تب بازار نفت از تابستان داغ خاورمیانه

تب بازار نفت از تابستان داغ خاورمیانه افزایش دمای هوا در خاورمیانه که یکی از بزرگترین مناطق تولیدکننده انرژی جهان است، امکان دارد قیمتهای سوخت را بالاتر ببرد چونکه کشورهای این منطقه نفت و گاز طبیعی بیشتری برای خنک کردن هوا می سوزانند.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، پیشبینی می شود دمای هوا در عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت گرمتر از حد معمول باشد. این وضعیت با کمبود عرضه در بازار نفت به علت محدودیت عرضه میلیون ها بشکه در روز نفت توسط اوپک و متحدانش همزمان شده است.

احمد مهدی، تحلیلگر خاورمیانه در موسسه مطالعات انرژی آکسفورد در اینباره اظهار داشت: تقاضا در تابستان جاری قوی تر از سال قبل خواهد بود.

مصرف برق در کویت هفته جاری که موج گرما سبب افزایش بیشتر استفاده از دستگاههای تهویه هوا شد، از پیک قبلی عبور کرد. عراق که با قطعی فلج کننده برق در تابستان گذشته روبرو بود، نفت خام و نفت کوره می سوزاند تا فعالیت نیروگاههایش مختل نشود.

دمای هوا در کشورهای تولیدکننده نفت منطقه خلیج فارس در ماههای گرم تابستان به ۵۰ درجه می رسد. عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است، سال قبل در نیروگاههایش ۲۵ درصد نفت بیشتری مصرف و در آن زمان اعلام نمود امکان دارد حداکثر یک میلیون بشکه در روز برای تولید برق مصرف کند.

مصرف انرژی در سال ۲۰۲۰ که ساکنان در این منطقه به علت پاندمی کووید ۱۹ در طول ماههای تابستان در خانه ماندند در حالیکه معمولا به سفر می رفتند، افزایش پیدا کرد.

نفت هم اکنون که جهان درحال احیا از پاندمی کووید ۱۹ بوده و اوپک پلاس همچنان محدودیت عرضه دواطلبانه خویش را حفظ نموده است، در حدود ۷۰ دلار در هر بشکه است. تحلیل اوپک نشان داده است مصرف نفت سریعتر از عرضه رشد می کند و خریداران ناچارند از ذخایرشان نفت برداشت کنند.

تولیدکنندگان خاورمیانه گاز طبیعی بیشتری برای تولید نیرو مصرف می کنند و همزمان با تسهیل تدریجی محدودیت عرضه توسط اوپک پلاس، کشورهایی مانند عربستان سعودی و عراق گاز بیشتری به همراه نفت استخراج می کنند.

کشورهای منطقه خلیج فارس برای آماده شدن در مقابل گرمای نفس گیر اقداماتی انجام داده اند و زیرساخت انرژی خویش را کارآمدتر و سودآورتر کرده اند. کویت هم مقرر است تاسیسات واردات گاز طبیعی مایع را استارت بزند در حالیکه امارات متحده عربی سال جاری اولین نیروگاه هسته ای خویش را به شبکه برق ملی وصل کرد.

در حال حاضر اوپک پلاس درباره افزایش بیشتر تولید حرفی به میان نیاورده است. این گروه در نشست ماه گذشته خود برنامه آوریل برای ادامه افزایش تدریجی تولید تا آخر ژوییه را تایید نمود اما به سطح تولید در اوت و بعد از آن اشاره ای نکرد. این امر به عربستان سعودی و همسایگانش اجازه می دهد نفت بیشتری از آنچه تولید می کنند خریداری نموده و نفت بیشتری را به بازار روانه نکنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کارول ناخله، مدیر اجرایی شرکت مشاوره کریستول انرژی در اینباره اظهار داشت: اوپک پلاس همچنان روی بیشتر از پنج میلیون بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید نشسته که عمده آن در خلیج فارس بخصوص عربستان سعودی است. سعودیها می توانند هر کاری که دلشان می خواهد انجام دهند با این وجود تولید نفت بیشتر برای تولید نیرو بهترین گزینه آنها نیست.

منبع:

1400/03/20
13:07:40
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور