تحریم توفیق الزامی برای رشد ساخت داخل در صنعت نفت بود

تحریم توفیق الزامی برای رشد ساخت داخل در صنعت نفت بود عضو هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت اظهار داشت: شاید اگر تحریم رخ نمی داد، در صنایع تجهیزساز و قطعه ساز ما پیشرفتی که طی چند سال گذشته بوده، اتفاق نمی افتاد اما با این وجود اگر تحریم ها در مبادلات با خارج از کشور برداشته شود، خوب است البته باید مدیریت شود و مسؤلان به سازنده داخلی رجوع کنند و حمایت های واقعی کماکان برقرار باشد.


احسان ثقفی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه با عنایت به این مسئله که امکان دارد پس از پساتحریم احتمالی که ناشی از مذاکرات باشد، باز هم در سالهای بعد با تحریم مواجه شویم. بنابراین باید اقدامات برای پشتیبانی از تولید داخلی اقدامات اساسی بلندمدت باشد، اظهار نمود: اقتصاد و صنعت کل دنیا هم اکنون به هم پیوسته و نیازمند است و میتوان گفت کل دنیا در کنار همدیگر، یک زنجیره تولید را اتشکیل می دهند. شما اگر به کشورهای پیشرفته و فوق پیشرفته هم که صاحب تکنولوژی «های تک» رجوع کنید، می بینید بعضی از اقلام را از کشورهای دیگر وارد می کنند.
وی با اشاره به اینکه ما باید روابط اقتصادی و تجاری مان بهتر باشد تا بتوانیم راندمان بهتری داشته باشیم، اظهار نمود: حالا می خواهند مانعی را که بعنوان تحریم بوجود آمده بود، تحت عنوان مذاکرات برجام حذف نمایند. بنابراین، طبیعی است که اگر مذاکرات مجدد برجام موفقیت آمیز باشد و بحث تحریم به شکل جدی برداشته شود، در مورد تأمین مواد اولیه و بعضی از اقلام «های تک» که در ایران ساخته نمی گردد و یا اقلامی که «های تک» نیست اما برای ساخت در داخل هم صرفه اقتصادی ندارد، می تواند کمک حال تولید باشد.
عضو هیات مدیره انجمن استصنا اضافه کرد: در یک جمله اگر مذاکرات برجام باعث شود که تحریم ها به شکل واقعی برداشته شود، چه در مورد مبادلات ارزی و چه در مورد واردات اقلامی که گفته شد، برای تولید هم مفید خواهد بود.
ثقفی درباره این که آیا رفع تحریم ها می تواند منجر به مانع زدایی شود؟ اظهار داشت: بله، البته موردی که بعنوان شعار سال عنوان شد، بحث مانع زدایی های داخلی بود و منظور موانعی است که در قوانین و سازمان های درگیر با حوزه های کارآفرینی وجود دارد. اما یکی از موانع هم تبادل ارز با سایر کشورها به علت تحریم است، پس اگر مذاکرات به نتیجه برسد و به رفع تحریم های بانکی منتهی شود، بطور قطع یکی از موانع مهم برداشته می شود.
وی درباره اینکه در کنار مذاکرات، چه سیاستگذاری داخلی باید صورت بگیرد که به اثرگذاری بیشتر برجام بر اقتصاد کشور شود؟ اظهار نمود: ما طی چند دهه گذشته با تحریم مواجه بودیم و به محض اینکه تحریم ها برداشته یا سست می شد، اقبال و پشتیبانی از ساخت داخل هم تضعیف می شد. در اینجا، سیاستگذاران داخلی ما باید نقش و تعهد خویش را به کارآفرینان و صنعتگران داخلی در مقطع پساتحریم هم نشان دهند.
عضو هیات مدیره انجمن استصنا درباره طرح این فرضیه که اگر در طول این سال ها تحریمی اتفاق نمی افتاد، هم اکنون وضعیت اقتصادی کشور چگونه بود، خاطرنشان کرد: اگر تحریمی پیش نمی آمد، تبعا وضعیت اقتصادی کشور بهتر و رفاه اجتماعی بیشتر بود، تعاملات در بعضی از ابعاد بخصوص در حوزه استخراج نفت پیشرفت بسزایی داشت، چونکه حقیقت این است که کشور ما یک کشور نفتی و اقتصاد ما، اقتصاد نفتی است و زمانی که این را حذف می کنید و درآمد نفتی از بین می رود، طبیعتابخشی از طرح های توسعه و عمرانی متوقف می شود اما شاید اگر تحریم ها رخ نمی داد، در صنایع تجهیزساز و قطعه ساز ما پیشرفتی که طی چند سال گذشته داشتند، اتفاق نمی افتاد.
او در آخر اظهار داشت: البته ما کماکان در بخش تأمین مواد اولیه و برخی از قطعات «های تک» با مشکل مواجه هستیم، با این وجود، با استفاده از مهندسی معکوس و مستقیم به برخی از تکنولوژی های پیچیده دست پیدا کردیم که ناشی از تحریم است و میتوان گفت در این بخش کمک حال بود. این امر به استراتژی کشوری مثل ایران که باوجود شعارها و منویات کلانش، اقتصاد نفتی دارد کمک کرد و این تحریم سبب شد که یک اقبال الزامی به ساخت داخل روی بیاورد.1400/02/06
14:12:56
5.0 / 5
357
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور