استرس های مسكن قم، بازخورد سینوس های وین

استرس های مسكن قم، بازخورد سینوس های وین قم نوسانات دلار در حین مذاکرات، بازار مسکن را حسابی بلاتکلیف کرده و متقاضیان را در دوراهی کلافه کننده ای قرار داده است.


مدت زمان زیادی است که نوسانات دلار، اقتصاد جامعه را بیش از پیش درگیر خود کرده است؛ پایه و اساس این نوسانات همیشه به مسائل سیاسی برمی گردد، بدین سبب سیاست عده ای در غرب جهان می تواند گریبانگیر اقتصاد جامعه ای در شرق شود.
پس از مدتی بازار مسکن نیز تحت تأثیر همین نوسانات بطور قابل توجهی روند صعودی در پیش گرفت؛ به نحوی که همه پس اندازها را پشت سر گذاشت و سقف رویاهای بسیاری را به پایین تر از قدشان رساند.
نرخ مسکن علاوه بر دلار متأثر از عوامل زیادی همچون قیمت زمین، مصالح ساختمانی، عوارض شهرداری، خدمات مهندسی و دستمزد کارگران است، حال با وجود افزایش نرخ تمامی این موارد - که اغلب آنها تحت تأثیر مسائل داخلی بالا رفته اند - زمزمه هایی درباب کاهش نرخ مسکن شنیده می شود.
عامل اصلی این زمزمه ها را می توان سیر نزولی دلار در یک بازه زمانی دانست که برخی دلیل آنرا مذاکرات وین می دانند؛ اما درست وقتی که زمزمه ها به اوج رسید، صعود دلار سبب غافلگیری عده زیادی شد. این نوسانات در حین مذاکرات، بازار مسکن را حسابی بلاتکلیف کرده و متقاضیان را در دوراهی کلافه کننده ای قرار داده است.
نتیجه این وضعیت کاهش تقاضا و انتظار برای ثبات نوسانات ارزی است که منجر به رکود بازار مسکن شده است. معمولا در این مواقع خیلی از افراد با نظرات درست و غلطی که از بیانش ابایی ندارند؛ به میدان تحلیل می آیند، اینطور است که گاهی بازار شایعات حتی بیش از واقعیت رونق می گیرد.
در حال حاضر صاحب نظران این عرصه به دو دسته تقسیم می شوند، عده ای که منتظر فرجام نیک برجام در جهت کاهش نرخ مسکن هستند که با صعود باردیگر دلار به شک افتاده اند و در مقابل کسانی که کاهش را با وجود افزایش نرخ دیگر عوامل مؤثر، نا ممکن دانسته و معتقدند تنها با کاهش دلار نمی توان به این مساله امید بست.
خرید و فروش روی فرش درعوض اجاره بها در عرش
اسماعیلی رئیس صنف مشاورین املاک استان قم در گفت و گو با ایسنا از رکود خرید و فروش مسکن آگاهی داد و اظهار داشت: دلیل این رکود کاهش تقاضا است و در کل مذاکرات نمی تواند تأثیر زیادی بر قیمت مسکن بگذارد؛ برای اینکه یکی از عوامل مؤثر بر قیمت مسکن، مصالح است که افزایش نرخ آن متأثر از عوامل داخلی بوده و کاهش نمی یابد.
وی با اشاره به این که هنوز کاهش چندانی در نرخ مسکن در خیلی از مناطق استان دیده نشده است، عنوان کرد: هم اکنون بعنوان مثال متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در منطقه پردیسان به ۸ میلیون تومان، در مناطقی مانند انسجام و جممهوی به ۲۰ میلیون تومان به بالا و در مناطقی مانند سالاریه این نرخ به ۴۰ میلیون تومان می رسد؛ ضمن این که این نرخ میانگین است و بسته به عوامل مختلف می تواند متغیر باشد.
در میان بازار راکد خرید و فروش مسکن، اجاره بها اما همچنان می تازد بطوریکه روز به روز چهار دیواری مستأجران را تنگ تر کرده و حتی برای برخی را رو به نیستی می برد. در همین راستا اسماعیلی گریزی به نرخ اجاره بها زد و اظهار داشت: اجاره بها تا حالا نزدیک به ۶۰ درصد افزایش داشته است.
وی اضافه کرد: یکی از دلیلهای گرانی اجاره بها کاهش ساخت و ساز مسکن می باشد که این مساله به گرانی مصالح باز می گردد؛ بطوریکه در یک سال قبل قیمت مصالح بیش از ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.
اسماعیلی افزود: شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا نیز مزید بر علت شده تا خیلی از مستأجران تصمیم بر تمدید قرارداد خود بگیرند اما تنها عده کمی از موجران به تمدید قرارداد با افزایش ۱۵ درصدی اجاره بها که از جانب دولت تعیین شده، رضایت داده اند و در بیشتر موارد بسیار بالاتر از این نرخ از مستأجران دریافت می شود.
یک مشاور املاک هم درباب وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: در سال جدید بازار مسکن راکد شده و حتی بعنوان مثال منطقه پردیسان که حوزه کاری من است ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش قیمت داشته است؛ دلیلش هم نوسانات طلا و دلار و تأثیرات برجام و انتخابات است، مردم دست نگه داشتند تا ببینند قیمت به چه سمتی می رود و آخرش چه می شود.
وی با اعتقاد به این که که اگر مذاکرات نتیجه مثبتی داشته باشد باز هم شاهد کاهش نرخ مسکن خواهیم بود، اشاره کرد: من خودم در کار ساخت و ساز هستم و خوب می دانم که ۳۶۰ قلم کالا از مصالحی که کنار یکدیگر قرار می گیرند هر کدام تأثیر خودرا بر قیمت مسکن می گذارند و هم اکنون نیز قیمتشان بالا رفته اما چیزی که بیشترین تأثیر را بر مسکن دارد نوسانات بازار ارز است.
وی افزود: خیلی از مسکن ها که نوساز نیستند؛ بعنوان مثال خانه های نوساز پردیسان ۱۰ سال ساخت هستند پس یعنی با نرخ مصالح ۱۰ سال پیش ساخته شدند اما با قیمت روز معامله می شوند، بدین سبب نرخ مصالح با وجود اهمیت زیاد در این عرصه، همیشه هم تأثیرگذار نیست.
مشاور املاک دیگری نیز که درباب رکود فعلی بازار مسکن با بقیه افراد اتفاق نظر داشت اظهار داشت: کاهش قیمتی که الان رخ داده به خاطر عدم حضور مردم در بازار است و همه منتظر ثابت شدن نسبی قیمت ارز هستند؛ بطوریکه در این روزها کسانی که قصد فروش دارند مجبورند با قیمت بسیار پایین تری عرضه کنند تا شاید مشتری پیدا شود.
وی افزود: من معتقدم گرانی مصالح تأثیرش نسبت به نوسانات بازار ارز بر نرخ مسکن بسیار کمتر است. طبق تجربه چندین ساله ای که من در این کار دارم بحث ملک و ساخت و ساز متفاوت می باشد، برای اینکه بیشتر افراد عمده ساز نیستند و معاملات کوچک انجام می دهند.
وی اشاره کرد: هرچیزی که قیمتش رو به کاهش می رود گرفتار رکود می شود، برای اینکه متقاضیان منتظر کاهش بیشتر یا ثابت شدن نرخ هستند و در عوض زمانی با افزایش نرخ حجم تقاضا بالا رفته، رونق بازار زیاد شده و قیمت ها بالاتر می رود این روند همیشه در بازارها به ویژه مسکن وجود داشته؛ در صورتیکه اصلا درست نیست.
وی افزود: در مورد کاهش یا افزایش قیمت مسکن بعد از مذاکرات نمی توان نظر قطعی داد، اما بمحض این که بازار ارز به یک ثبات نسبی برسد رونق بازار مسکن برمی گردد.
گران شدن بهای گاز دلیل جدید گرانی مصالح
صحبت های بسیار از گرانی مصالح سبب شد تا علت را از رئیس صنف تولیدکنندگان مصالح ساختمانی جویا شویم؛ گلفشان در ارتباط با روند افزایش قیمت مصالح از شروع سال جدید بیان کرد: نرخ مصالح از اول سال رشد صعودی داشته، درصدش را بطور دقیق نمی توان مشخص کرد اما حداقل ۲۰ درصد افزایش را داشته ایم.
وی در بیان دلیل افزایش قیمت توضیح داد: یکی از دلایلی که بتازگی منجر به افزایش نرخ مصالح شده افزایش بهای گاز کارخانه های گچ، آهک، آجر و غیره از ۳۰ تا ۱۱۰ درصد است که در قبوض شان نیز لحاظ شده و همه کارخانه دارن این حوزه را با مشکل روبه رو کرده است.
گلفشان افزود: کارخانه داران از اسفند سال قبل با گاز قیمت قبل مصالح ساخته اند و حالا با این افزایش قیمت ناگهانی باید از سودشان برای پرداخت قبض گاز بگذارند بدین سبب بدیهی است که قیمت را می افزایند.
وی اشاره کرد: بازار مصالح به شدت گرفتار رکود شده و متقاضیان دیگر توان خرید ندارند، مگر این که این رکود قیمت ها را پایین آورد وگرنه در کل قیمت مصالح نمی تواند تغییر زیادی پیدا کند.
رئیس صنف تولیدکنندگان مصالح ساختمانی نیز درباب تأثیر مذاکرات وین بر نرخ مسکن عنوان کرد: نرخ مسکن ممکنست به سبب رکودی که هم اکنون گرفتار آن شده یا متأثر از دیگر عوامل و طلا و دلار کمی کاهش پیدا کند.
با وجود نظرات متفاوت، صعود باردیگر نرخ دلار و تأثیری که عوامل مختلف بر نرخ مسکن دارند به سختی می توان آینده آنرا پیش بینی نمود اما این نکته واضح است که نرخ مسکن حتی اگر سیر نزولی را در پیش گیرد بازهم میزان کاهش آن به پای مقداری که طی چند وقت اخیر بالا رفته نمی رسد.1400/02/30
10:49:35
5.0 / 5
426
تگهای خبر: اجاره , ارز , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور