رئیس اتاق تهران:

ایرانیها بیش از 8700 واحد مسكونی در تركیه خریداری كردند

ایرانیها بیش از 8700 واحد مسكونی در تركیه خریداری كردند به گزارش شمال صنعت رئیس اتاق تهران اظهار داشت: برمبنای آخرین گزارشی که دریافت کردیم ایرانیها در سال 2020 حدود 7189 واحد مسکونی و در سه ماهه اول سال 2021، هزار و 600 واحد مسکونی در ترکیه خریداری نموده اند.به گزارش شمال صنعت به نقل از صداوسیما؛ مسعود خوانساری در نشست هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران با اعلان اینکه فرار سرمایه از کشور و خرید واحدهای مسکونی توسط ایرانیان در دیگر کشورها باید عارضه یابی جدی شود اضافه کرد: ایرانیها رتبه نخست خرید واحد مسکونی در ترکیه را به خود اختصاص داده اند و کشورهایی مانند روسیه و عراق در رده های بعدی قرار دارند، همین طور ایرانیان برای خرید واحد مسکونی در دیگر کشورها همچون تاجیکستان و گرجستان نیز اقدام نموده اند.
وی افزود: صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی دنیا را در سال ۲۰۲۱ بطور متوسط ۵ و نیم درصد و برای چین ۸ درصد بعنوان بالاترین رشد پیش بینی کرده است، این در حالیست که رشد اقتصادی ایران مثبت دو و نیم درصد و تورم ۳۹ درصد پیش بینی شده است که امیدواریم با کسری بودجه این تورم افزایش نیابد.
خوانساری اظهار داشت: رشد موجودی سرمایه خالص کشور در سال ۹۸ یعنی سرمایه گذاری نسبت استهلاک منفی بود که یکی از عوامل اصلی به وجود آمدن این وضع خروج سرمایه از کشور بود.
رئیس اتاق تجاری تهران با اعلان اینکه تنها راه علاج اقتصاد کشور تولید است اضافه کرد: باید با پشتیبانی از تولید و مانع زدایی ها، حمایت واقعی از تولید صورت گیرد که البته در یک ماه اخیر مجلس و دولت ستادهای مختلفی تشکیل داده اند که امیدواریم مانند سالهای قبل فقط به شعار ختم نشود و به نتیجه برسد.
خوانساری دخالت بیش از حد دولت در اقتصاد و تصدی گری های دولتی را با اهمیت ترین مانع بر سر راه تولید دانست و اظهار داشت: این دخالت ها، عامل رکود و رشد نیافتن تولید است نمونه بارز آن طرح های نیمه تمام است که همچنان به سبب دخالت های بیش از حد دولت به نتیجه نرسیده است.
وی، نمونه دیگر دخالت های دولت را تشکیل قرارگاه مرغ برشمرد و اظهار داشت: در صورتیکه جزو ۱۰ کشور تولیدکننده مرغ در دنیا هستیم،، اما برای ساماندهی بازار آن قرارگاه تشکیل شده در صورتیکه عمده مشکل به دخالت دولت برمی گردد،، برای اینکه تولید مرغ با بخش خصوصی است، اما واردات مواد اولیه و قیمت گذاری های آن با دخالت دولت انجام می شود.
رئیس اتاق تهران اضافه کرد: دور باطل ضابطه سازی، مجوزها و دستورالعمل های خلق الساعه مانع تولید است اگر مقرر است شعار سال عملیاتی شود باید عزم جدی در کل کشور شکل بگیرد.
خوانساری اظهار داشت: باید با حفظ تولید بوسیله برداشتن موانع سر راه، سرمایه های داخلی را حفظ و از فرار سرمایه ها جلوگیری نماییم.
وی افزود: ما در اتاق تجاری موانع اساسی بر سر راه تولید را شناسایی کردیم که آنرا برای سران قوا ارسال خواهیم کرد.
خوانساری تورم، ارز چند نرخی و هدفمند نبودن یارانه ها را از دیگر موانع بر سر راه تولید دانست و اظهار داشت: برمبنای آخرین آمار سازمان انرژی جهانی بیش از ۸۶ میلیارد دلار یارانه سوخت در ایران پرداخت می شود که اگر این یارانه ها به سمت تولید هدایت شود جایگاه اقتصادی کشور را بسیار ارتقا خواهد داد ضمن اینکه معلوم هم نیست چه قشری از یارانه ها بهره می برند.
وی همین طور اظهار داشت: سازمان تامین اجتماعی در صدر دستگاه های دخیل در امر تولید قرار دارد که بنگاه های تولیدی از آن بیشترین رنج را می برند.


منبع:

1400/01/31
19:13:47
5.0 / 5
321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور