رئیس اتاق ایران مطرح كرد؛

وضعیت کم سابقه اقتصاد کشور

وضعیت کم سابقه اقتصاد کشور به گزارش شمال صنعت رییس اتاق تجاری ایران با اعلان اینکه خیلی ها شرایط ویژه اقتصادی را که در کشور حاکم است، بی سابقه یا کم سابقه می دانند، اظهار داشت: قطار توسعه کشور در دهه گذشته متوقف بوده است.به گزارش شمال صنعت به نقل از اتاق تجاری ایران، غلامحسین شافعی به شرایط ویژه اقتصاد کشور اشاره نمود و گفت: خیلی ها شرایط ویژه اقتصادی را که در کشور حاکم است، بی سابقه یا کم سابقه می دانند. تورم لجام گسیخته ای که آینده بسیار فاجعه باری را نوید می دهد، مسئله محدودیت های حاصل از تحریم ها که در اقتصاد اثرگذار بوده، وضعیت بیکاری و معیشت مردم و گسترش فقر همه باهم شرایط اقتصادی را دشوار و البته استثنایی کرده است. همه بر این باورند که در یک مقاطعی شاید دولت ها در موضوع فقر مطلق اثرگذار از فقر نسبی عمل کرده اند.
رئیس اتاق تجاری ایران اظهار داشت: مسئله وضعیت کرونا و از همه مهم تر وضعیتی که به لحاظ شرایط طبیعی بر کشور حاکم شده، یعنی خشکسالی، کم آبی، وضعیت برق و آب و آینده گاز، اقتصاد کشور را در وضعیت کاملاً استثنایی قرار داده است.
وی افزود: در چنین شرایطی شاهد حرف های حماسی تعدادی از مسئولان هستیم و گاهی موجب تعجب است که چگونه چنین درباره اقتصاد صحبت می کنند که انگار ما در طول سالهای قبل پله های ترقی را طی کرده ایم. این در حالیست که از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۹، رشد اقتصادی کشور تقریباً صفر بوده، تشکیل سرمایه ثابت نصف شده، تشکیل سرمایه ماشین آلات کمتر از نصف و در سال ۱۳۹۸ برای نخستین بار نرخ استهلاک بیشتر از تشکیل سرمایه در کشور بوده است. ولی با وجود این ما شاهد حرف های حماسی در کشور هستیم.
شافعی اظهار داشت: شاخص سهولت کسب وکار در ایران در مقایسه با ۲۵ کشوری که در سند چشم انداز به آنها اشاره شده، ۲۰ است. تقریباً اگر واقع بینانه به موضوع نگاه نماییم، با آمار و ارقام واقعی باید اظهار داشت که قطار توسعه کشور در دهه گذشته متوقف بوده است.
وی اشاره کرد: با وجود تأکیدات مقام معظم رهبری که بر تولید و اقتصاد تاکید دارند، اگر همچنان به اقتصاد توجه نشود و در بر همان پاشنه بچرخد، در آینده نه چندان دور، شاهد مرگ تولید خواهیم بود. در صورتیکه مجموعه امکانات کشور و قابلیت های موجود در کشور در وضعیتی است که می شود اقتصاد را به ساحل نجات هدایت کرد.
رئیس پارلمان بخش خصوصی به وضعیت قانون اشاره کرد: بسیاری از دوستان می گویند قانون کم نداریم، اما در اجرای قانون مشکل داریم؛ باید قوانین خوب حوزه اقتصاد را به کار بگیریم.
وی اظهار داشت: چهار قانون در زمینه اقتصاد تصویب شده که عبارت اند از قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار، قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی، قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی. اما چرا این قوانین در عمل به کار گرفته نشده است؟ اگر اجرای صحیح قانون را پایش نماییم، به رقم های ۱۰ یا ۱۵ درصد بیشتر نمی رسیم.
رئیس پارلمان بخش خصوصی تاکید کرد: اصل ۴۴ قانون اساسی یکی از قوانین مترقی کشور است که درنتیجه بد اجراشدن آن، خصولتی ها متولد شدند؛ اما قانون خصوصی سازی برمبنای نیازی که مقام معظم رهبری در اقتصاد کشور احساس می کردند، تصویب و دنبال شد. خصولتی ها روزبه روز فربه تر شدند و هر موقع پای حسابرسی به میان آمد، خصولتی ها رها شدند و بخش خصوصی تحت فشار قرار گرفت.
شافعی افزود: طبق آمار، تعداد طرح هایی که در طول این مجلس ارائه شده، در مقایسه با مجالس گذشته خیلی بالاتر بوده است. اگر مجلس نظارت بر اجرای قوانین خوب را اولویت قرار دهد تا به سمت تورم قوانین پیش نرویم، بهتر است.
به گفته شافعی، کارهای وصله پینه ای مرسوم، اقدامات کوتاه مدت بی ریشه نمی تواند اثر مثبت داشته باشد و ما را بیشتر به قهقرا می برد. آنچه که درباره آن صحبت می نماییم، مثل معیشت مردم، ازدواج جوانان و توسعه جمعیتی جز با توسعه اقتصادی، اشتغال و رفاه نسبی اجتماعی ممکن نیست. بزرگترین مشکل امروز جوانان مسائل اقتصادی و تورم است. اگر ما دنبال حل مشکل مردم هستیم، باید مشکل اقتصاد را حل نماییم.
وی تاکید کرد: باید ارتباط بخش خصوصی، دولت و مجلس نظام مند و سازمان یافته شود، در غیر این صورت دولت قادر به تنظیم سیاست توسعه در کشور نخواهد بود، کمااینکه تابه ‎حال هم نبوده است. از طرفی مدام درباره مشارکت بخش خصوصی صحبت می شود، اما باخبر باشید ما در بسیاری از مجامع حضور داریم، ولی یک رأی در مقابل ۲۱ رأی داریم و برای همین اثربخشی چندانی نداریم و خیلی جاها اثرگذاری ما به صفر می رسد.
شافعی افزود: تکلیف ساختار فعلی حاکمیت با بخش خصوصی روشن نیست، تجربه کشورهای توسعه یافته نشان میدهد که بدون بخش خصوصی تحولات جدی در توسعه ملی کشورها اتفاق نمی افتد. دولت باید بداند بدون حضور مؤثر بخش خصوصی و اقتصاد مردمی قادر به حل مشکلات کشور نخواهد بود.
شافعی در ادامه از نگرانی بخش خصوصی درباره طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی سخن گفت.


منبع:

1400/05/13
22:45:25
5.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور