جمع بندی گزارش كمیسیون اصل نود در مورد قانون صدور چك

جمع بندی گزارش كمیسیون اصل نود در مورد قانون صدور چك به گزارش شمال صنعت سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از جمع بندی دو گزارش این کمیسیون در مورد اجرای قانون اصلاح قانون صدور چک و همینطور به تأخیر انداختن در بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس اطلاع داد.


علی خضریان در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به جلسه بعدازظهر امروز (یکشنبه) کمیسیون اصل ۹۰ اظهار داشت: دو گزارش کمیسیون در مورد روش اجرای قانون اصلاح قانون صدور چک و همینطور خسارت چند میلیارد دلاری وزیر نفت به بیت المال در پالایشگاه خلیج فارس جهت عرضه به هیأت رئیسه و قرائت در صحن علنی بررسی، تدوین و اصلاح گردید.
وی ادامه داد: کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در جهت وظایف و اختیارات نظارتی خود در خصوص رسیدگی به طرز کار دستگاه ها عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیرامون اجرای قانون اصلاح قانون صدور چک را مورد بررسی قرار داده است.
خضریان خاطرنشان کرد: طبق آمارهای رسمی بانک مرکزی قبل از اصلاح قانون مذکور در سال ۱۳۹۷، بیشتر از ۱۷ میلیون فقره چک به ارزش بیشتر از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ برگشت خورده بود که معادل بیشتر از ۲۳ درصد از ارزش چک های صادره بوده است. به عبارت دیگر درصد بالای چک های برگشتی علاوه بر از رونق انداختن کسب و کارها، منجر به افزایش پرونده های ورودی به قوه قضائیه هم شده بود تا جایی که در این سال رتبه دوم پرونده های حقوقی به مبحث مطالبه وجه چک اختصاص داشته است.
او همینطور اظهار داشت: بر همین مبنا این کمیسیون در سال ۱۳۹۹ همکاری و تعامل سازنده ای را با بانک مرکزی در جهت روان سازی اجرای قانون، فرهنگ سازی و در مجموع رفع موانع و مشکلات فراروی این قانون آغاز می کند که ماحصل فعالیتهای انجام شده این مرجع منجر به تهیه گزارشی شده است که جزئیات آن برای قرائت در جلسه علنی تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد.
خضریان افزود: در بخش دیگری از جلسه هم اعضای کمیسیون گزارش خسارت چند میلیارد دلاری وزیر نفت به بیت المال در نحوه واگذاری فراقانونی سهام و به تأخیر انداختن در بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اقدامات سیاسی، رسانه ای و گزارشات خلاف واقع به دستگاههای نظارتی را مورد بررسی قرار دادند.
سخنگوی کمیسیون اصل نود تصریح کرد: بر مبنای قانون برنامه پنجم توسعه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس باید در اوج فعالیت این مجموعه عرضه می شد که متاسفانه این اقدام صورت نگرفته و این مورد تخلف ۵۰۰ میلیارد تومانی را به دنبال داشته است.
او در آخر با اشاره به اینکه در سال ۹۲ دولت پیشرفت ۷۶ درصدی پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را اعلام و آنرا تحویل گرفته، اظهار داشت: ۲۴ درصد باقی مانده راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی ۶ سال توسط دولت تکمیل شد، تاخیر در تکمیل و بهره برداری پالایشگاه خسارات مالی و اقتصادی بسیار زیادی بر کشور تحمیل کرده است، با وجود تحریم های ظالمانه نباید ظرفیت داخلی در خدمت فشار اقتصادی بر مردم قرار می گرفت و گزارش این تخلف بعد از بررسی ها و جلسات مختلف در کمیسیون تدوین و نهایی شد.
منبع:

1400/03/09
20:53:17
5.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور