در گزارش شمال صنعت مطرح شد؛

۴ مانع اصلی پیش روی تولید

۴ مانع اصلی پیش روی تولید رئیس کمیسیون صنایع اتاق تجاری ایران با اشاره به چهار مانع اصلی پیش روی تولید داخلی اظهار داشت: مسئولان با بهره گیری از قوانین، تحریم داخلی ایجاد می کنند.ابوالفضل روغنی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره نامگذاری سالجاری از طرف رهبر انقلاب بعنوان سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اظهار داشت: توجه کافی به تولید سبب بهبود رفاه اجتماعی، اشتغالزایی و تامین امنیت اقتصادی و نظامی می شود و بررسی وضعیت کشورهای توسعه یافته نیز نشان داده است که این کشورها به علت بهبود فضای تولید و خدمات و بطور کلی اقتصاد، توانسته اند به این سطح از توسعه یافتگی برسند.
وی اضافه کرد: در کشور ما سالیان سال است که رهبری شعار سال را بر اساس مسائل اقتصادی خصوصاً تولید انتخاب می کنند اما آیا این اراده در مسئولان دولتی و اجرائی کشور نیز وجود دارد؟ اگر مقرر است اقدامی صورت گیرد باید اراده انجام آن اقدام نیز در تمام مسئولان وجود داشته باشد و آنها به دنبال حل معضلات و موانع تولید و اشتغال باشند. در واقع پشتیبانی از تولید از همین جا و از همین اراده شروع می شود.
روغنی با اشاره به اینکه موانع زیادی بر سر راه تولید کشور وجود دارد، اظهار داشت: موانع در راه تولید کشور یک زخم کهنه هستند.
تأمین مالی؛ مانع نخست تولید
وی افزود: مانع نخست مساله تامین مالی است؛ در کشورهای دیگر تامین مالی بنگاه های خرد، متوسط و حتی بزرگ هیچ گاه بعنوان یک موضوع حیاتی مطرح نیست و بنگاه ها به سادگی سرمایه در گردش خودرا بهبود می بخشند و به سادگی تامین مالی می شوند اما می بینیم که این مورد در ایران تبدیل به یک مانع بزرگ شده است.
روغنی اظهار داشت: در کنار بحث تامین مالی، نوسانات نرخ ارز نیز تبدیل به یک چالش در راه ساخته شده است.
قوانین متورم؛ مانع دوم تولید / ‏‬با قانون، تحریم داخلی ایجاد می کنند
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: مانع دوم، فضای نامطلوب کسب و کار و قوانین سلیقه ای دستگاههای اجرائی است؛ نگاه سلیقه ای و پر ابهام به قانون کار، تامین اجتماعی، مالیات و … سبب شده که تولید نتواند نفس بکشد.
وی افزود: این قوانین متورم و مزاحم نشان داده است که نگاه و ایده مسئولان کشور در جهت تقویت تولید شکل نگرفته است.
روغنی با اشاره به اینکه مسئولان با استفاده از ابزار قانون، تحریم داخلی ایجاد می کنند، اظهار داشت: در واقع قانون چاقوی دو لبه ای است که در عین حال که می تواند کمک کننده باشد اما گاهی اوقات نیز به ضرر تولید استفاده می شود؛ ستاندن تصمیمات یک شبه همچون کنترل صادرات، رفع تعهد ارزی و … همچون مسائلی هستند که تولید را با مشکل مواجه کرده اند.
تأمین مواد اولیه؛ مانع سوم تولید
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: هم اکنون در راه تامین مواد اولیه از صنایع بالادستی به صنایع پایین دستی مشکل داریم؛ اوضاع در تامین مواد اولیه به شکلی شده که می توان گفت بورس کالا خود تبدیل به یک مانع در راه ساخته شده است.
وی اضافه کرد: قرار بود نرخ مواد اولیه از راه بورس کالا کشف قیمت شود اما هم اکنون نه فقط کشف قیمت نمی گردد بلکه جهش قیمت در مواد اولیه نیز بوجود می آورد و همین سهمیه بندی ها سبب ایجاد رانت شده که تولید را با چالش مواجه کرده است.
تحریم؛ مانع چهارم تولید
روغنی اظهار داشت: بااینکه تحریم می تواند به یک فرصت برای تولید داخلی تبدیل گردد و چه بسا تعدادی از صنایع ما نیز از این فرصت بهره برده اند اما بطور کلی تحریم بعنوان یک مانع بر سر راه تولید نیز شناخته می شود.
وی اضافه کرد: عدم ورود به بازارهای جهانی، عدم ورود تکنولوژی، مشکلات در نقل و انتقال مالی و … همچون موانعی هستند که به خاطر تحریم بوجود آمده اند.
بهبود فضای کسب و کار تنها راه حل مانع زدایی
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در مورد راه حل رفع این موانع هم اظهار داشت: تنها راه حل رفع موانع تولید، بهبود فضای کسب و کار است.
روغنی افزود: اگر شاخصهای کسب و کار را بهبود بخشیم و موانع این محیط را رفع نماییم بطور قطع تولید می تواند به آن جهش های مدنظر برسد.
وی اظهار داشت: البته باید در نظر داشت که این اتفاق در کوتاه مدت نمی افتد بلکه نیاز به یک برنامه ریزی بلندمدت مثلاً یک دوره ۵ ساله دارد.
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه تسهیلات دهی به تولید در یک فضای منطقی یک نوع تامین مالی به حساب می آید، خاطرنشان کرد: بطور کل مشکلات تولید در زمینه تامین نقدینگی و سرمایه در گردش باید از راه اصلاح قوانین موجود حل شود چونکه تسهیلات دهی صرف بدون شناخت علت واقعی مشکلات، پول پاشی به حساب می آید و نمی تواند کارکرد حمایتی داشته باشد.

1400/01/16
19:50:37
5.0 / 5
536
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور