رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد؛

اعزام رایزنان تجاری به پنج كشور هدف صادراتی

اعزام رایزنان تجاری به پنج كشور هدف صادراتی به گزارش شمال صنعت رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: هم اکنون امور مربوط به اعزام رایزنان تجاری کشورهای چین، ارمنستان، عمان، جمهوری آذربایجان و روسیه انجام شده است.به گزارش شمال صنعت به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم گفت: هم اکنون امور مربوط به اعزام رایزنان تجاری کشورهای چین، ارمنستان، عمان، جمهوری آذربایجان و روسیه انجام شده و به زودی افراد منتخب به کشورهای مربوطه اعزام می شوند. برنامه اعزام رایزن تجاری به کشورهای ترکیه، پاکستان و هند در دستور کار قرار دارد.
وی در مورد پروسه انتخاب و اعزام رایزنان تجاری به کشورهای هدف صادراتی اشاره کرد: افراد منتخب مطابق دستورالعمل مربوطه مراحل گزینشی مختلفی را طی خواهند کرد و آزمون و مصاحبه زبان انگلیسی، آزمون تخصصی و مصاحبه اولیه در سازمان توسعه تجارت انجام می شود.
وی اضافه کرد: پس از دریافت استعلام های لازم، افراد در کمیته ای متشکل از رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، معاون توسعه مدیریت و منابع، رئیس مرکز نوسازی، رئیس اتاق تجاری و رئیس اتاق تعاون مورد مصاحبه و بررسی قرار می گیرند و همین طور اطلاعات عمومی و تخصصی و برنامه این افراد مورد بررسی قرار می گیرد و نهایتاً در صورت وجود قابلیت و توانمندی های لازم، برای فعالیت در کشورهای هدف بعنوان رایزن تجاری، اعزام صورت می گیرد.
معاون وزیر صمت اشاره کرد: افرادی که بعنوان رایزن تجاری به کشورهای هدف اعزام می شوند، علاوه بر گذراندن دوره های آموزشی در رابطه با فعالیت تجاری، ملزم به گذراندن شش ماه تا یک سال دوره کارورزی در معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت و کار در میز مربوطه کشورهای هدف هستند. اما افرادی که قبل از این در میز کشور هدف خدمت کرده اند، از گذراندن این دوره معاف هستند و باید با اتاق ها، بخش خصوصی، انجمن ها و صادرکنندگان عمده به کشورهای هدف در ارتباط باشند و مشکلات و موانع صادرات و تجارت با این کشورها را بررسی نمایند تا تجربه و اطلاعات لازم در مورد کشور هدف را به دست آورند و در مراحل اعزام قرار گیرند.
زادبوم گفت: هم اکنون درخواست حضور رایزن تجاری در کشورهای هدف صادراتی بیشتر از جانب وزارت امور خارجه و بخش خصوصی همچون اتاق های تجاری، انجمن ها و صادرکنندگان فعال صورت می گیرد.
وی با اشاره به اهمیت حضور و فعالیت رایزنان تجاری در کشورهای هدف برای این دو بخش، اشاره کرد: اهمیت فعالیت رایزنان تجاری برای بخش خصوصی از این بابت است که فعالان اقتصادی بخش خصوصی رایزنان تجاری را بعنوان یاوران و همراهان خود در کشورهای هدف می دانند و معتقدند اگر این افراد در کشورهای هدف حضور داشته باشند، هزینه های صادراتی آنها بمراتب کاهش پیدا می کند و می توانند از مشاوره های این افراد برای افزایش صادرات و رفع موانع و مشکلات موجود بهره ببرند.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: بخش دولتی و وزارت امور خارجه نیز با آگاهی از اهمیت فعالیت رایزنان تجاری معتقد می باشد این افراد به سبب گذراندن آموزش های لازم و داشتن تجربه کافی می توانند یاور خوبی برای سفرای ایران در کشورهای هدف باشند.
زادبوم اشاره کرد: هم اکنون رایزنان قبلی نیز که از محل ماموریت خود برگشتند، کماکان می توانند مشاوران بخش خصوصی در سازمان توسعه تجارت ایران باشند.
وی اضافه کرد: اطلاعات این افراد هم اکنون در سایت سازمان توسعه تجارت ایران قرار دارد و تجار برای صادرات به کشورهای هدف لازم است پیش از هر گونه اقدامی مشورت لازم با این افراد را داشته باشند تا تصمیم و اقدام ناسنجیده ای صورت نگیرد و هزینه های صادراتی آنها کم شود.


منبع:

1400/01/29
14:16:15
5.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور