اسباب كشی تهرانی ها به جنوب پایتخت بعلاوه قیمت

اسباب كشی تهرانی ها به جنوب پایتخت بعلاوه قیمت به دنبال رشد قیمت مسکن در مناطق میانی و شمالی پایتخت آمارها و گزارش های میدانی از افزایش نسبی معاملات در دو منطقه پرتراکم واقع در جنوب غرب و جنوب شرق تهران عموما با هدف خرید واحدهای زیر یک میلیارد تومان حکایت دارد؛ به صورتی که منطقه ۱۵ از رتبه یازدهم پارسال به رتبه ششم معاملات شهر تهران امسال رسیده است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، حرکت بخشی از تقاضای مصرفی بازار مسکن شهر تهران که توان خرید در نقاط مرکزی و شمالی پایتخت را از داده به سمت دو منطقه جنوب غربی و جنوب شرقی تهران افزایش پیدا کرده است. هم اکنون شاهد کاهش خرید و فروش های سرمایه گذاری در نیمه شمالی تهران هستیم. در این شرایط منطقه ۱۵ بعنوان کانون واحدهایی با قیمت مناسب که سال قبل در رتبه یازدهم تقاضای خرید ملک در تهران قرار داشت الان رتبه ششم را در این حوزه به خود اختصاص می دهد. منطقه ۱۰ هم در جنوب غربی از جایگاه چهارم معاملات در خرداد ۱۳۹۹ به رتبه دوم در خرداد ۱۴۰۰ رسید و جایگاه مناطق ۲ و ۴ را از آن خود کرد.
آمار گویای آن می باشد که با وجود رکود معاملاتی و کاهش ۵۳ درصدی خرید و فروش مسکن در تهران نسبت به خردادماه پارسال، افت معاملات در مناطق ۱۰ و ۱۵ به ترتیب ۴۰ و ۳۷.۵ درصد بوده است. به نظر می آید با کاهش قیمتهای پیشنهادی نخستین گروه از متقاضیان با این فرضیه که حباب قیمت درحال تخلیه شدن است مبادرت به خرید می کنند. با وجود افت ۵ درصدی قیمتهای قطعی از اسفند سال گذشته تا اردیبهشت سال جاری، متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۰ به میزان ۳ درصد و منطقه ۱۵ بالغ بر ۱.۲ درصد افزایش یافت. نرخها در این دو منطقه از اسفند ۱۳۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰ هم به ترتیب ۴.۱ درصد و ۵.۸ درصد افزایش داشته است.
تجربه نشان داده است هر زمان مجال رشد نسبی معاملات در بازار مسکن شهر تهران فراهم می شود نرخها روند صعودی به خود می گیرد. در مواقعی هم با رکود تورمی مواجه می شود. اما طبیعتا به علت ماهیت سفته بازانه، فشار تقاضا و کاهش ساخت و ساز در بازار مسکن، تورم ملکی با رونق معاملات شدت می گیرد.
البته شواهد و قرائن از آن حکایت می کند که تحت تأثیر تعلیق معاملات ناشی از انتظار برای تغییر دولت، تورم سالیانه بازار مسکن پایتخت کاهش یافته و با ریزش قیمتها بویژه در مناطق شمالی تهران مواجه هستیم. نرخ تورم سالیانه آپارتمان در پایتخت از ۹۴ درصد در آخرین ماه از سال قبل به ۵۷ درصد در خرداد سال جاری رسیده است؛ هرچند تورم ماهیانه پس از سه ماه روند منفی، در خردادماه ۱۴۰۰ مثبت شد و نسبت به ماه قبل ۳ درصد رشد کرد.
اما میانگین قیمت هر متر مسکن در مناطق ۱۰ و ۱۵ به ترتیب ۱۹.۹ و ۱۶.۲ میلیون تومان است و آگهی های ثبت شده در فضای مجازی از نرخهای پایین تر هم حکایت دارد. از طرفی بررسی وضعیت بازار این دو منطقه نشان داده است شکاف قیمتی بین واحدهای قدیمی و نوساز کمتر شده است. این بدان معناست که افزایش تقاضا برای واحدهای بالای پنج سال ناشی از کاهش قدرت خرید به افزایش قیمت این نوع واحدها انجامیده است. از سوی دیگر با وجود آنکه انتظارات تورمی تعدیل شده است، افزایش قیمت زمین و نهاده های ساختمانی جلوی کاهش قیمت واحدهای نوساز را می گیرد. به اعتقاد کارشناسان محتمل ترین گزینه آن است که بازار به ثبات نسبی قیمت برسد و حباب املاک در بین مدت تخلیه شود.


بازار مسکن شهر تهران بعد از دو افت ماهیانه در فروردین و اردیبهشت، رشد ۳ درصدی قیمت را به ثبت رساند. خردادماه ۱۴۰۰ معاملات هم ۳۰ درصد نسبت به اردیبهشت افزایش یافت هرچند در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۳ درصد کاهش پیدا کرد. در چهار ماه اخیر میانگین قیمت مسکن در محدوده ۲۹ تا ۳۰ میلیون تومان در هر متر مربع نوسان کرده است. اسفندماه ۱۳۹۹ میانگین قیمت به متری ۳۰.۳ میلیون تومان رسید که در ماههای فروردین تا خرداد ۱۴۰۰ به ترتیب ۲۹.۳، ۲۸.۷ و ۲۹.۶ میلیون تومان شد. ازاین رو نمی توان از رشد ۳ درصدی قیمت بعنوان برگشت بازار یاد کرد.
افزایش ۳ درصد نرخ ها در مقایسه با جهش های سنگین سال قبل اهمیت چندانی ندارد. سال قبل در همین زمان با افزایش ۱۱.۶ درصدی قیمت در یک ماه مواجه شدیم؛ آن هم در شرایطی که معاملات ۴.۷ درصد کاهش پیدا کرده بود. سپس در تیر و مردادماه به ترتیب در هر ماه قیمتها ۱۰.۴ درصد و ۱۰.۵ درصد بالا رفت.
افزایش ماهیانه قیمت های قطعی در شرایطی رخ داد که قیمت های پیشنهادی در ماه گذشته ۸ درصد کاهش یافته و حباب بازار درحال تخلیه شدن است. مهم ترین علت ثبات نسبی بازار مسکن، کاهش انتظارات تورمی ناشی از توقف سرمایه گذاری به علت تغییر دولت و امیدواری به احیای برجام است.
در بهار سال جاری بازار پول با بازدهی ۴.۵ درصد نسبت به بازارهای مسکن، ارز، طلا و سهام بازدهی بیشتری داشته است. نقدینگی سرگردان در حسابهای بانکی قرار گرفته و در انتظار است تا بعد از تغییر دولت با شناسایی بازارهای پربازده به آن سمت حرکت نماید. در واقع الان با نوعی کم تحرکی در اقتصاد مواجه هستیم و دست کم در کوتاه مدت جهش قیمت مسکن بعید به نظر می آید. علت دیگر، پر شدن ظرفیت بازار است و طرف تقاضا دیگر توانی برای خرید ندارد.
با این وجود اغلب کارشناسان معتقدند ثبات بلند مدت بازار مسکن منوط به رشد اقتصادی، رونق تولید، کنترل تورم، مهار نقدینگی، تغییر وضعیت بازار مسکن از حالت سوداگری به مصرفی و افزایش ساخت و ساز است. دولت رئیسی اگر می خواهد در بازار مسکن آرامش ایجاد نماید باید این اصلاحات را انجام دهد.

متوسط قیمت هر متر خانه در تهران ۲۹.۶ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، طبق اعلام بانک مرکزی، در خرداد ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۳ و ۵۶.۶ درصد افزایش پیدا کرده است. همینطور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۵.۱ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۲.۷ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۲۹.۶ افزایش را نشان داده است.
منبع:

1400/04/11
16:36:03
5.0 / 5
321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور