عقبگرد نفت در واكنش به افزایش تولید اوپك پلاس

عقبگرد نفت در واكنش به افزایش تولید اوپك پلاس شمال صنعت: قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه در واکنش به موافقت وزیران اوپک پلاس برای افزایش تدریجی تولید در ماه های آینده، کاهش پیدا کرد و قسمتی از افزایش قیمت معاملات قبلی را از دست داد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژوئن ۳۳ سنت معادل ۰.۵ درصد کم شد و به ۶۴ دلار و ۵۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در ماه مه ۲۵ سنت معادل ۰.۴ درصد کم شد و به ۶۱ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو قرارداد روز پنج شنبه که آخرین روز معاملات هفته گذشته بود، بیش از دو دلار در هر بشکه افزایش داشتند برای اینکه سرمایه گذاران تصمیم اوپک پلاس را تاییدی بر روند احیای تقاضا ارزیابی کردند و این خوش بینی با رونمایی برنامه هزینه زیرساخت دو تریلیون دلاری از طرف جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تقویت شد. بازارها روز جمعه به سبب تعطیلات عید نیک تعطیل بودند.

اوپک و متحدانش شامل روسیه در کنفرانس ویدیویی پنج شنبه گذشته با افزایش تولید به میزان ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه و به همین میزان در ژوئن و افزایش ۴۵۰ هزار بشکه در روز دیگر در ژوییه موافقت کردند.

این تصمیم بعد از تماس دولت جدید آمریکا با عربستان سعودی درباب لزوم پایین نگه داشتن هزینه انرژی برای مصرف کنندگان با وجود نگرانی نسبت به قرنطینه در اروپا صورت گرفت.

تحت توافق هفته گذشته، کاهش تولید اوپک پلاس از ماه مه اندکی بالاتر از ۶.۵ میلیون بشکه در روز در مقایسه با پایین هفت میلیون بشکه در روز در آوریل خواهد بود.

عمده این افزایش تولید از طرف عربستان سعودی انجام خواهد گرفت که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است. عربستان سعودی کاهش تولید یکجانبه یک میلیون بشکه در روز را در فاصله ماه مه تا ژوییه بصورت تدریجی خاتمه خواهد داد و ۲۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه و به میزان مشابه در ژوئن و ۴۵۰ هزار بشکه در روز در ژوییه به تولیدش اضافه می کند. بعد از این تصمیم، شرکت آرامکوی سعودی روز یکشنبه قیمت فروش رسمی نفت در ماه مه برای منطقه آسیا را افزایش داد.

هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC اظهار نمود: تولید بالاتر با افزایش قیمت فروش رسمی دنبال شد که نشان میدهد اعتماد به احیای تقاضا برای نفت در آسیا وجود دارد.

سرمایه گذاران هفته جاری به مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در وین که در امتداد مذاکرات گسترده برای احیای توافق ۲۰۱۵ برجام بین تهران و قدرتهای جهانی برگزار می شود، متمرکز خواهند بود. در آستانه این مذاکرات، وزارت خارجه ایران اعلام نمود خواهان آنست که آمریکا همه تحریمها را بردارد و هر گونه تسهیل گام به گام تحریمها را رد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، هنری روم، تحلیلگر اوراسیا اظهار نمود: انتظار دارد تحریمهای آمریکا همچون محدودیتها روی فروش نفت ایران بعد از کامل شدن مذاکرات و بازگشت ایران به تعهدات هسته ای برداشته شوند. دیپلماسی ممکنست ماهها زمان ببرد و بازگشت ایران به تعهدات پیشین ممکنست سه ماه به طول بینجامد. اجرای چنین توافقی و افزایش صادرات نفت ایران ممکنست به اوایل سال ۲۰۲۲ کشیده شود.

منبع:

1400/01/16
11:22:39
5.0 / 5
553
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور