سناریوی جدید سازمان بورس برای احیای بازار

سناریوی جدید سازمان بورس برای احیای بازار بازار سرمایه حدود ۱۰ ماه است که با روزهای اوج خود و آن صعودهای شارپی خداحافظی کرده و میتوان گفت از اواخر مرداد سال قبل تا کنون، تابلوی معاملات یک هفته پشت سر هم رنگ سبز به خود ندیده است. از همان زمان که ورق بورس از صعود به سمت نزول برگشت، سازمان بورس و اوراق بهادار، مجلس و دولت انواع و اقسام راهکارها را برای احیای بازار به کار گرفتند که هیچکدام تا کنون نتوانسته اثرگذار باشد.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، هرچند همان موقع هم حدودا همگان بر صعود غیرطبیعی بورس واقف بودند و عمر آنرا کوتاه مدت می دانستند، اما کمتر کسی پیش بینی می کرد که اصلاح بازار سرمایه بیشتر از ۱۰ ماه زمان ببرد و بازار روزهایی را به خود ببیند که بنیادی ترین و با ارزش ترین سهم ها هم در صف فروش بایستند؛ اتفاقی که مسؤلان را بر آن داشت تا ترمز هیجان منفی در بازار را بکشند و در این راستا شگردهای مختلفی به کار بردند که حدودا هیچکدام علاج درد بورس نشد.
در همان ابتدای ریزش و اواسط شهریور سال قبل چند تصمیم همچون کاهش حدنصاب صندوق ها با درآمد ثابت، کاهش نرخ خوراک و به کارگیری فصل جدیدی از بازارگردانی توسط سازمان بورس گرفته شد که البته عمر تصمیم نخست کوتاه بود اما هیچکدام از این اتفاقات حال بورس را خوب نکرد.
در اواخر شهریور هم بخشنامه پیشنهادی حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه گذاران مورد بحث و بررسی قرار گرفت که طبق آن منع مشارکت بانکها در ارتباط با مفاد ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور استثناء شد و بانکها از یک طرف مجاز به سرمایه گذاری در بازار سرمایه شدند و از سوی دیگر نقش بانک ها در تاسیس نهادهای مالی در بورس تقویت شد.
همینطور اعلام گردید که با تصویب و ابلاغ این بخشنامه، مبحث صیانت از بازار سرمایه طراحی و اجرایی شدن ابزارهایی مانند سهام خزانه و اوراق تبعی یعنی بیمه سهام با سهولت بیشتری صورت می گیرد. اما مهم ترین مبحث این بخشنامه پیگیری وصول منابع حاصل از یک درصد صندوق توسعه ملی به سازمان بورس بود که خود حاشیه های زیادی را به دنبال داشت. البته تصمیمات مذکور سبب شد شاخص کل بورس طی یک هفته از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد افزایش یابد اما این صعود ادامه نیافت.
از ممنوعیت تا تشویق!
دوم مهر معاملات الگوریتمی در بازار بمنظور حفظ شرایط تعادل عرضه و تقاضا در بازار ممنوع شد و ۲۵ آبان ماه فروش سهام عدالت که فشار عرضه را در بازار تقویت کرده بود متوقف شد. سیزدهم آذرماه نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس قوه قضاییه، فهرست شرکت هایی را که با عملکرد سوء خود سبب سقوط شاخص بازار سرمایه شدند، عرضه کرد و تیر خلاص این تصمیمات با نامتقارن کردن دامنه نوسان و تغییر آن از مثبت و منفی ۵ به مثبت ۶ و منفی دو بود. البته مدتی پیش دامنه نوسان به مثبت ۳ افزایش پیدا کرد.
اواخر سال قبل هم سازمان بورس طرح تشویقی برای سهامداران در نظر گرفت و اعلام کرد سهامدارانی که در تاریخ ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۹ ارزش پورتفوی سهام آنها ۱۰ میلیون تومان یا کمتر است و ورود آنها به بازار سرمایه امسال تا به امروز اتفاق افتاده است، می توانند روی پورتفوی سهام خود نوعی ضمانت حداقل بازدهی از صندوق توسعه دریافت نمایند.
در هر صورت هیچ کدام از تصمیمات مذکور به احیای بورس کمک نکردند و شاخص کل بارها و بارها بین کانال های یک میلیون ۲۰۰ و یکی میلیون و ۱۰۰ هزار واحد در نوسان بود.
سناریوی جدید سازمان برای احیای بورس و جای خالی اعتماد
البته سازمان بورس همچنان سناریوهای دیگری برای احیای بازار در نظر گرفته است. سه شنبه هفته جاری بود که محمدعلی دهقان دهنوی، مدیرعامل سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نمود که بسته پیشنهادی ۳+۷ برای پشتیبانی از بازار سرمایه عرضه شده است که سه مصوبه آن از همان روز اجرایی شد و هفت مصوبه دیگر هم در انتظار بررسی توسط سران سه قوه است.
نباید نادیده گرفت که اعلام این خبر در روز سه شنبه سبب سبزپوش شدن بازار در ایام سه شنبه و چهارشنبه شد اما باید منتظر ماند و دید آیا عمر این سبزپوشی طولانی است یا خیر.
در این میان باید گفت شاید اگر دولت و مسؤلان بورسی می توانستند اعتماد را به سرمایه گذاران در این بازار برگردانند، دیگر نیازی به این همه مصوبه و قانون و کم و زیاد کردن دامنه نوسان یا دست به دامان صندوق توسعه ملی شدن نبود. اعتمادی که با دعوت های گاه و بیگاه مسؤلان به سرمایه گذاری در بورس و در نهایت افت شدید شاخص بورس از بین رفت و سبب شد سرمایه خیلی از سهامداران هم نابود شود.
منبع:

1400/02/09
12:54:03
5.0 / 5
380
تگهای خبر: ارز , بورس , بیمه , تاریخ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور