ارتقای عملكرد دوربین های شكاری با لنزهای نانوپوشش

ارتقای عملكرد دوربین های شكاری با لنزهای نانوپوشش بمنظور بهبود عملکرد دوربین های دو چشمی پژوهشگران یکی از شرکت های فناور روی سطح عدسی از پوشش نابازتابنده نانویی بهره برد و نتایج نشان داد که اعمال پوشش دهی کمتر از 100 نانومتر در سطح لنز میزان عبور نور مرئی را افزایش داد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های دانش بنیان با بهره گیری از پوشش نابازتابنده نانویی موفق به بهبود عملکرد دوربین های دوچشمی شده است. لنز استفاده شده در ساخت این دوربین محصول شرکت صنایع الکترواپتیک است.
آزمون بررسی خواص بازتابش نور مرئی روی دوربین های انجام شده توسط این پژوهشگران نشان دهنده بهبود خواص نمونه پس از پوشش دهی با ضخامت کمتر از ۱۰۰ نانومتر در سطح لنز مورد استفاده در دوربین های شکاری این شرکت است، به شکلی که میزان عبور نور مرئی از حدود ۹۰ تا ۹۲ درصد به ۹۷ تا ۹۸ درصد بالا رفته است. قبل از این خیلی از لنزهای دارای پوشش با قابلیت بازتاب نور از خارج تامین می شد، اما با تولید این نوع لنزها در داخل کشور، قسمتی از نیاز صنعت برآورده می شود.
حجم بالایی از صنعت اپتیک به انواع لنزهای محافظ چشمی، شیشه اتومبیل، آینه ها، شیشه عینک، انواع نمایشگرها، سلول های خورشیدی، ماسکهای محافظ شفاف و دوربین های شکاری اختصاص دارد.
در دوربین های شکاری بمنظور افزایش کیفیت و بازده، نیاز به افزایش میزان نور عبوری و کاهش بازتاب نور از سطح لنز است. بدین منظور، روش های مختلفی همچون استفاده از مواد شفاف با قابلیت عبور کامل نور یا اعمال پوشش های ضد بازتاب، در ساخت تجهیزات اپتیکی مورد توجه قرار گرفته است.
با بهره گیری از مواد متفاوت و بهینه سازی دقیق می توان لایه هایی با قدرت بازتابش بالا یا لایه های کاملاً ضدبازتابش به همراه مقادیر متفاوت انتقال و جذب نور در یک طول موج خاص یا یک محدوده پهن از طول موج تولید کرد. ساخت لایه با خواص تعیین شده نیازمند انتخاب عوامل بازتابش دهنده مناسب، ضخامت لایه و تعداد لایه ها است.
به نقل از ستاد نانو، استفاده از پوشش نانومتری حاوی تخلخل های با ابعاد مشخص می تواند ضریب شکست لازم را فراهم آورد. کاربرد نانو پوشش های چندلایه بر روی سطح جلویی سلول های فوتو ولتاییک یا وسایل اپتوالکترونیک، بازتاب نور فرودی را کاهش داده و به بهبود عملکرد این ابزارها کمک شایانی. اعمال چنین پوشش هایی که معمولا از جنس TiO۲ یا MgF۲ هستند، به روش هایی مانند سل ژل یا رسوب گذاری فیزیکی بخار (PVD) امکان پذیر است.1400/02/20
11:00:23
5.0 / 5
338
تگهای خبر: تولید , دانش بنیان , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور