معاون وزیر صمت:

شهرك های صنعتی مشترك بین ایران و ارمنستان راه اندازی می شود

شهرك های صنعتی مشترك بین ایران و ارمنستان راه اندازی می شود به گزارش شمال صنعت معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز امیدواری کرد با تداوم و تسهیل همکاری بین بخش های خصوصی ایران و ارمنستان، ایجاد صنایع کوچک و شهرک های صنعتی مشترک بین طرفین اجرایی شود.به گزارش شمال صنعت به نقل از سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، علی رسولیان در نشست امضای تفاهمنامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و مرکز پشتیبانی از سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان که به صورت ارتباط تصویری برخط برگزار شد، اضافه کرد: صنایع کوچک نقش مهمی در تولید ثروت و توزیع آن در اقتصاد دارند و بر این اساس نیاز است تا بنگاه های کوچک و متوسط تقویت شوند.
وی افزود: بنگاه های کوچک و متوسط با وجود مزایای متنوع، اما با موانع و چالش هایی هم مواجه اند که همه کشورها باید برای حل آن ها گام های اساسی بردارند.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: با عنایت به اینکه ۹۲ درصد صنایع کشورمان را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می دهد، از تجربیات موفقی در سطوح دولتی و خصوصی در این حوزه برخورداریم و تلاش داریم با به کارگیری سیاست های حمایتی، زیرساخت های لازم و فضای رقابت پذیری را برای این بنگاه ها فراهم نماییم.
رسولیان خاطرنشان کرد: تا کنون بیشتر از ۸۲۰ شهرک و ناحیه صنعتی در ایران به بهره برداری رسیده و نزدیک به یک میلیون نفر در چارچوب ۴۸ هزار واحد صنعتی مشغول به فعالیت هستند.
وی تصریح کرد: افزون بر ۱۰ درصد این واحدها، صنایع با فناوری پیشرفته هستند که در کنار آنها، ۶ شهرک فناوری و ۳۳ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار بوجود آمده و افزون بر ۵۰۰ مشاور در این مراکز مشغول به کارند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: برنامه های پشتیبانی از توسعه صنایع کوچک در چهار محور توسعه بازار، توسعه کارآفرینی، تأمین مالی و توسعه صنعتی اجرایی می شود و یکی از مدلهای حمایتی این سازمان، توسعه خوشه های کسب و کار است که بر اساس مدل یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) درحال اجراست.
رسولیان اضافه کرد: در ۱۴ سال قبل بیشتر از ۴۵۰ خوشه کسب و کار و ۱۴۰ پروژه توسعه خوشه صنعتی در زمینه هایی همچون سرامیک، پوشاک، نفت و گاز، بسته بندی، قطعه سازی خودرو، کفش و … ایجاد و اجرا شده است.
وی افزود: به منظور توسعه تجارب به دست آمده هم تا کنون ۳۲ تفاهمنامه همکاری بین ایران و دیگر کشورها امضا شده است.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ابراز امیدواری کرد طرفین با هدف اجرایی کردن توافق ها و تسهیل همکاری بین بخش های خصوصی دو طرف، سطح همکاری ها را ارتقا دهند و تداوم این همکاری ها منجر به ایجاد صنایع کوچک و شهرک های صنعتی مشترک شود.
شایان ذکر است، امروز تفاهمنامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و مرکز پشتیبانی از سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان به امضا رسید.
این تفاهمنامه همکاری به صورت ارتباط تصویری برخط به امضای علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و لوان اوهانسیان، مدیرعامل مرکز پشتیبانی از سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان رسید.
توسعه همکاریهای دوجانبه، عرضه راهکارهای تجاری مناسب برای همه ذی نفعان، ارتقا و بهبود فضای سرمایه گذاری و ایجاد یک چارچوب عملیاتی به منظور تقویت و توسعه روابط تجاری قوی تر بین طرفین، همچون اهداف یادداشت تفاهم همکاری یاد شده است.
پیش تر رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان اظهار داشت: تجارت ایران و ارمنستان در سالهای گذشته تا ۵۰۰ میلیون دلار در نوسان بوده است.
هرویک یاریجانیان اضافه کرد: با راه اندازی منطقه آزاد مقری در ارمنستان در جوار منطقه آزاد ارس در ایران، میتوان حجم مبادلات دو کشور را افزایش داد.
وی افزود: این همجواری شرایط آزادانه تری را برای هر دو کشور برای تسهیل مبادلات فراهم می آورد و می تواند در کمتر از یک سال تجارت دو کشور را به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارتقا دهد.


منبع:

1400/04/26
10:34:36
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور