نظرسنجی كیتكونیوز نشان داد

خوش بینی بازار به افزایش قیمت طلا در هفته جاری

خوش بینی بازار به افزایش قیمت طلا در هفته جاری به گزارش شمال صنعت نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد عصبانیت جای خویش را به آسودگی خیال داده و تحلیل گران وال استریت و سرمایه گذاران غیرحرفه ای به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته جاری خوش بین شده اند.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، احساسات مثبت در بازار فلزات باارزش روز پنج شنبه بعد از اینکه قیمت اونس طلا برای اولین بار از فوریه به بالای مرز ۱۸۰۰ دلار صعود کرد، تغییر جهت اساسی پیدا کرد. خیلی از مفسرین گفتند شکسته شدن کوبنده مرز ۱۸۰۰ دلار که به یک سطح مقاومتی دشوار تبدیل گشته بود، ثابت کرد نیروی صعودی جدیدی در بازار طلا به وجود آمده که می تواند قیمتها را تا مرز ۱۸۵۰ دلار ببرد.

طلا روز جمعه هم بعد از اینکه سرمایه گذاران به آمار ضعیفتر از حد مطلوب اشتغال ماهانه آمریکا واکنش نشان دادند، شاهد موج جدیدی از افزایش قیمت بود. گزارش وزارت کار آمریکا نشان داد اقتصاد این کشور در آوریل ۲۶۶ هزار شغل جدید به وجود آورده است در صورتیکه اقتصاددانان انتظار داشتند آمار رشد حدود یک میلیون شغل را نشان دهد. این دومین اختلاف فاحش بین برآورد اقتصاددانان و آمار واقعی است.

اگرچه طلا بالاخره اندکی نیروی صعودی پیدا کرده اما اوضاع کاملا معلوم نیست. برخی از مفسرین می گویند این فلز باارزش ممکنست در فاصله بین ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۰ دلار با مقاومت شدیدی روبرو شود.

بیل باروش، رئیس شرکت بلو لاین فیوچرز روز پنج شنبه در مصاحبه با کیتکونیوز گفته بود بااینکه وی به روند افزایشی طلا خوش بین است اما این فلز باارزش باید نیروی صعودی چشمگیری پیدا کند تا به بالای ۱۸۵۰ دلار صعود کند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از مفسرین وال استریت، ۱۶ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۴ نفر معادل ۸۸ درصد به افزایش قیمت طلا و دو نفر معادل ۱۳ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند. در نظرسنجی هفته جاری هیچ نظر خنثی وجود نداشت.

در این بین، مجموعا ۱۴۸۵ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها، ۱۱۲۲ نفر معادل ۷۶ درصد به افزایش قیمت و ۲۰۳ نفر معادل ۱۴ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در صورتیکه ۱۶۰ نفر معادل ۱۱ درصد نظر خنثی داشتند.

خوش بینی به افزایش قیمت طلا در بین مفسرین وال استریت در پی بهترین رشد هفتگی طلا از اوایل نوامبر به این طرف تجدید شد. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با ۱۵ دلار و ۶۰ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش، در ۱۸۳۱ دلار و ۳۰ سنت بسته شد. بهای طلا در اواسط معاملات جمعه تا مرز ۱۸۴۴ دلار و ۴۰ سنت پیش رفته بود. طلا برای کل هفته ۳.۲ درصد افزایش قیمت ثبت نمود که بزرگترین افزایش هفتگی از هفته منتهی به ۲۹ اکتبر بود.

اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در ساکسو بانک به کیتکونیوز اظهار داشت: به سبب آمار اشتغال ناامید کننده، صحبت اخیر بانک مرکزی آمریکا درباره احتمال تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه تا آخر سال کاملا از بحث خارج است. ایشان سپس اضافه کرد: قیمت طلا ممکنست با کاهش بازده اوراق قرضه و وادار شدن برخی سرمایه گذاران به پوشش معاملات خرید سفته ای خود، به روند صعودی ادامه دهد.

اگرچه طلا از بازه معاملات اخیرش خارج شده اما هانسن انتظار ندارد شاهد نیروی صعودی چشمگیری باشد مگر این که قیمت طلا بالای ۱۸۵۰ دلار را بشکند. وی به کیتکونیوز اظهار داشت: طلا حرکت مهمی انجام داده اما همچنان در وضعیت نزولی قرار دارد. با این وجود باتوجه به شکسته شدن مرز ۱۸۰۰ دلار به دورنمای کوتاه مدت این فلز باارزش خوش بین است.

آدریان دی، رئیس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اظهار نمود: بااینکه قیمت طلا در یک مسیر مستقیم حرکت نمی کند اما بازار به خوبی حمایت شده برای اینکه دولت آمریکا همچنان به پیشنهادهای هزینه عظیم ادامه می دهد.

دارین نیوسام، رئیس شرکت دارین نیوسام آنالایز پیش بینی نمود اگر قیمت طلا به بالای ۱۸۴۲ دلار و ۹۰ سنت برسد، هدف بعدی ۱۸۹۴ دلار خواهد بود.

با این حال همه مفسرین به افزایش قیمت طلا خوش بین نیستند برای اینکه قیمتهای بالاتر موجب ایجاد فشارهای فروش می شود به ویژه که روند احیای اقتصاد آمریکا از رکود ناشی از شیوع پاندمی کووید ۱۹ ادامه دارد. مارک چندلر، مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس یکی از کسانی بود که در نظرسنجی هفته جاری نظر مخالفی داشت و به کیتکونیوز اظهار داشت: ۱۸۵۰ دلار می تواند به سطح مقاومتی شدیدی تبدیل گردد.

منبع:

1400/02/18
23:08:16
5.0 / 5
578
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور