
در بخشی از این بخشنامه تاکید شده که تمامی شرکتهای دولتی مکلفند حداکثر تا ۱۵ شهریور ماه نسبت به تایید نهایی آمار کارکنان خود توسط بالاترین مقام شرکت در سامانه پاکنا اقدام نمایند و اطلاعات تایید شده تا این تاریخ مبنای محاسبه هزینه کارکنان خواهد بود.
همینطور کسب موافقت اولیه سازمان اداری و استخدامی کشور برای افزایش احتمالی تعداد کارکنان حداکثر تا ۱۵ شهریور ماه برای طرح در مجامع عمومی و عرضه آن به سازمان برنامه و بودجه باید صورت گیرد.
طبق تاکید سازمان برنامه و بودجه، ارسال بودجه پیشنهادی به همراه مستندات تعیین شده به سازمان برنامه و بودجه حداکثر تا ۲۰ مهر ماه باید صورت گیرد.
اما این بخشنامه از بخشنامه بودجه کل ۱۴۰۰ متفاوت می باشد و فقط به بودجه شرکت ها، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت اختصاص دارد، اینکه چرا دستگاههای دولتی مکلف شدند زودتر از زمان مورد نظر بودجه پیشنهادی را به سازمان ارائه نمایند موضوعی است که از سال ۱۳۹۸ در دستور کار بوده است؛ به صورتی که در این سال برای نخستین بار قرار شد بودجه این بخش، پیش از عرضه لایحه بودجه به مجلس( ۱۵ آذرماه) عرضه گردد.
در توضیح این روند این گونه گفته شده بود که همواره در سالهای گذشته شفافیت بودجه شرکتهای دولتی و نهادهایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می نمایند مورد بحث و انتقاداتی قرار داشت ولی با عنایت به این که از زمان عرضه لایحه بودجه تا تصویب آن فرصت چندانی جهت بررسی دقیق بودجه شرکتهای دولتی در اختیار نمایندگان نبود؛ ازاین رو در مجلس طرحی تصویب گردید که مقرر می کرد دولت باید بودجه شرکتهای دولتی را پیش از عرضه لایحه بودجه به مجلس عرضه کند تا بررسی شود.
بر این اساس سازمان برنامه و بودجه هم در این سال ها بودجه شرکت ها را زودتر از لایحه بودجه به مجلس می فرستد ولی جالب اینجاست که مصوبات نهایی در قانون تفاوتی با لایحه پیشنهادی دولت ندارد.
جزئیات بخشنامه بودجه شرکتهای دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت اینجا قابل مشاهده می باشد.
منبع:

1400/06/13
22:16:33
5.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور