طی ۳ سال اخیر رقم خورد؛

شكوفایی صنعت لوازم خانگی در سایه تحریم

شكوفایی صنعت لوازم خانگی در سایه تحریم شمال صنعت: مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت ضمن اشاره به صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری لوازم خانگی در سال گذشته، برآورد کرد صادرات طی سالجاری به ۶۰۰ میلیون دلار افزایش یابد.به گزارش شمال صنعت به نقل از مهر، کیوان گردان مدیرکل صنایع برقی، فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مراسم شروع به کار انجمن قطعه سازان لوازم خانگی با اشاره به اینکه سال ها بود که خلاء وجود چنین انجمنی احساس می شد، اظهار داشت: قطعه سازی لوازم خانگی موتور محرکه این صنعت است و با استفاده از تولید قطعات لوازم خانگی برای نخستین بار در سال ۹۹ توانستیم نیازهای اصلی این صنعت را خودکفا نماییم.
وی ضمن اشاره به این که در سال های ۹۵ و ۹۶ تا ۶۰ درصد بازار لوازم خانگی در اختیار برندهای خارجی بود و ۴۰ درصد تولید داخل هم از عمق ساخت داخل بسیار پایینی برخوردار بود، عنوان کرد: از خرداد ۹۷ واردات لوازم خانگی را متوقف کردیم. هرچند فکر نمی کردیم تحریم ها تا این حد مبادلات مالی این صنعت را سخت کند اما با این وجود در سال ۹۹ در اقلام اصلی لوازم خانگی خودکفا شدیم و سال جاری به دنبال صادرات برخی محصولات هستیم.
این مقام مسئول در وزارت صمت خاطرنشان کرد: پیش از تحریم ها سالانه هفت میلیون دستگاه لوازم خانگی تولید می کردیم اما سال قبل بیشتر از ۱۵ میلیون دستگاه انواع لوازم خانگی در داخل تولید شد. هم اکنون این صنعت ۳۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و یک میلیون نفر اشتغال غیرمستقیم دارد و ۵۰۰ بنگاه فعال در حوزه صنعت لوازم خانگی داریم.
گردان میانگین عمق ساخت داخل لوازم خانگی را ۷۰ درصد عنوان و خاطرنشان کرد: دو محصول تلویزیون و کولر گازی نسبت به سایر لوازم خانگی از عمق ساخت داخل کمتری برخوردار می باشند. با این وجود سال قبل ۲۰۰ میلیون دلار صادرات لوازم خانگی داشتیم و پیشبینی سال جاری ما صادرات ۶۰۰ میلیون دلاری لوازم خانگی است.
مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت ضمن اشاره به برنامه ریزی این وزارت خانه در طراحی مسیرهای تأمین ارز اظهار داشت: در صنعت لوازم خانگی از ارز صادراتی، ارز نیمایی و ارز تهاتری استفاده می شود به صورتی که ۵۰ درصد ارز مورد نیاز این صنعت را از تهاتر تأمین کرده ایم.

1400/03/06
15:17:48
5.0 / 5
233
تگهای خبر: ارز , اشتغال , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور