عبده تبریزی:

بورس به تعادل رسیده است

بورس به تعادل رسیده است به گزارش شمال صنعت یک عضو سابق شورایعالی بورس ضمن بررسی تأثیر بازگشت آمریکا به برجام اظهار داشت: بازار سهام حالا به وضعیت تعادلی خود نزدیک شده است.


به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، حسین عبده تبریزی در نشست آنلاین " اثر بازگشت احتمالی آمریکا به برجام" اظهار داشت: رشد نقدینگی قیمت ها در بازارهای مالی چون طلا، مسکن و... را تعیین می کند. رشد بخش واقعی اقتصاد در ۱۴۰۰ به منابع و درآمدهای نفتی بستگی دارد.
وی ادامه داد: امسال نمی توانیم انتظار داشته باشیم بهره وری، قیمت ها در بورس را بالا ببرد و شاخص را صعودی کند. راهکارهای مالیاتی، بانکی، پولی و... نتوانسته اند تابحال نقدینگی را به تولید ببرند. احتمال اینکه ۵۰ میلیارد دلار صادرات فرآورده های نفتی صورت بگیرد، وجود دارد.
این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: سه تا شش ماه اول بعد از توافق ایران و آمریکا، قیمت دلار افزایش نمی یابد و با عنایت به رشدهای شدید نقدینگی در سالهای اخیر، انتظارات تورمی در سالجاری کاسته می شود. احتمال برگشت آمریکا به برجام عامل مثبتی در کوتاه مدت برای بازار سرمایه نیست اما اگر این اتفاق صورت گیرد، فضا را برای تولید و قیمت ها بهتر می کند و عده ای را به سمت بازار سرمایه می کشاند.
عضو سابق شورایعالی بورس بیان نمود: بعید است که بانک مرکزی نرخ های بهره را کاهش یا افزایش دهد چونکه هر تغییری در آنها به جز تحولات نرخ دلار و برجام بر بازار سرمایه بیشتر تأثیر می گذارد.
وی ادامه داد: پس از افت یک میلیون واحدی در بورس، باید به سمت میانگین های تاریخی خود برگردد.
عبده تبریزی با اشاره به اینکه بازار سهام به وضعیت تعادلی خود رسیده است، اظهار داشت: بورس در سال 1399 معادل ۱۴۰ درصد رشد کرد اما حضور عده زیادی فعال نا آگاه و غیر حرفه ای به ضرر آن به اتمام رسید. سرمایه گذاران آگاه پارسال یکسری وظایف داشتند که به آن عمل نکردند و باعث شدند تا کاهش ها و افزایش های زیادی در بازار رخ دهد.
منبع:

1400/01/30
20:29:15
5.0 / 5
531
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور