شعار سال ۱۴۰۰،

بهترین راه كمك به تولیدكنندگان

بهترین راه كمك به تولیدكنندگان یک کارشناس حوزه کار ثبات نرخ ارز، کمک به گردش مالی تولیدکنندگان، شناسایی بازارهای جدید صادراتی و استفاده از ظرفیت خاموش کارخانه ها و شهرک های صنعتی را از مهم ترین راهکارهای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ عنوان نمود.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی نامگذاری شعار سال جاری اظهار نمود: سالهای سال است کسانی که در بخش های تولید و صنعت و خدمات مشغول فعالیت هستند دغدغه تولید را دارند. وقتی بحث تحریم شدت یافت و کرونا بر کشور غالب شد، یکی از انتظاراتی که داشتیم این بود که کمیته های فنی و کارشناسی شکل بگیرد و بر مبنای شرایط اقتصادی پیش آمده راهکارهای جدیدی عرضه کند و با مدیریت هزینه تمام شده بازارهای جدید متناسب با شرایط موجود به وجود آورد.

وی افزود: بارها در مورد شهرک های صنعتی اعلام نموده ایم که با کمتر از توان و ظرفیت خود در حال فعالیت هستند در حالیکه سرمایه گذاری دولتی خوبی در آنجا صورت گرفته یا ۵۰ درصد کارگاه هایی که حالا بسته شده اند امکانات شان در حال از بین رفتن است، در صورتیکه اگر موانع پیش روی این بنگاه ها و بخش های تولیدی را بر می داشتیم امروز از این ظرفیت های خاموش به خوبی استفاده می کردیم.

این کارشناس روابط کار ایجاد کارگروههای تسهیل و رفع موانع استانی و شهرستانی را اقدام موثری در جهت شناسایی بنگاه های مشکل دار و رفع موانع تولید دانست و اظهار داشت: این کارگروه ها که سال قبل شکل گرفتند روند فعالیت کارگاه ها و مشکلات آنها شامل مالی، بانکی، قضایی، فنی را بررسی و رصد می کنند و برای برطرف شدن این مشکلات راهکارهای مناسب عرضه می دهند.

حاج اسماعیلی اظهار داشت: کارگروههای تسهیل و رفع موانع تولید در این زمان کوشیده اند تا کارگاه ها و کارخانه هایی که به علل مختلف تعطیل شده اند به چرخه تولید برگردانند بنابراین معتقدم که باید ارزیابی های کارشناسی و فنی از وضعیت بنگاه ها در سطوح گسترده در تمام روستاها و شهرستان ها و استان ها شکل بگیرد.

این کارشناس حوزه کار در ادامه یکی از اشکالات پیش روی تولیدکنندگان را قوانین و مقررات زائد دانست و اضافه کرد: بخش بزرگی از مشکلات سر راه تولیدکنندگان و کسانی که در حوزه کسب و کار فعالیت می نمایند، ناشی از قوانین و مقرراتی است که امکان دارد با قوانین برخی سازمان ها تعارض پیدا کرده و دریافت مجوز فعالیت را گرفتار مشکل کند.

به گفته حاج اسماعیلی، ۵۰ درصد امکانات و زیرساختها برای فعالیت کسب و کارها، سرمایه و ۵۰ درصد دیگر، قوانین و مقررات، نوع فعالیت ها و رقابت ها است و دولت می تواند با اطلاعات کافی و مسئولیت حاکمیتی خود مبحث را ارزیابی و قوانین متضادی که در این حوزه وجود دارد را از راه کمیته های تسهیل شناسایی و برطرف کند.

وی مهم ترین اولویت سال ۱۴۰۰ در عرصه تولید را کمک به گردش مالی تولیدکنندگان عنوان نمود و اظهار داشت: تعارضی که در مورد فعالیت بنگاه ها با مسئله واردات و قاچاق وجود دارد باید حل شود تا تولیدکنندگان سرپا شوند.

این کارشناس روابط کار ثبات نرخ ارز را از دیگر اولویت ها برشمرد و اضافه کرد: اگر نتوانیم ارز را به ثبات برسانیم گرفتار مشکل می شویم. البته پس از انتخابات آمریکا طی چند ماه با ثبات در نرخ ارز روبرو بوده ایم و اگر بتوانیم سال جاری ثبات نرخ ارز را نگه داریم یکی از موانع جدی از سر راه تولیدکنندگان برداشته می شود، چون برای تولیدکنندگان امکان ثبت سفارش و تولید فراهم می شود.

به گفته حاج اسماعیلی، شناسایی بازارهای جدید صادراتی از دیگر اولویت های سال ۱۴۰۰ است و دولت باید تلاش کند تا بازارهای جدید برای صادرکنندگان پیدا کند و صدور کالا و خدمات ارزان را در دستور کار قرار بدهد.

به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، رهبر معظم انقلاب سال ۱۴۰۰ را سال "تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" اعلام و تاکید فرمودند که دولت فعلی و دولت آینده باید با حمایت های همه جانبه قانونی، دولتی و حکومتی از تولید و رفع موانع آن، همت کنند که سال جاری جهش تولید به مفهوم واقعی تحقق یابد.

منبع:

1400/01/04
13:43:38
5.0 / 5
798
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور