بانك مركزی نه پول گرفت، نه تزریق كرد

بانك مركزی نه پول گرفت، نه تزریق كرد بانک مرکزی طی هفته جاری نیز در بازار باز و بین بانکی نه پولی از بانک ها دریافت کرد و نه پولی به آنها تزریق کرد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، کنترل نقدینگی بانک ها در ایران را بانک مرکزی هر هفته بوسیله برگزاری دو بازار باز و اعتبارات قاعده مند در بازار بین بانکی انجام می دهد که در بازار باز همیشه بانک مرکزی با رصد وضعیت حساب بانک ها مبادرت به جذب یا بسط پول می کند.
در این هفته نیز، بانک مرکزی برای پنجمین بار متوالی معکوس عمل کرد و هدف جذب پول را در پیش گرفته است که طی هفته جاری معادل ۶۴۶۰ میلیارد تومان اوراق با نرخ سود ۱۸ درصد و تاریخ سررسید هفت روزه به بانک ها فروخت که به این معنا است که این میزان پول از بانک ها جمع کرده است.
علاوه براین، آنطور که گزارش این هفته بانک مرکزی نشان می دهد، با رسیدن سررسید اوراق طی عملیات هفته گذشته بانک مرکزی معادل ۶۴۶۰ میلیارد تومان به بانک ها برگردانده که از آنجائیکه این میزان برابر با میزان پول دریافتی بانک مرکزی از بانک ها است، بنابراین، خالص عملکرد بانک مرکزی صفر شده است.
بانک ها باز اعتبارات قاعده مند نگرفتند
از طرف دیگر، یکی دیگر از بازارهای مهم در امتداد کنترل نقدینگی، بازار بین بانکی است که در آن بانکهای دارای دارایی مازاد به بانکهای گرفتار کسری، مبلغی را در سررسید کوتاه مدت می دهند که اگر این بانک، بانک مرکزی باشد؛ به این مبلغ و تسهیلات، اعتبارات قاعده مند گفته می شود و به صورتی بانک ها از بانک مرکزی پول قرض می گیرند که طبق اعلام بانک مرکزی، برای چهارمین بار در سالجاری طی این هفته نیز هیچ بانک و موسسه اعتباری اعتبارات قاعده مند دریافت نکرده است.
به عبارت دیگر، بانک هایی که تقاضا داشتند تا با سررسید کوتاه مدت و نرخ سود ۲۲ درصد از بانک مرکزی پول قرض گیرند، نتوانستند این نهاد را متقاعد کنند.
بنابراین، بانک مرکزی طی هفته جاری در بازارهای باز و بین بانکی نه پولی از بانک ها دریافت کرد و نه پولی به آنها قرض داد که بیان کننده این است که طی هفته جاری، عملکرد بانک مرکزی در بازار مالی صفر شده است.1400/04/15
13:07:15
5.0 / 5
300
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور