چربی تورم بالاست ۱۰۰ درصد گرانی روغن

چربی تورم بالاست ۱۰۰ درصد گرانی روغن هزینه خانوارهای ایرانی در شرایطی بیش از 48 درصد افزایش داشته که ردپای اقلام پرحاشیه در مدت اخیر مانند روغن، میوه و گوشت ها در آن پررنگ است، جایی که افزایش قیمت تا بیش از 100 درصد هم می رسد که به روغن و چربی ها بعنوان صدر نشین گرانی اختصاص دارد.به گزارش شمال صنعت به نقل از ایسنا، گزارشی که اخیرا مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص قیمت کالا و خدمات در اسفند سال قبل منتشر نمود بیان کننده ادامه افزایش تورم بود؛ به نحوی که تورم سالانه به ۳۶.۴ و تورم نقطه به نقطه به ۴۸.۷ درصد رسیده بود، بر این اساس هزینه خرید کالا و خدمات برای خانوارها بطور متوسط بیش از ۴۸ درصد نسبت به اسفند ۱۳۹۸ افزایش یافته بود.

بررسی جزئیات این تورم نشان میدهد که گرچه در تورم ماهانه برخی اقلام با کاهش قیمت مواجه گشته اند اما تمامی اقلام نسبت به سال پیش از آن با افزایش قیمت مواجه بوده و حداقل این رشد ۲۰ درصد است.

در اسفند ماه خوراکی و آشامیدنی ها تا ۶۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ گران شده و در صدر این گرانی روغن و چربی ها قرار دارد و ۱۰۵ درصد افزایش قیمت داشته است. این در حالیست که در ماه های اخیر بازار روغن دستخوش نوسان بوده و عدم تامین نیاز بازار گاها سبب تشکیل صف های طولانی و افزایش قیمت آن شده است.

از سویی در میان اقلام صدر نشین گرانی، می توان به میوه و خشکبار اشاره نمود که رشد بیش از ۸۴ درصدی قیمت داشته است.

اما در تورم سالانه بالاترین نرخ به حمل و نقل اختصاص دارد که بیشترین اثرگذاری در آن مربوط به قمیت خودرو های سواری است، به هر حال در سال قبل افزایش قیمت خودرو قابل توجه بود و سبب شد که همیشه تورم گروه حمل و نقل در رده های بالا قرار گیرد.

در تورم ماهانه که ۱.۸ درصد گزارش شده بود بالاترین میزان مربوط به گوشت قرمز و ماکیان با هشت درصد است؛ در این گروه نیز در مدت اخیر بازار با نوسان همراه بوده و به خصوص گوشت مرغ افزایش قیمت قابل توجهی داشته است و هنوز مسئولان مربوطه نتوانسته اند این بازار را کنترل کنند.

در مجموع در میان تمامی اقلام سبزیجات با منفی ۶.۸ درصد، میوه با منفی ۰.۸ و ارتباطات با منفی ۰.۱ تورم ماهانه همراه بوده اند که نشان دهنده کاهش قیمت آنها نسبت به بهمن ماه است ولی مابقی اقلام و حتی همین کالاها نسبت به سال قبل افزایش قیمت دارند.

1400/01/02
13:41:44
5.0 / 5
792
تگهای خبر: خدمات , خرید , خودرو , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ShomalSanat شمال صنعت

shomalsanat.ir - حقوق مادی و معنوی سایت شمال صنعت محفوظ است

شمال صنعت

صنعت شمال کشور