نامه نگاری انجمن فولاد با وزارت صمت؛

2هزار مگاوات برق فولادی های تامین گردد، 40درصد تولید ادامه می یابد

2هزار مگاوات برق فولادی های تامین گردد، 40درصد تولید ادامه می یابد شمال صنعت: انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه ای به وزیر صمت برنامه پیشنهادی خود برای تولید در زنجیره فولاد در وضعیت اضطراری کمبود برق را ارائه داد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه ای به وزیر صمت برنامه پیشنهادی خود برای تولید در زنجیره فولاد در وضعیت اضطراری کمبود برق را ارائه داد. طبق این برنامه با اختصاص ۲ هزار مگاوات ساعتی که وزارتخانه های نیرو و صمت وعده تامین آنرا داده اند، تولید ۴۰ درصدی با اشتغال حدود ۹۰ درصدی در زنجیره فولاد برقرار خواهد شد.
برنامه پیشنهادی انجمن فولاد بصورت تفصیلی برای تمام شرکت های زنجیره فولاد و کلیه استانها تدوین شده و این برنامه به نحوی است که در وضعیت اضطراری کمبود برق، خسارات وارده به واحدهای تولیدی و اقتصاد ملی را می کاهد، فضا برای ایفای تعهدات ضروری صادراتی شرکتها را فراهم می سازد و به تنظیم بازار داخلی فولاد کمک نماید.
برنامه پیشنهادی برمبنای محدودیت های فنی تولید و شرایط بازار
در برنامه پیشنهادی انجمن فولاد برای تولید زنجیره فولاد در وضعیت اضطراری کمبود برق، محدودیت های فنی تولید و همین طور شرایط بازار در هر حلقه از زنجیره فولاد درنظر گرفته شده و این برنامه بر طبق این دو مؤلفه تدوین شده است. حتی در کنار شرایط خاص هر شرکت، شرایط استانهای مختلف درنظر گرفته شده و در بعضی رسته ها با تقسیم شرکتها به دو گروه A و B، طوری این برنامه تنظیم شده که در استانهای مختلف مشکلی در تامین نیازهای بازار صورت نگیرد.
علاوه بر این، میزان نیاز کشور به تولیدات هر حلقه از زنجیره فولاد، مبنای برنامه پیشنهادی انجمن فولاد بوده است و در محصولاتی که کشور به آنها نیاز بیشتری دارد، تولید با توان مصرف برق بیشتری پیشنهاد شده است.
برنامه تولید برای رسته های مختلف زنجیره فولاد
این انجمن جهت تولید حداقلی و متوازن در زنجیره فولاد، برای رسته های مختلف این زنجیره به شرح زیر برنامه تولیدی ارایه داده است:
- کنسانتره: تولید مستمر با ۵۰ درصد توان مصرفی
- گندله: تولید مستمر با ۵۰ درصد توان مصرفی
- آهن اسفنجی: تولید مستمر با ۶۰ درصد توان مصرفی
- اسلب: تولید مستمر با ۵۰ درصد توان مصرفی
- شمش به روش قوس الکتریکی:
گروه A از بامدادان روز جمعه تا ساعت ۱۱ روز دوشنبه
گروه B از ساعت ۱۱ روز دوشنبه تا ساعت ۱۲ شب پنج شنبه
- شمش به روش القایی:
گروه A از بامدادان روز جمعه تا ساعت ۱۱ روز دوشنبه
گروه B از ساعت ۱۱ روز دوشنبه تا ساعت ۱۲ شب پنج شنبه
- مقاطع تخت فولادی: تولید مستمر با توان مصرفی
- مقاطع طویل فولادی:
تولید با توان مصرفی از ساعت ۱۱ شب تا ۱۱ بامداد (روزهای شنبه تا چهارشنبه)
تولید مستمر با توان مصرفی در تمام ساعت شبانه روز (روزهای پنجشنبه و جمعه)
در متن نامه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به وزیر صمت آمده است: پیرو نامه شماره ۷۵۵/ص/۰۰ مورخ ۲۰ تیر ۱۴۰۰ و توافقات جلسه مورخ ۲ مرداد ۱۴۰۰ در محضر وزیر محترم نیرو و معاونین ایشان و همین طور معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت درباب اختصاص ۲ هزار مگاوات ساعت برق برای فعالیت حداقلی کارخانجات زنجیره فولاد در وضعیت بحرانی فعلی ناشی از کمبود برق، به پیوست برنامه پیشنهادی این انجمن که با در نظر گرفتن محدودیت های فنی تولید و همین طور شرایط بازار در هر حلقه از زنجیره فولاد تنظیم شده است، جهت صدور دستور بررسی و اتخاذ تدابیر فوری بحضورتان تقدیم می گردد.
شایان ذکر است بر طبق این برنامه، به طور متوسط تولید ۴۰ درصدی با اشتغال حدود ۹۰ درصدی در زنجیره فولاد برقرار خواهد شد. ضمناً جهت استحضار، برمبنای برنامه مذکور ضمن کاهش خسارات وارده به واحدهای تولیدی و اقتصاد ملی و ایفای تعهدات ضروری صادراتی و مشارکت مؤثر در تنظیم بازار داخلی فولاد، میزان مصرف برق زنجیره فولاد در وضعیت اضطراری فعلی برمبنای جدول زیر خواهد بود.
(توضیح: در جدول فوق، میزان مصرف برق مجتمع فولاد مبارکه باتوجه به اهمیت راهبردی این کارخانه در تولید، اقتصاد و امنیت کشور و تامین نیاز بیش از ۱۰۰۰ کارخانه پایین دستی در نظر گرفته نشده است.)
شرح جدول در تصویر زیر آمده است.منبع:

1400/05/11
20:12:30
5.0 / 5
220
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور