بانك مركزی اعلام كرد؛

كارنامه اعطای تسهیلات بانكی به بخش های مختلف اقتصادی

كارنامه اعطای تسهیلات بانكی به بخش های مختلف اقتصادی شمال صنعت: تسهیلات پرداختی بانک ها طی 12 ماهه سال 1399 به بخش های اقتصادی مبلغ 18.989.2هزار میلیاردریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 94.8 درصد افزایش دارد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، تسهیلات پرداختی بانک ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ به بخش های اقتصادی مبلغ ۱۸.۹۸۹.۲ هزار میلیاردریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۹.۲۳۹.۳ هزار میلیاردریال معادل ۹۴.۸ درصد افزایش داشته است.
جدول ۱ بیان کننده هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال جاری مبلغ ۱۱.۶۳۵.۳ هزار میلیاردریال معادل ۶۱.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی می باشد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۶.۳۷۳.۹ هزار میلیاردریال معادل ۱۲۱.۱ درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن طی ۱۲ ماهه سال جاری معادل ۴.۳۵۴.۳ هزار میلیاردریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۷.۴ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش های اقتصادی مبلغ ۱۱.۶۳۵.۳ هزار میلیاردریال است.

ملاحظه می شود از ۵.۷۹۷.۲ هزار میلیاردریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۵.۱ درصد آن (مبلغ ۴.۳۵۴.۳ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیان کننده توجه و اولویت دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک ها امسال است.
شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همیشه مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس لازم است به افزایش توان مالی بانک ها بوسیله افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش راندمان بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.


منبع:

1400/03/25
22:45:18
5.0 / 5
636
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور