نتایج یك پژوهش نشان داد؛

ورود ۱۲ میلیون ایرانی به بازار رمز ارز

ورود ۱۲ میلیون ایرانی به بازار رمز ارز شمال صنعت: 12 میلیون ایرانی وارد بازار رمز ارزها شده اند؛ 77 درصد آنها با هدف حفظ ارزش پول پا به بازاری گذاشته اند که معاملات روزانه آن 5 تا 10 هزار میلیارد تومان است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از اتاق بازرگانی تهران، دو کمیسیون «بازار پول و سرمایه» و «اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال» اتاق تهران طی نشستی مشترک به بررسی و تحلیل وضعیت ارزهای دیجیتال در کشور پرداختند. فعالان بخش خصوصی حاضر در این نشست، اغلب بر این عقیده بودند که دولت باید از رفتارها و سیاست های سلبی دست بکشد و با وجود گرایش گسترده مردم به سرمایه گذاری در این بازار حقیقت ارزهای دیجیتال را بپذیرد و نقش رگولاتور را ایفا کند. اما نمایندگانی از بانک مرکزی هم در این نشست حضور داشتند که اعلام نمودند که نگرش مثبت و یکنواختی در مورد ارزهای دیجیتالی در کشور وجود نداشته و دولت نگرانی هایی در این حوزه دارد.
فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در ابتدای این جلسه به اقبال مردم به مبحث ارزهای دیجیتالی اشاره نمود و اظهار داشت که عدم ثبات اقتصادی و وجود انتظارات تورمی سبب شده که مردم اغلب بدون دانش کافی و در نظر گرفتن مبانی سرمایه گذاری، رفت و آمد عجولانه ای به بازارهای مختلف داشته باشند و لازم است که مسؤلان تدبیری اساسی برای مدیریت این رفتارهای هیجانی بیندیشند.
وی ضمن اشاره به این که پیش از این، مردم برای حفظ ارزش پول خود به سراغ شرکتهای هرمی، مؤسسات مالی غیرمجاز، بازار سکه و ارز و بورس رفته اند، افزود: هم اکنون بازار ارزهای دیجیتال از شفافیت بازار سرمایه هم برخوردار نبوده و تا حدودی از کنترل خارج است.
مستوفی همینطور به این نکته اشاره نمود که به علت وجود تحریم های داخلی و خارجی، مردم می ترسند در سرمایه گذاری های بلندمدت مشارکت کنند.
رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران ضمن اشاره به ریسک سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بدون دانش کافی و مشکلاتی که برای برخی صرافان ارزهای دیجیتال طی ماه های اخیر رخ داده است، سه پیشنهاد را برای مدیریت بهینه این بازار بیان نمود.
پیشنهاد نخست وی این بود که بانک مرکزی، صرافیهای مجاز را برای معامله این ارزها معرفی نماید. همینطور با معرفی ETFها از جانب دولت، مردم به سرمایه گذاری از راه این صندوق ها در بازار ارزهای دیجیتال ترغیب شوند.
پیشنهاد سوم مستوفی هم توسعه آموزش در این عرصه بود و او اظهار داشت که اتاق تهران می تواند مبادرت به برگزاری دوره های آموزشی در این حوزه کند.
ورود ۱۲ میلیون ایرانی به بازار رمز ارز / ‏‬هدف ۷۷ درصد: حفظ ارزش پول
در ادامه این جلسه فرزین فردیس، نایب رییس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران گزارشی درباره ارزهای دیجیتالی عرضه کرد و در جریان عرضه این گزارش اظهار داشت: ارزش کل بازار ارزهای دیجیتالی در جهان تا ۸ می ۲۰۲۱ به ۲۴۶۰ بیلیون دلار رسیده و ارزش کل بازار بیتکوین طی همین مدت ۱۱۱۰ بیلیون دلار برآورد شده است. همینطور تعداد رمزارزهای پذیرش و فهرست شده در صرافیهای معروف دنیا تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ عدد ۴۷۰۱ را نشان داده است. در حالیکه تعداد ارزهای دیجیتالی در سال ۲۰۱۳ تنها ۶۶ عدد بود.
او با اشاره به اینکه «بازیگران و ذینفعان یک سیستم مالی پولی، مردم، دولت و کسب و کارها هستند» افزود: در بازار ارزهای دیجیتالی هم مردم مانند همیشه جلوتر از بقیه حرکت کرده اند. بر مبنای پژوهشی که شرکت مشاوره مدیریت ایلیا روی ۵۶۰۰ نفر از جمعیت ۱۸ تا ۶۵ ساله کشور به انجام رسانده است، ۳۱ درصد از پرسش شوندگان ادعا کرده اند که هم اکنون صاحب رمز ارز هستند. ۶ درصد اعلام نموده اند که پیش از این از چنین دارایی برخوردار بوده اند. ۶۳ درصد هم گفته اند که هیچ وقت رمز ارز نداشته اند.
او با اشاره به اینکه «۶۲ درصد مردمی که رمز ارز خریداری نموده اند، در شش ماه اخیر وارد بازار شده اند و حجم مبادله روزانه ارزهای دیجیتالی در انتها اسفند بین ۵ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود» توضیح داد: ۷۷ درصد از دارندگان رمز ارز، اعلام نموده اند که به قصد سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول وارد این بازار شده اند. ۱۵ درصد سرمایه گذاری در این بازار را شغل و حرفه خود برشمرده اند، ۳ درصد به علت پشتیبانی از تکنولوژی، ۳ درصد به علت کنجکاوی و سرگرمی، یک درصد به علت جابه جایی بین المللی پول و یک درصد برای پرداخت و خرید وارد این بازار شده اند.
فردیس در ادامه به موقعیت کسب و کارها در این بازار پرداخت و اظهار داشت: ۸۸ درصد کسب و کارها اعلام نموده اند که رمزارز خویش را از راه پلتفرم های خرید و فروش آنلاین به دست آورده اند. ۵ درصد از راه صرافی فیزیکی، ۴ درصد از راه استخراج، یک درصد در ازای فروش محصولات و خدمات و ۲ درصد هم از راه دریافت از دوستان و اقوام صاحب رمز ارز شده اند.
او ضمن اشاره به کوچ ۵۰ میلیون دلار سرمایه از پلتفرم های داخلی در ۹۰ ساعت به دنبال ابلاغ بخشنامه شاپرک به شرکتهای پرداخت یار اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است که ۲.۵ میلیون حساب کاربری رمز ارز در صرافیهای داخلی وجود دارد که با احتساب کارکرد چهار یا پنج به یک، حدوداً دوازده میلیون نفر در ایران رمز ارز دارند. فردیس در ادامه بزرگ ترین دغدغه مردم و کسب و کارها در حوزه ارزهای دیجیتالی را بلاتکلیفی مسائل قانونی، نوسانات شدید ارزش، عدم امنیت و کلاهبرداری، عدم پشتوانه شفاف و ملاحظات شرعی عنوان نمود. او با اشاره به اینکه دولت و حاکمیت حالا در مرحله انکار و فردا در مرحله حسرت قرار خواهد گرفت، چند پیشنهاد را خطاب به دولت عرضه کرد که «ایجاد آگاهی و آموزش های زیربنایی»، «ایجاد حس آرامش در فضای عمومی جامعه جهت استفاده از رمز ارزها»، «اجرای مصوبه کمیسیون اقتصادی دولت و سندهای پیشنهادی مورد اجماع سه تشکل بخش خصوصی»، «تقویت و تسریع رگولاتوری حوزه فناوری بلاکچین و رمز ارز با رویکرد سندباکس»، «ایجاد یک ساختار فنی و حقوقی مشابه شاپرک یا شتاب»، «ایجاد پروتکلهای قضائی مربوطه» و «به رسمیت شناخته شدن دارایی های دیجیتال در کشور» همچون این پیشنهادات بود.
در ادامه این جلسه، مهدی معصومی اصفهانی، عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران به تلاشهای این کمیسیون در دوره پیشین هیأت نمایندگان برای به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال اشاره نمود و این که در آن زمان به وزارت صمت پیشنهاد شد که یکی از ارزهای مورد استفاده در گشایش ال سی، ارزهای دیجیتال باشد که البته مورد توجه قرار نگرفته است. وی در ادامه ضمن اشاره به این که چین تصمیم دارد، مبادلات خویش را بر اساس ارزهای دیجیتال به انجام برساند، اظهار داشت که شاید ایران هم بتواند از این فرصت استفاده نماید.
در ادامه این جلسه، رضا قربانی، رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران هم با اشاره به اینکه «نبود قانون، رگولاتوری و نظارت همچون چالش های اصلی حوزه ارزهای دیجیتال محسوب می شود» افزود: در سالهای گذشته، رگولاتور ترجیح داده است که تنها به بیان اخطار اکتفا کند. او ضمن اشاره به این که مردم جلوتر از رگولاتور در حال ورود به بازار ارزهای دیجیتالی هستند، افزود: ارزهای دیجیتالی به علت شفافیت قابل ردیابی بوده و ابزار پولشویی نیستند.
رضا طبیب زاده هم با تکیه بر این که رمزارزها می تواند تحول ایجاد کنند، خواهان بررسی نقاط ضعف و قوت و انجام مطالعات تکمیلی توسط کمیسیون در این حوزه شد.
کشور ظرفیت پذیرش ضرر و زیان ارزهای دیجیتال را دارد؟
علیرضا توکلی کاشی، معاون توسعه کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران ضمن اشاره به این که «تأیید بیتکوین توسط یک مقام دولتی، امکان دارد، ریسک بسیار بالایی به همراه داشته باشد» این پرسش را بیان کرد که اگر بیتکوین رسمی شود و برای مثال امکان معامله آن در جایی مانند بورس یا توسط یک صندوق سرمایه گذاری و یا یک کارگزاری دیجیتال یا حتی شبکه بانکی مجاز اعلام گردد، در صورت سقوط ارزش بیتکوین چه کسی پاسخگو خواهد بود و آیا کشور ظرفیت پذیرش این امر را دارد؟
عباس آرگون، نایب رییس این کمیسیون هم لزوم قاعده مند کردن معاملات ارزهای دیجیتالی و هم پیشگیری از ضرر و زیان سرمایه گذاران را بیان نمود. او ضمن اشاره به این که کشور با یک پدیده نوظهور روبرو شده است، اظهار داشت: لازم است، سیاست گذاران از حالت انفعال خارج شوند؛ چونکه این انفعال موجبات زیان سرمایه گذاران را فراهم می آورد.
افشین کلاهی، عضو کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران هم ضمن اشاره به این که مبحث ارزهای دیجیتالی برای بخش بزرگی از حاکمیت مصداق اتاق تاریک است، افزود: مبحث ارزهای دیجیتال در حوزه فناوری جا افتاده است و لازم است که این گفتمان در سایر حوزه ها هم شکل بگیرد. او با تکیه بر لزوم توسعه آموزش ها در زمینه ارزهای دیجیتال اظهار داشت: مشکل بزرگی که وجود دارد، این است که معمولاً در ایران تصمیم گیری ها بر مبنای تخلفات و استثنائات صورت می گیرد و شایسته نیست که کلاهبرداری ها به مبحث رمزارز پیوند بخورد. ازاین رو، انتظار این است که دست کم در مورد ارزهای دیجیتال سیاستگذاری ها بر اساس روش های سلبی انجام نگیرد.
در ادامه حسن سامانی پور که به نمایندگی از بخش ارزی بانک مرکزی در این جلسه حضور یافته بود، ضمن اشاره به مصوبه سی ام مهر سال ۱۳۹۹ هیأت دولت اظهار داشت: طبق این مصوبه رمزارزهای دسته اول برای واردات قابل استفاده خواهد بود. البته برای اجرایی شدن این مصوبه نیاز است که برخی موانع برطرف شود. او اضافه کرد: ما به دنبال آن هستیم که دستورالعملی در این حوزه تدوین و ابلاغ شود. سامانی پور در ادامه ضمن اشاره به نگرانی هایی که در دولت نسبت به ارزهای دیجیتالی وجود دارد، اظهار داشت که هرکس دلسوز این کشور است، این نگرانی ها را درک می کند.
مصطفی نقی پور، دبیر انجمن فین تک هم به این نکته اشاره نمود که دوره برخوردهای سلبی سپری شده و دولت ها هم اکنون به همکاری روی آورده اند. وی در ادامه ضمن اشاره به تجربه برخی کشورها در زمینه معرفی رمزارز با پشتوانه بانک مرکزی، اظهار داشت که در سال ۱۳۹۷ با وجود سیگنال های متناقض، ایران هم از یک رمز ارز رونمایی نمود که تابحال هیچ خروجی نداشته است. نقی پور در ادامه از عرضه یک سند پیشنهادی در مورد مدیریت ارزهای دیجیتالی در کشور توسط برخی از تشکل های بخش خصوصی به کمیسیون اقتصادی دولت سخن گفت و این که سرنوشت این سند مشخص نمی باشد. او اظهار داشت: فضای داخلی نسبت به مبحث ارزهای دیجیتالی مبهم است؛ از یک سو وزارت نیرو، قیمت برق را دو برابر کرده و از طرفی، قوه قضائیه، در حال تبلیغات منفی ضد رمز ارزهاست. این وضعیت ما را به سمت استفاده از منافع ارزهای دیجیتال نمی برد. نقی پور همینطور ابراز امیدواری کرد که نهاد دولت از رفتارهای سلبی در این حوزه دست بکشد.
محمدرضا مانی یکتا، معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی هم با اشاره به اینکه «مخاطرات مبادله ارزهای دیجیتال برای مردم جدی شده و باید از این وضعیت خارج شویم» افزود: در کشور دیدگاه مثبت و یکنواختی در مورد ارزهای دیجیتالی وجود ندارد و یک طیف کاملاً موافق و طیف دیگر ملاحظات جدی را مطرح می کنند.
او در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به این که سند پیشنهادی بخش خصوصی مسکوت نمانده و جلسات بسیاری حول آن برگزار شده، اظهار داشت که ریسک مبادله ارزهای دیجیتالی چنان زیاد است که هیچیک از ارکان بخش خصوصی نمی تواند این ریسک را بپذیرد. هم اکنون خالی فروشی افزایش پیدا کرده و در مقابل این مسئله، بخش خصوصی چه راهکاری دارد؟ مانی یکتا تصریح کرد که بخش خصوصی انتظارات فراقانونی از دستگاه ها نداشته باشد و برای ایجاد همگرایی در این حوزه کمک نماید.
در ادامه این جلسه، بعد از آنکه سایر حاضران هم دیدگاه های خویش را مطرح نمودند و مقرر شد که این جلسات برای دستیابی به یک اجماع در مورد ارزهای دیجیتال و انعکاس آن به نهادهای ذیربط ادامه پیدا کند


منبع:

1400/02/27
08:25:15
5.0 / 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور