ونزوئلا ۶ صفر از اسکناس هایش را حذف می کند

ونزوئلا ۶ صفر از اسکناس هایش را حذف می کند به گزارش شمال صنعت این برای سومین بار در ۱۳ سال گذشته است که ونزوئلا مبادرت به حذف صفر از پول ملی خود می کند اما تمام دفعات قبلی به علت انجام نشدن اصلاحات ساختاری نتیجه ای در بر نداشته است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از دویچه وله، در حالیکه نرخ تورم افسارگسیخته ونزوئلا سبب شده است تا پول ملی این کشور هر روز کم ارزش تر شود، بانک مرکزی ونزوئلا در اطلاعیه ای اعلام نمود ۶ صفر از اسکناس های این کشور حذف خواهد شد. این تغییر از روز یکم اکتبر اعمال می شود و هدف اصلی این کار، تسهیل مبادلات روزمره عنوان شده است.
نیکلاس مادورو- رئیس جمهور ونزوئلا- پیش تر گفته بود مردم این کشور برای بیان قیمت ها، اعداد را تقسیم بر میلیون می کنند.
این برای سومین بار در ۱۳ سال گذشته است که ونزوئلا مبادرت به حذف صفر از پول ملی خود می کند اما تمام دفعات قبلی به علت انجام نشدن اصلاحات ساختاری نتیجه ای در بر نداشته است. در سال ۲۰۱۸ تعداد ۶ صفر و در سال ۲۰۰۸ هم سه صفر از پول ملی حذف شده بود.
اقتصاد ونزوئلا در سالهای اخیر مشکلات حاد و تورم عجیبی داشته است که بالاترین تورم ثبت شده در تاریخ معاصر جهان به حساب می آید. تنها در پنج ماه نخست سال جاری قیمت ها در این کشور به صورت متوسط ۲۶۵ درصد افزوده شده است. طبق اعلام بانک مرکزی ونزوئلا، نرخ توم در سال ۲۰۲۰ معادل ۳۰۰۰ درصد و در سال ۲۰۱۹ هم ۹۵۰۰ درصد بوده هر چند مخالفان دولت ادعا دارند این رقم خیلی بالاتر از این ها بوده است.
علاوه بر کاهش شدید قیمت نفت، سیاست های عوام فریبانه دولت و تحریم های آمریکا نقش زیادی در تشدید بحران اقتصادی ونزوئلا داشته اند. به قول فردی نانز- وزیر ارتباط ونزوئلا- از اکتبر اسکناس های جدید ۱۰. ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ بولیواری منتشر و وارد چرخه پولی خواهند شد.
طی یک سال گذشته دلار به طرز غیررسمی تبدیل به واحد پول ونزوئلا شده است چون که با عنایت به کاهش روز افزون ارزش بولیوار که تنها سال قبل ۹۹ درصد در مقابل دلار ریزش کرد مردم تمایلی برای نگهداری بولیوار ندارند و ترجیح می دهند به منظور حفظ ارزش پول خود از ارزهای معتبر استفاده کنند. آن طور که خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرده است حالا ۶۴ درصد کل تراکنش ها در این کشور برای خرید و فروش روزانه بر حسب ارزهای خارجی صورت می گیرد که در این بین ۵۵.۷ درصد آن بر حسب دلار بوده است.
منبع:

1400/05/15
13:00:10
5.0 / 5
194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور